Aika on suhteellinen käsite
Ruotsin risteilyliikenteessä yritin tehdä asiat matkustajille usein mahdollisimman helpoksi, koska Suomen ja Ruotsin ollessa eri ajassa asiakkaiden oli vaikea ymmärtää kellonaikoja. Niinpä vastasin aina, kun kysyttiin milloin pelipöytä aukeaa tai milloin suljemme, että “tunnin päästä” tai “pari tuntia vielä.”
Lähes aina jatkokysymys oli: “Suomen vai Ruotsin aikaa?”.
T:Sini
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Taidan jopa tunnistaa itseni… En ihmettele, jos väsyy ihmisiin joilla jäätää…
hmm.. ehkä vois meille tomppeleille selventää, että ihan kuule tätä kuluvaa aikaa..
Taitaisin minäkin kysyä. Ehkä kannattaisi olla lappu “Suljemme klo 2 Suomen aikaan ja klo 1 Ruotsin aikaan.” vai miten se menikään..
Nuo ajat ovat kieltämättä ikuinen hämmennyksen aihe. Sitä on niin tottunut häsläämään aikataulujen kanssa, että tuollaisessa hölmössäkin tilanteessa tulee kysyttyä, “kumpaa aikaa”. Uskon että se alkaa ottaa pattiin, kun monen monta ihmistä kysyy saman hölmön kysymyksen päivittäin.