Mikä kortti teillä käy?
Niinpä niin, hyvin yleinen ja jokapäiväinen kysymys liikkeessämme: “mikä kortti teillä käy?”
No juu, asiakkaat tarkoittavat näitä bonus- ja plussa-kortteja yms, mutta kyllä välillä kyllästyttää toistaa jatkuvasti itseään sanomalla: “jos tarkoitatte noita bonuskortteja, niin ne ei käy meillä ollenkaan”.
Vitsiä työporukan kesken jo taannoin vapaa-ajalla väännettiinkin, että vastataan ensi kerralla näin: “Meillä käy Osuuspankin pankkikortti, Nordean pankkikortti, Sampo-pankin pankkikortti, Suupohjan Osuuspankin pankkikortti, OP Visa, OP Mastercard, Nordean visa, Sampo-pankin luottokortti, Visa Electron - niin OP:n, Sampon kuin Nordeankin - yms. Sitten meillä käy AmEx, Diners Club, Aktiiviraha, Käyttöluotto…” jne, jne.
Mahtais olla asiakas huuli pyöreänä kun saisi tuollaisen perusteellisemman vastauksen kysymykseensä.
T:tamalo
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Mielestäni tuo on ihan “normaali” kysymys. Ei tosiaan muista kaikkia liikkeitä missä esim. s-etukortti käy. Onneksi myyjät muistavat kysyä kanta-asiakaskorttia, jos siihen liikkeeseen sellainen käy. Kerran erehdyin kysymään Tarmo Lähikaupassa, että käykö täällä plussakortti. Sain tosi ylimielisen vastauksen, että Tarmo ei kuulu Keskoon. Jaha, selvä homma ja kiitos hei. Vaikka me aasiakkaat kysellään tyhmiä jatkuvasti niin voi kai kysymyksiin vastata asiallisesti…?
Se on ihan selkeää, mitkä myymälät kuuluvat Keskoon, mitkä Tradekaan ja mitkä S-ryhmään. Jos ei sitä millään opi muistamaan, niin jonkinsorttista laiskuutta sen täytyy olla jos tyhmyys-vaihtoehto on poissuljettu. Minuakin esimerkiksi Siwan kassana ärsyttäisi jos kysyttäisiin päivästä toiseen, “mikä kortti käy” tai yritettäisiin väkisin tarjota Sitä Vihreää korttia uudestaan ja uudestaan.
Suurin osa maksavista asiakkaista on sen verran tervenäköisiä, että erottavat, jos kassalla EI ole bonusrekvisiittaaa. Tai jos on, niin näkevät, mitä laatua se on.
Anna, ei se ole niin selkeää. Kun tällä optikolla kannattaa vilauttaa tuota korttia ja naapurissa kukkakaupassa tätä, ja vakuutusyhtiössä kolmatta, niin kyse on yhteistyökumppaneista eikä Tradekan tms. liikkeistä. Ja niitä ei kukaan voi muistaa ulkoa, kysymys ei ole siis millään lailla tyhmä.
on se tyhmä kysymys.
Niissä paikoissa joissa jotkut pistebonusplussaetusuperalennus-kortit käy, niin sitä kyllä sitten kassalla kysellään.
Omasta mielestäni on hieman junttia kysellä itse, että saako teillä jotain plussaa tms, enkä itse sellaista todellakaan tee. Tänä suurketjujen aikana on kuitenkin olemassa vielä esim. ihan yksityisiäkin firmoja.
Jopa tyhmä kysymys ansaitsee asiallisen vastauksen. Itse tosin olen sitä mieltä, kuten Anna, että noiden kauppojen muistaminen ON vaikeaa. Ehkä myyjät muistavat ne, kun ovat töissä liikkeissä, mutta pelkän asiakkaan näkökulmasta se on hankalampaa, kun on sitä sun tätä bonuskorttia ja kaikilla on pitkä lista, missä ne kelpaavat. Ja kun useimpia listan liikkeistä käyttää harvoin, ei sitä sitten yleensä muistakaan, että niissäkin kävisi joku kortti. Asiakkaat eivät myöskään yleensä seuraa tarkkaan kauppojen välistä organisoitumista, mitä se KEsko nyt osti, ai tämä olikin S-ryhmän jne.
Ja vanhat asiakkaat ovat oma lukunsa, heidän muistinsa ei ylipäätään ole enää niin hyvä.
Ei niitä kauppoja todellakaan muista. Toki muistan kaikki yleisimmät ruokakaupat, kuten Siwat, Valintatalot, Prismat ja K-kaupat. Mutta kaikissa muissa kaupoissa (joissa siis myös käyn paljon harvemmin kuin ruokakaupoissa) yritän aina etsiä katseellani niitä “etukorttimainoksia”. Jos en sellaista näe, en anna mitään korttia, ellei myyjä erikseen kysy.
kyllä minusta ihan asiallinen kysymys, tosin sen voisi muotoilla “käykö täällä jokin bonuskortti?”
Kysyn toki itsekin jos en ole varma käykö bonuskortti että saako jollakin kortilla bonuksia.
Totta, pointti olikin siinä KUINKA sitä kysytään. “Mikä kortti täällä käy?” tuo ensimmäisenä mieleen kysymyksen maksukortista.
Jännä juttu, kun ilmeisesti asiakaspalvelussa ei ole semmoista ollenkaan että “tyhmiä kysymyksiä ei ole, on vain tyhmiä vastauksia”, kun niin monessa muussa paikassa tuo on perusoletus. Taidan minä sitten siirtyä omissa hommissani siihen että tarkistan ensin onko kysyjä asiakaspalvelija, jonka jälkeen vastaan heille sopivalla tavalla. RTFM.
Jotenkin minusta tuntuu, että ilmaisu “tyhmiä kysymyksiä ei ole, on vain tyhmiä vastauksia” on tarkoitettu lohduttamaan niitä yksinkertaisempia meistä jotka eivät osaa/viitsi/halua tehdä sitä hetkellistä alustavaa ajatustyötä, jolla voisi välttää monta tyhmää kysymystä.
Ehkä sen pitäisi olla “tyhmiä kysymyksiä ei ole, on vain tyhmiä ihmisiä.”
Hihhih. Samaa mieltä.:)
Eräällä suomalaisella hampurilaisketjulla on myös tuommoinen bonusjärjestelmä. En muista, että rahastaessa olisi kysytty korttia. Loppusummalyönnin jälkeenhän ei heille enää kortti käy. Tradekan liikkeissähän bonuskortti tarvittaessa perinteisesti höylätään, jos se unohtuu ostoksen yhteydessä käyttää koneessa. Jälkeenpäin jopa korjataan ostoksen summa, mikäli kortti unohtuu.
Tosin myönnettäköön, olen joskus yrittänyt saada bussissa vr:n opiskelijakortilla alennusta…. enhän minä tajunnut….
“Se on ihan selkeää, mitkä myymälät kuuluvat Keskoon, mitkä Tradekaan ja mitkä S-ryhmään. Jos ei sitä millään opi muistamaan, niin jonkinsorttista laiskuutta sen täytyy olla jos tyhmyys-vaihtoehto on poissuljettu.”
Välttämättä ei nyt puhuta Prismoista tai Siwoista, vaan niistä kaupparyhmien yhteistyökumppaneista ja muista, joissa tulee asioitua harvemmin. Vilkaisin mielenkiinnosta S-ryhmän sivuja ja siellä oli listattu lähes 40 ketjua/liikettä, joissa asioidessaan voi vilauttaa S-etukorttia, mm. “S-ryhmän autokaupat”. Kuinkahan moni näissä autokaupoissa asioimaton osaisi nyt ihan äkkisiltään nimeltä luetella ne? Puhumattakaan tietysti niistä muista S-ryhmän ketjuista ja yhteistyökumppaneista.
“Omasta mielestäni on hieman junttia kysellä itse, että saako teillä jotain plussaa tms, enkä itse sellaista todellakaan tee. Tänä suurketjujen aikana on kuitenkin olemassa vielä esim. ihan yksityisiäkin firmoja.”
Useilla ketjuihin kuulumattomillakin firmoilla on käytössään erilaisia kanta-asiakasjärjestelmiä. Ilmaisu “plussa” toimii nähdäkseni ihan yleisterminä, ts. kysymys “saako teillä jotain plussaa tms.” on yhtä kuin “onko teillä käytössä jokin kanta-asiakasjärjestelmä”. Aasiakas.netissä on jo useita kertoja selitetty, että ihmisten sanomaa voi myös tulkita, eikä ymmärtää joka sanaa vain sen kirjaimellisella merkityksellä.
Hahaha!
Ymmärrän hyvin! Ehkä kuitenkin paras tapa on vastata että: “Meillä eivät käy bonuskortit.”
Mut silti, ymmärrän kyllä.
Pointti I: joka liikkeen sisäänmeno-oven läheisyydessä PITÄISI olla tarrat, mistä selviää liikkeessä käyvät etukortit.
Pointti II: jos kysyn sinulta kassalla että löytyykö ykkösbonuskorttia ja näytän vielä selkäni takana seinässä olevaa lakanan kokoista esitettä siitä, niin ETHÄN kysy enää kertaakaan minulta että jaa, käykö se teillä?
Ei se käy, vittuuttani vaan kyselen kun ei muutakaan tekemistä ole…
Hehee! Itse olen aikoinaan spaarin kassalla harrastanut samaa, meillehän ei käynyt mitkään kantiskortit
Kerran vain eräs nuorempi neiti henkilö muhun hermostui, muuten on vaan naureskeltu.
Itse vastaa tohon että meillä käy kaikki panki ja yleisimmät luottokortit sekä oravan nahat jos ovat hyväkuntosia…
Ei tää vielä mitään, mun äitini on joskus yrittänyt maksaa kirjastokortilla
Se ei tainnut siinä liikkeessä käydä…
Enpä kyllä älyä, miksi asiakaspalvelijan pitäisi ruveta saivartelemaan, jos asiakas kysyy bonuskorteista. Ei se asiakkaan vika ole, jos niistä on ehtinyt kysyä kymmenen muutakin ihmistä samana päivänä. Ärsyttäähän se toistaminen mutta tervetuloa asiakaspalveluun. Ja tarkoitan nyt siis tilannetta, jossa asiakkaan kysymys koskee selkeästi noita etu-, bonus-, kanta-asiakas- yms. kortteja. Alkuperäisessä kertomuksessa esiintyvä huonosti rajattu kysymys “korteista” on asia erikseen…
Heh, itsekin olen joskus ajattelemattomuuttani näyttänyt VR:n opiskelijakorttia bussissa.
Kuski vain totesi “Tämä ei ole mikään VR, mutta annetaan nyt tän kerran alennus”.
Meillä ei käy myöskään bonuskortit ja katoin että yks setä tarjosi S-etukorttia. Sanoin sitten että meillä ei valitettavasti S-etukortti käy. Se suivaantui ja huusi naama punaisena että “mä kyllä maksan tällä”. Jos on pankkikortti, mihin on yhdistetty se S-etukortti, onko siitä kortista ihan oikeasti pakko tehdä samanlainen vihreä, kuin se pelkkä bonuskortti. Että varmasti tulee väärinkäsityksiä. Ja kun kortissa lukee isommalla se S-etukortti, kuin pankin nimi.. Kivaa kun tulee jotain ihme matseja ihmisten kanssa, kun kukaan ei ole koskaan maininnut tuollaisista korteista, enkä ollut aiemmin nähnytkään.. Plussakorttiyhdistelmiä toki oon nähnyt, mutta ne plussapallot on siellä alakulmassa suhteellisen pienellä, että siitä tajuaa sen olevan silti pankkikortti.
Minäpäs likka kysyn aina, jos en ole ihan varma.Yleensäkin asioista.
Sitä varten ne puotipuksut siellä istuvat p:::::ään levittämässä, että tarvittaessa vastaavat asiakkaiden kysymyksiin. Nykyään on niin paljon kortteja, että kannattaa selvittää, mikä kortti kelpaa mihinkin puotiin ja puksulle.