Hyödynnä jonotusaika
Ihan vaan vinkkinä, että jos olet jonottamassa esim. jossakin ruokapaikassa, kannattaa jo jonotuksen aikana miettiä mitä tilaisi. Se on tarpeetonta ajanhukkaa miettiä sitten siinä tiskillä, että “mitäköhän sitä ottaisi..?”, jonot liikkuisivat paljon rivakammin jos kaikilla olisi jo tilaus mietittynä kun oma vuoro tulee. Tämä vinkki pätee kyllä lähes kaikkialla.
T:eix je?
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Tai pankkiautomaatilla. Olen ollut todistamassa tapausta, jossa edelläni oleva pariskunta alkoi vuoronsa tultua kohdalle pohtia, kuinka paljon rahaa he nostaisivat “niin, maitoa ainakin tarttee ostaa…”
Kaiken maailmat bonuskortitkin voisi kaivaa esille valmiiksi, eikä aloittaa sitä tonkimista vasta pyydettäessä.
Ihan tyypillistä on myös ravintolassa huudella tarjoilijan perään ja urputtaa, miten hidasta palvelu on.
Sitten kun tarjoilija on ottamssa tilausta vastaan, niin kellään ei ole harmaata aavistusta mitä he haluaisivat tilata.
Joillain vissiin puuttuu asioiden ennakointikyky aivan tyystin.
“Kaiken maailmat bonuskortitkin voisi kaivaa esille valmiiksi, eikä aloittaa sitä tonkimista vasta pyydettäessä.”
Kun noita kaiken maailman bonus-, etu-, leima- ja kanta-asiakaskortteja saattaa joillakin ihmisillä olla lompakossaan jopa useita kymmeniä, niin välttämättä ei harvemmin vierailemassaan kaupassa aina tiedä, mikä kortti juuri kyseisessä liikkeessä käy.
Tilanne on tietysti hieman eri jossain S-marketissa tai Anttilassa, mutta siellä taas voi olla, että asiakas on ostamassa jotain 20 sentin hintaista suklaapatukkaa, eikä olemattoman summan takia ole viitsinyt kaivaa korttia niiden 20:n läpyskän joukosta. Jos tuolloin kassa kysyy korttia, niin helpompi on vain kaivaa se kortti, kuin selitellä, että sori, ei nyt vain jaksa ottaa niitä bonuksia.
Mutta ymmärrän tietysti, että asiakaspalvelusta palkkansa saavaa vituttaa armottomasti aina, kun ihmiset eivät toimi yhtä automaattisesti kuin koneet.
sä elukka oot vaan ilmeisesti aivan uskomattoman tyhmä.
Elukka: Jos et tilanteesta riippuen halua/jaksa/viitsi/kehtaa/uskalla/kykene korttias näyttää, niin kokeile taikasanaa: “Ei”, kun asiakaspalvelija muodostaa huulillaan sinulle tarkoitetut sanat: “Onko teillä etu/bonuskorttia?”
Se omantunnon kolkutus, unettomat yöt ja painajaiset tuon lausutun valheksen jäljiltä menevät ohi yleensä viimeistään parissa viikossa. Meistä paatuneimmat pystyvät sanomaan sen näin vuosien harjoittelun jälkeen jo ilman että kädet kassalla hikoavat kovinkaan paljoa. Silmäkulma tosin saattaa lievästi nykiä.
Pakko myöntää että tuo ennakointikyky puuttuu varsin monelta, sikäli kun olen huomannut. Itsekin mokailen välillä ja huomaan kaivella jonkin oleellisen apuvälineen (rahat, kortti, henkkarit) esiin, kun lähestyn tilannetta, jolloin niitä todennäköisesti tulen käyttämään.
Toisaalta kassahenkilöt voisivat yksinkertaisesti olla kysymättä bonuskortteja ja olettaa että ihmiset ne ojentavat omatoimisesti, mikäli haluavat niitä boonuksia ja plop plop plussia kerätä.
“Toisaalta kassahenkilöt voisivat yksinkertaisesti olla kysymättä bonuskortteja ja olettaa että ihmiset ne ojentavat omatoimisesti, mikäli haluavat niitä boonuksia ja plop plop plussia kerätä”
Joo ja sitten kuunnellaan pomon valituksia siitä, kun asiakas on laittanut asiakaspalautteen, että kassoilta on törkeää huonomuistisuutta jos he eivät kysy bonuskorttia, kun jäi bonukset saamatta. Tai jotain muuta vastaavaa.
Mielestäni asiakkaan on helpompi sanoa ettei hänellä ole bonuskorttia, kuin kassojen olla sitä kysymättä, koska monesti kun korttia sitten kysytään asiakkaalta se löytyykin ja hän oikein erikseen kiittää siitä että on korttia kysytty.
tuo on kyllä niin totta
Kaiken maailmat bonuskortitkin voisi kaivaa esille valmiiksi, eikä aloittaa sitä tonkimista vasta pyydettäessä.”
Entäs kun minulla on jo pankkikortti ja bonuskortti kädessäni ja yritän ojentaa niitä kassalle niin kuuluu automaattinen kysymys aasiakasta katsomatta. “ja oliko bonuskorttia?”
olenko tyhmä aasiakas?
Miettisihän sitä jos jostain oikeasti näkisi kauempana että mitä haluaa. Niin pienellä ovat tekstit esim. hampurilaisravintoloissa siellä kassan yläpuolella, että läheltä vasta näkee lukea hinnat ja muut.
itse muistan aina erikseen antaa kiitokset myyjälle, joka ei ala tinkaamaan bonuskortteja.