Onko teillä renkaita?
Olin aikoinaan rengasliikkeessä töissä. Silloin tällöin liikkeeseen tupsahti aasiakkaita, jotka eivät osanneet avata keskustelua muuten kuin kysymällä äärimmäisen typerän kysymyksen: “Onko teillä renkaita?”. No eipä varmaan rengasliikkeessä ole niin. Myyntitykillämme olikin tapana vastata senhetkisen varastotilanteen mukaan esimerkiksi: “Kyllä meillä on 8422 kappaletta”. Sillä sai hyvin aasiakkaan miettimään mitä tuli kysyttyä.
Yleinen aasiakasryhmä olivat “vitsiniekat”, jotka toivat puhjenneen renkaan ja sanoivat, että alapuolella ei pysy ilma, mutta yläpuolella vain pysyy. Hehheh, tosi hyvä vitsi.
Kolmas ärsyttävä asiakasryhmä olivat useimmiten vanhemmat mieshenkilöt, jotka alkoivat etenkin raskaan kaluston renkaita asentavalle ensitöikseen mussuttaa, että: “On se helppoa nykyään kun on nuo koneet. Toista se oli ennen wanhaan kun piti lekalla ja rautakangella vääntää. Liekö teillä rautakankea koko talossakaan?”. Pari kertaa poltin päreeni tällaiseen. Toisella kerralla annoin raskaankaluston asennuskoneen joystickin käteen ja sanoin sille vanhalle maajussille, että herra on hyvä ja asentaa traktorinrenkaansa itse, kun se koneella käy niin helposti. Toisella kerralla sanoin vastaavalle känisijälle, että voin kyllä asentaa tämän käsin ilman konettakin, mutta siihen menee vähintään tupla-aika, ja siitä tulee myös vähintään tuplaveloitus. Kas kummaa, koneellisen avun käyttö rupesikin kelpaamaan.
Sitten tietysti vielä se yleisin ääliöryhmä, joille talvirenkaiden osto ja/tai vaihto tulee mieleen vasta sinä aamuna kun ensilumi on maassa. Ja sitten vielä ihmetellään miksei niitä renkaita saa heti just nyt alle. “Voivoi, kun tuolla pihalla on jonossa jo 124 autoa ennen teitä. Viime viikolla olisi onnistunut odottelematta.”
T:Ex-kumimies
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Ilmotatko vielä liikkeen nimen, niin osataan kiertää kaukaa.
Hyvänen aika sentään.
Kovin on asiakasvihamielinen henkilö jälleen kyseessä. Huh huh. Pitää varmaan lopettaa tämän sivuston lukeminen - eihän tässä enää uskalla suutaan avata, kun menee kauppaan.
Toistaiseksi olen täältä oppinut, että:
-asiakaspalvelijalle vitsaileminen ei kannata - ovat kuitenkin vanhoja vitsejä joille myyjä-parka joutuu teennäisesti irvistelemään päivittäin
-alennusta ei saa pyytää, koska myyjä ei päätä hinnoista
-olen idiootti, jos en tietyissä tilanteissa (nämä tulee toki asiakkaan itse tunnistaa) vaadi hinnanalennusta/ tee hintavertailua
-kolikoilla ei saa maksaa, koska se vie liikaa aikaa
-plussa-/bonus-/tms-korttia ei saa vahingossa tarjota myyjälle myöhässä
-vaikka olisin jonkun asian super-hyper-ekspertti, en saa sanoa mielipidettäni koska myyjä tietää kuitenkin paremmin on erehtymätön
-kauppaan ei saa mennä viime minuuteilla vaikka ovet olisivat edelleen auki, koska henkilökunta odottaa jo kotiinpääsyä
-mistään liikkeestä ei saa kysyä mitään epätavallista tuotetta (haloo, pahvi, miksi meillä sellaisia myytäisi!), muttei toisaalta pidä kummemmin ihmetellä jos sellaista löytyisikin (haloo, pahvi, meillä on kuule täällä aika laajat valikoimat!)
Tunnustan, että olen monta kertaa toiminut toiveidenne vastaisesti. Nöyrimmin anteeksipyynnöin,
Meri
Asiakaspalvelijat ovat vain ihmisiä. He eivät mitenkään pysty sietämään kaikkea.
Mikäli aasiakas niin innoissaan kertoo renkaiden vaihdosta käsin, miksi hän ei tee sitä ITSE? Turha mennä mahtailemaan liikkeeseen.
Meri, mene provoamaan muualle. Mikäli olet oikeasti tosissasi, löysää muutama silmukka pipostasi.
Tuollaiset asiakkaan kanssa hihansa polttajat ovat finninaamoja joista ei tule kummoisia kaupanalan ihmisiä. Näitä työhn tutustujia on alalla kuin alalla ja täällä ne puhuvat suureen ääneen ammattilaisina! Huvittavat sivut!
Ärräntätin kanssa samoilla linjoilla… Eipä nuo esimerkit olleet niin pöyristyttäviä että hermoni olisin menettänyt.
Tässä on kaverilla tunteet herkässä =DD!
Hyvä Meri! Olet oppinut hyvin!
Jeesus te ihmiset ootte kujalla… Meri ja vastaavat. Senkus ymmärrätte jokaisen asian täällä absoluuttisena totuutena ja niin täysin mustavalkoisesti kun tahdotte. Jos on lusikalla annettu niin ei voi kauhalla vaatia. Mut jos tää kerta oli kivaa niin kärjistetään sitten vastaan samalla tavalla:
-Asiakaspalvelijan täytyy sietää mukisematta kaikki paska mitä niskaan kaadetaan
-Asiakas saa olla kuinka vaikea ja tahallaan vittumainen tahansa. Se on hänen oikeutensa
-Asiakaspalvelija on likakaivo
-Ärsyttäviä asiakkaita ei ole olemassakaan. On vain taitamattomia asiakaspalvelijoita
-Vihjailut/lääppimiset/vonkaukset täytyy ottaa kohteliaisuutena ja hymyillä nätisti
-Asiakaspalvelijan täytyy ottaa vastaan kaikki mahdolliset maksuvälineet oravannahoista rubiineihin. Saahan niistä jostain rahaa kuitenkin
-Asiakkaan ei tarvitse olla kohtelias tai huomioida liikeen muita asiakkaita
Onks näin parempi?
Kyllä minullekin tulee välillä samanlainen olo kuin Merille tätä lukiessa. Ei piä käsittää väärin - välillä lukiessa sitä taas ihmettelee, kuinka julmetun röyhkeitä, hävyttömiä ja ilkeitä ihmisiä (asiakkaita) maailma päällään kantaa. Riippuu jutuista, joita on sillä hetkellä lukenut.
Noissa joissain Merin ja Q:n luettelemissa jutuissa on kuitenkin aika paljon eroa. Q luettelee sellaisiakin juttuja, jotka ovat ihan yleisen käytöstapakäsityksen vastaisia. Sen sijaan esimerkiksi kolikoilla maksaminen ei kai sen tavan vastaista ole?
Komppaan Arawnia.
Meri, useimmat kohdat olivat just niinku pitikin. Vitsit helvettiin, älä maksa kolikoilla, kaiva bonuskortit ja muut maksutavat valmiiksi esiin, älä tunge kauppaan minuuttia ennen sulkemisaikaa sillä HENKILÖKUNNAN TYÖAIKA PÄÄTTYY TIETTYNÄ KELLONLYÖMÄNÄ, VAIKKA JOKU KUSIPÄÄ MYYMÄLÄN PUOLELLA TAHALLAAN VETKUTTELISIKIN.
Hyvinhän nää on menny kaaliin, ei muuta kun ostoksille
En vieläkään oikein hyväksy tuote, ettei saisi kolikoilla maksaa. Se on validi maksuväline. Mitähän pitäisi tehdä jos esim. sattuu siunattuna hetkenä olemaan muuten matti kukkarossa paitsi että olisi kasa kolikoita? On vain istuttava nälkäisenä, koska ei kassalle sovi kolikoita antaa? (Allekirjoittaneelle ainakin käynyt usein.)
Ja loppuviimeksi, miten kävisi kaupoille, jos asiakkaat lakkaisivat kolikoilla maksamisen ja varastoisivat kaikki kolikot koteihinsa. Jossain vaiheessa alkaisi varmaan mietityttää, jotta millä antaa setelistä takaisin, kun ei se valtio ala uusia kolikoita lyöttää vain siksi, että kassahenkilöitä ketuttaa.
Sanoisin, että jos työntekijää ottavat pahasti pattiin työhön liittyvät perusseikat (kuten Suomen rahayksiköllä maksaminen), kannattaa harkita työpaikan vaihtoa. Eikä tämä ole pahalla sanottu, itseänsähän työntekijä siinä auttaa, jos ja kun poistuu työstä, joka korpeaa. Se on sitten eri asia, jos ja kun “vikatilanteet”, kuten esim. ilkeät asiakkaat, ärsyttävät, ne eivät ole työn “perusseikkoja”.
Ja itse asiassa vielä tuosta viime minuuteilla liikkeeseen saapumisesta: jos kauppa menee kiinni klo 21, silloin se menee kiinni klo 21 eikä klo 20:53. Mielestäni tilanne on asiallinen silloin, kun myyjä ei naputa muutamaa minuuttia ennen sulkemista saapuvasta asiakkaasta JA asiakas hoitaa ostoksensa sukkelaan. Jos jälkimmäinen kohta ei toteudu, silloin myyjällä on aihetta naputtamiseen. Itse olen useinkin käynyt kaupassa viime minuuteilla, mutta hoitanut aina asiani nopeasti.
Sulkemisajan jälkeen ei asiakkaita tietenkään tarvitse ottaa sisään.
Olen kodintekniikka-alan liikkeessä töissä ja tuosta Merin listasta allekirjoitan oikeastaan vain sen, että on varsin tympeää jos joku tulee muutamaa minuuttia ennen sulkemisaikaa tuomaan puhelinta huoltoon, avaamaan liittymää tai katselemaan telkkareita… (Sulkuvuorolaista lukuunottamatta kaikkien työaika päättyy tasan klo 21 tai 18, ja hänenkin ylimenevä aikansa on tarkoitettu laitteiden sulkemiseen, hälyttimien päälle laittamiseen jne.)
Mutta meillä saa tosi mielelläänkin maksaa kolikoilla, jos ei nyt ihan kaikkein pahimpaan ruuhka-aikaan rupea niitä kaivelemaan (sellaisia ruuhkia ei ole monena päivänä vuodessa).
Ja tinkiä kannattaa aina. Kaikesta ei pysty hintaa pudottamaan, mutta kyllä isoimmasta osasta pystyy ainakin sen pari euroa pudottamaan, isommista ostoksista enemmänkin.
Kanta-asiakaskortin kysyminen kuuluu myyjien ja kassojen tehtäviin. Jos mokaamme, emmekä kysy sen olemassaoloa, niin sitten perutaan kuitti ja lyödään se uusiksi kanta-asiakaskortin kera.
Meiltä kysellään välillä tosi outojakin tavaroita, mutta jos vaan keritään, niin ollaan kaiveltu googlestakin tietoja siitä, mistä sellainen tuote mahtaisi sitten löytyä kun meillä ei sellaista ole.
Ja ainakaan meidän liikkeessä kukaan myyjä ei tiedä kaikesta kaikkea, eli se on vain hyvä juttu jos asiakas ihan oikeasti tietää paljon tuotteista, joita on katsomassa/ostamassa. Toki niitä, jotka luulevat tietävänsä, tulee myös vastaan turhauttavan säännöllisin väliajoin.
Itse ainakin pääsääntöisesti viihdyn työssäni ja pidän siitä, että pystyn oikeasti auttamaan asiakkaita. Jos minua kohdellaan nätisti, olen valmis joustamaan ja venymään varsin paljonkin, mutta jos heti alusta lähtien karjutaan ja syytellään sekä käytetään kuluttajansuojakorttia tai maalaillaan muita uhkakuvia, on turha odottaa kovin paljoa vastineeksikaan…
huoh:oletko tosiaan jossain asiakaspalvelussa?
Jep, pakko sanoa että jos tuo eka kirjotus pitää paikkansa niin kannataa vältää kaikki paikkoja jossa saa asiakaspalvelua, koska:
a. jokaisella ihmisellä on josku mennyt hermot työpaikkaansa.
b. jokaisella on joskus huonopäivä.
c. jokaisella on joskus joskus mennyt hermot ihmisiin joden kanssa jotuu tekemään töitä.
d. jokaisella ihmisellä on oikeusihmisarvoiseen kohteluun (perustuslaksi monentti2.)
jotenkin tuntuu että kun menet asikasapalvelutyöhön luovut perustuslain 2 momentista.
se surullinen facta että asikaspalvelu työssä olevaa ihmistä voi pompotaa/käsytää ja laitaa ylitöhin ihan miten toinen ihminen tahtoo (asiaksa) on sallittua, koska onhan toinen “ihminen” SINUN palvelija, ja tietää paremmin.
Hyvänä esimerkkinä voin sanoa ihmiset jotka ravintoloissa ilmottavat että heillä on tasaan saakka aikaa juoda juomansa, mikä ei pidä paikaanssa vaan asiakaan pitää olla tasaan mennessä ulkona, takki päällä ja vessa käytynyä.
Kyllä asiakaspalvelu on koiran homaa ja edeleenkin sanon että ennekö arvostelee toista kannataa kävellä kilometri hänen kenigisään, niin sinulla on hänen kengät ja kilometri väliä.
Eiköhän tuo kolikoista itkeminen ala käydä vähän vanhaksi - jos laki ei vaadi yli 50 metallirahaa ottamaan, niin asiahan on sillä selvä. Kauppias/kassa voi halutessaan käyttää aikaa säästöpossun laskemiseen, mutta mikään pakko se ei ole. Onhan viissatasetkin käypiä maksuvälineitä, mutta ei niillä silti kaikialla saa maksaa.
Ja tekee mieli kysyä, että mistäköhän ne kaikki kolikot on sinne rahapussiin joutunut? Ei vain olis tapana maksaa seteleillä kolikkopuolta katsomatta? Ei mikään ihme jos kolikoita kertyy pieni vuori jos niitä ei koskaan tajua käyttää maksun osana tai pieniin ostoksiin. Jotenkin mun on vaikea uskoa että kaikki kolikkokasojen kanssa kassalle tulevat ihmiset on viimeiset kolme kuukautta tehneet vain 48,90 ostoksia ja maksaneet viidenkympin seteleillä ja siksi aikaansaaneet käsittämättömän hilukokoelmansa. Todennäköisempää on, että niitä kolikoita olisi jo kauan ennen sitä vaihetta kun niitä on 30e:n edestä, voitu käyttää jonkin edullisemman asian maksamiseen, mutta jostain syystä on päädytty rikkomaan seteleitä.
Minä kyllä komppaan aloittajaa ja Tuskulia. Eikö nämä muut aasiakkaat ole koskaan, siis KOSKAAN, menettäneet hermojaan työpaikallaan? Edes silloin, kun se 86. aasi tai joku muu kertoo jälleen, miten sun pitäisi tehdä työsi paremmin tai sen saman vitsin, jonka olet jo kuullut viimeisinä 300 päivänä 30 kertaa kunakin.
MEri, Renkula ja muut: entäs jos minä tulisin teidän työpaikoillenne pätemään, että kyllä meillä vaan ennen hoidettiin taulukoinnit ihan laskukoneen avulla ja ei me mitään sähköposteja lähetelty vaan kirjoiteltiin kirjeitä, kyllä teillä on vaan niin helppoa nykyään, nih!
Siili: Itse asiassa tässäkin blogissa on jo mainittu, että jos ei ole selkeästi asiakkaan näkyvillä kylttiä, jossa on maininta tiettyjen rahayksikköjen kelpaamattomuudesta maksuvälineiksi, niin kyllä kaikki on pakko huolia.
Ja kai se on tapana maksaa seteleillä, kun kassat inhoavat kolikoita?
Sitten sitä ihmettelee, mitä tekisi kolikkovuorellaan.
Jotenkin tää kolikkojuttu tuntuu siltä kuin siivooja valittaisi siitä, että hänen työhönsä kuuluu - siivoaminen.
Hankala asiakas: Onko joku sanonut, että pätemään saapuminen on ok?
Kolikoista itkeminen tosiaan käy vähän vanhaksi, kukaan ei tietääkseni ole periaatteellisesti väheksynyt kolikoita maksutapana. Kolikot ovat tervetulleita, kunhan niitä ei kärrätä kottikärrykaupalla kassalle isompaa ostosta maksettaessa! Järki käteen, ihmiset.
Samoin näille “nyyh kassalle ei saa puhua mitään en enää uskalla mennä kauppaan” -ihmisille voin ihan suoraan sanoa, että kyllä asiakaspalvelijat huomaavat, milloin asiakas käyttäytyy kohteliaasti / iloisesti VAIKKA ei väen vängällä yrittäisi olla hauska tai vaikka asiakas ei puhuisi mitään (esim flunssan takia, mikä jossain tämän sivuston kommenteissa mainittiin). Ja käytöstavat tuntevia / asiallisia asiakkaita palvelee mielellään.
Kuitenkin jos yhden kaupan yksi kassa käyttäytyy kerran inhottavasti, ei siitä kannata mitään mennä yleistämään. Kaikki tekevät virheitä ja yleensä me kuitenkin yritämme kaikkemme palvellaksemme asiakkaan hyvin. Itse ainakin yritän vaikka olisi minkälainen kusipää tiskin edessä palvelua odottamassa.
Näyttää siltä että näitä asiakkaan sanomisia ja tekemisiä liioitellaan aika paljon, asiakaspalvelija on AINA näissä tapauksissa erittäin ystävällinen ja hymyilee hurmaavasti vaikka sataisi paskaa niskaan 8 tuntia päivässä…niinpä.
Samanlaisia “naamanorsunv****a” olevia löytyy kummaltakin puolelta tiskiä
Tuo huomio siitä, että jos yhden kaupan yksi kassa käyttäytyy huonosti, ei kannata yleistää, on hyvä esimerkki.Se vaan on paha asia jos se kassa sattuu näyttämään huonotuulisuutensa sille seuraavalle tavalliselle mukavalle asiakkaalle..asiakas äänestää jaloillaan ja paha kello soi aina kauemmas kuin hyvä.
Nythän kommentoidaan jatkuvasti että hyvä vaan kun jättävät tulematta uudelleen, tiedän ettei työnantaja ole samaa mieltä.
Kaikki raha on liikkeenharjoittajalle tervetullutta, tinkaamisella tai ilman.
Satuin kerran kodinkoneliikkeessä tilanteeseen, jossa asiakaspalvelija menetti hermonsa kyselevään asiakkaaseen, sanoi aika ilkeästi ja kääntyi poispäin asiakkasta.Oli helppo huomata, ettei tämän myyjän lähelle kukaan tilanteen kuullut asiakas enää mennyt.Kuulin takanani olevan naisen sanovan miehelleen että lähdetään jonnekin muualle…aika moni tekee näin.
Haluaisin vielä kommentoida tuota alkuperäistä. Kassalla itsekin paljon olleena tiedän, ettei ne samat vitsit todellakaan enää naurata. Kielitiedettä opiskelleena voisin kuitenkin todeta, että tällaiset vitsit ja murjaisut ovat luultavimmin keinoja pitää keskustelua ja vuorovaikutusta yllä asiakaspalvelutilanteessa, eli asiakas heittää sen jutun hyvässä tarkoituksessa. Tuskin kukaan haluaa vitsailemalla ärsyttää häntä palvelevaa työntekijää.
Niinpä ainakin itse pyrin vastavuoroisuuteen näissä tilanteissa, vaikka miten ottaisi kupoliin.
Asiakas maksaa kolikoilla, OK!! Ei haittaa, haluaisin vaan tietää syyn miksi ne pitää kaivaa silloin kun on 26 ihmistä jonossa takana, voinhan minä ne laskea, ei se minulta ole pois, mutta kuka palvelee sillä välin ne jonottajat?????
Ja noi provosoijat jotka ei tiedä asiakaspalvelusta mitään, lukekaa joitain muita sivuja. Muut asiakaspalvelijat ymmärtävät toisiaan mutta te vaan ymmärrätte asian sieltä ja toisen täältä sekä muodostatte omia totuuksia. Tuskin kukaan tarkottaa asioita noin mustavalkosesti kirjottaa kun miten ne täällä usein ymmärretään… Nää on vaan niitä esimerkkejä huonoimmasta päästä ja johonkin meidän ne täytyy purkaa, ei kuulu teille koska ette näköjään tajua/ halua tajuta.
En tajua pakottaako joku haulikon kanssa nämä “eihan tassa enaa uskalla kauppaan menna” -ihmiset lukemaan tata sivustoa…? Ei tunnu miellyttavan eika sivuston ideaa tajuta, mutta silti on pakko lukea ja jopa kommentoida.
Minä taas en oikein ymmärrä sitä, ettei täällä saisi pienintäkään poikkipuolista sanaa lausua - heti ollaan provosoimassa, ei ymmärretä, “olkaa hiljaa, ne vaan purkaa paineita”, “älkää lukeko, jos vituttaa!!”
Onko tämän sivuston idea tosiaan se, että yhdessä hymistellään ja silitellään päitä?
Noin pääosin tämä blogi miellyttää minua kovasti, mutta en ymmärrä, miksi se estäisi minua olemasta toisinaan eri mieltä. Mutta ilmeisesti eri mieltä ei saisi olla?
No pari pikku juttua nettiketistä…
Jos joku toistelee uudestaan jo monta kertaa aikaisemmin sanottua ja ärsyttäväksi todettua asiaa, niin mitä suurimmalla todennäköisyydellä kyseessä on provosointi omaksi iloksi.
Eri mieltähän saa olla, mutta pakkoko kaikki on ääneen huudella ja sitten olla _itse_ ihmeissään, kun muut eivät ole samaa mieltä?
Ja ihan pisteenä i:n päälle nimimerkki Meri ja muut vastaavan laiset kirjoittelijat tuntuvat olevan niitä aasikkaita, jotka kiljuvat “tänne en tule enää ikinä!!” kun kokee tulleensa kaltoin kohdelluksi.
Ja huvittavimpia ovat nämä 1. vuosikurssin markkinoinnin opiskelijat ym. jotka eivät päivääkään ole olleet asiakaspalvelussa, neuvoa kyllä osataan. “pitää puhaltaa yhteen hiileen”. Hupia
Tais jollain kolahtaa aika pahasti omaan nilkkaan kun pitää niin kovasti jurnuttaa…taidattekin olla Aasiakaspalvelijoita! =)
Shoon: Onko se juuri Meri toistellut tätä juttua niin moneen kertaan?
Toistelu ei myös välttämättä ole provokaatiota, ainakaan tahallista sellaista.
Onko joku ollut ihmeissään siitä, että kaikki eivät ole samaa mieltä? Lähinnä tässä ihmetellään kai sitä, ettei eriäviä ääniä saisi esiintyä?
“Ja ihan pisteenä i:n päälle nimimerkki Meri ja muut vastaavan laiset kirjoittelijat tuntuvat olevan niitä aasikkaita, jotka kiljuvat “tänne en tule enää ikinä!!” kun kokee tulleensa kaltoin kohdelluksi.”
Tämä lienee vitsi, mutta silti saattaa olla suotavaa hiukan toppuutella henkilökohtaisuuksiin menemisiä. Yleensä vastapuoli ei ymmärrä vitsiä ja äksyyntyy vain.
Ja taas huudetaan kaikesta kaikille…
1) Toisen mielipiteeseen ei tarvitse yhtyä, mutta sitä voi (ja tuleekin) kunnioittaa. Tämä ei tarkoita mielistelyä.
2) Kaikilla, niin asiakkailla kun asiakaspalvelijoilla, on joskus kusinen päivä.
3) Järkeä saa käyttää lukiessa.
4) Enkö ole sanonut jo miljoona kertaa, ettei saa liiotella?
Ja PP, siihen “asiakaspalvelija on AINA näissä tapauksissa erittäin ystävällinen ja hymyilee hurmaavasti vaikka sataisi paskaa niskaan 8 tuntia päivässä…niinpä” voin sanoa kyllä, olet oikeassa kun sanot että naama kissanv**ulla olevia löytyy kummaltakin puolelta tiskiä. Kannattaa tosin muistaa että enimmät tapaukset, jossa asiakaspalvelijalta palaa hihat, eivät ole läheskään yhtä viihdyttäviä kuin täällä julkaistavat jutut aasiakkaista. Ja kuinka usein sinä kerrot foorumeissa käyttäytyneesi kuin röyhkeä ääliö? Arvaten aika harvoin.
Anteeksi, vitsailuni viittaus ontui hieman. My bad. Tarkoitin sitä, että kun sanoo “Pitää varmaan lopettaa tämän sivuston lukeminen” se tuo etäisesti mieleen saman kuin että “tänne en tule enää ikinä”. ja henkilökohtaisuudet pyrin välttämään lisäämällä “ja muut vastaavanlaiset”. No niin, selitetty vitsi on hauskaa? Ei? Okei.
Lisäksi pahoittelen hätiköintiä: Oletin automaattisesti, että kaikki ovat selanneet näitä sivuja sen verran, että tietävät tuon edellä mainitun toteamuksen esiintyvän aika monen jutun kohdalla ja aina se herättää närää.
No niin, selitykset seis jo tässä vaiheessa.

Sitä paitsi jutun kirjoittajahan vaan hieman ivaili asiakkaan ajattelemattomuuden kustannuksella, mikä on erittäin hauskaa.
Ellis: Siinä olet oikeassa ettei ne tosiaankaan ole viihdyttäviä, ne on säälittäviä.
PP: Niin ovat asiakkaiden kiukunpuuskatkin.
Shoon: “Anteeksi, vitsailuni viittaus ontui hieman. My bad. Tarkoitin sitä, että kun sanoo “Pitää varmaan lopettaa tämän sivuston lukeminen” se tuo etäisesti mieleen saman kuin että “tänne en tule enää ikinä”. ja henkilökohtaisuudet pyrin välttämään lisäämällä “ja muut vastaavanlaiset”. No niin, selitetty vitsi on hauskaa? Ei? Okei.”
No ei se hauska enää ole, mutta ainakin siitä tuli ymmärrettävämpi. Olin tosiaan alun perin ihan hakoteillä.
Kaikkien kiukunpuuskat ovat vähän säälittäviä. Suosittelen omaa konstiani: alkakaa itkeä. (Herättää myötätuntoa, joskin se on kyllä tahdoton reaktio ja olisin mielelläni itkemäti.)
PP, kyllä olen asiakaspalvelussa. Tervetuloa ostoksille
Kolikkoasiaa:
mua ei haittaa jos kauvetaan muutamat lantit ostosten yhteydessä, mutta jos viidenkympin tavarat maksetaan sentteinä, alkaa kärsivällisyys huveta. Taustalla se, että haluaa tehdä työnsä tehokkaasti ja nopeasti, jono seisoo ja kassa haukutaan ensin asiakkaiden ja sitten pomojen taholta (kyllä, tämä oli kärjistetty esimerkki.).
Eriävistä mielipiteistä:
Hienoa, jos joku kuvittelee tuntevansa toisen ja tietävänsä hänen työ- ja yleiset käytöstapansa parin jokseenkin provokatiivisesti kirjoitetun lauseen perusteella 
kyllä saa olla eri mieltä. Kaikin mokomin. Mutta jos eriävä mielipide on laatua ‘oikeesti vaihda työpaikkaa, sä oot paska työssäs ja hyi helvetti kerro missä oot töissä välttelen sitä paikkaa kuin ruttoa’, niin kenen oikeasti tarvitsee ihmetellä kun vastapuolella nousee karvat pystyyn? Tai sitten niinkuin tämä PP tässä ihmetteli että olenko oikeasti asiakaspalvelussa töissä..
Anonymiteetti on mukava asia. Antaa kivoja vapauksia laukoa mitä sattuu, puolin kuin toisinkin.
Ihmettelen kyllä miksi on niin kovasti hiillytty alkuperäisestä tekstistä. Ihan oli asiaa, joka saattaa nyppiä kun tarpeeksi kuulee. Enkä kyllä saanut kuvaa, että mitään raivokohtausta kuitenkaan saisi, joten turhaa tulla moittimaan huonoksi asiakaspalvelijaksi.
“Ei tunnu miellyttavan eika sivuston ideaa tajuta, mutta silti on pakko lukea ja jopa kommentoida.”
Sivuston ideahan kerrotaan tuolla info-osastolla, enkä itse ole kyllä nähnyt montaakaan asiakkaan näkökulmasta tullutta kommenttia (provot poislukien), joissa selvästi ei ole tajuttu sitä siellä esitettyä ideaa. Infon mukaan sivuston tarkoitus on esitellä “tapauksia, joissa asiakkaan aivotoiminta on selkeästi puutteellista.” En edelleenkään tajua, miten esimerkiksi vanhan vitsin kertominen tai neuvon kysyminen väärän osaston myyjältä osoittaa asiakkaan aivotoiminnan puutteellisuuden. Jos tästä huomauttaa, tulee heti syyte, ettei voi hyväksyä sivuston olevan asiakaspalvelijoiden “henkireikä”, mikä taas useissa tapauksissa kertoo enemmän asiakaspalvelijan kuin asiakkaan aivotoiminnan tasosta.
Moni asiakaspalvelun ammattilainen myös kommenttiosastolla, tälläkin sivulla, on kertonut, että jos vitsailu tehdään hyvässä hengessä eikä asiakkaan tarkoitus ole olla “väkisin hauska”, siinä ei ole mitään vikaa, vaikka vitsi olisikin vanha. Kuitenkaan varmaan yksikään usein toistuvista vitseistä nillittänyt ei ole maininnut, että näitä vitsejä kertoneet asiakkaat olisivat selvästi olleet “väkisin hauskoja”.
Ja joo, kun ette kuitenkaan tajua: Suurin osa täällä esitetyistä tarinoista on ihan aiheellisia. Joissakin sen sijaan on täysin asiaankuuluvaa epäillä asiakaspalvelijan alanvalintaa, vaikkapa nyt tässä nimenomaisessa tapauksessa. Jos rengasliikkeen työntekijä ei ymmärrä, että “Onko teillä renkaita?” on keskustelunavaus eikä konkreettinen kysymys, on väärällä alalla. Ala on väärä, kun ärsyyntyy normaaleista työnkuvaan kuuluvista asioista. Itsekin ärsyynnyin entisessä työssäni usein. Siksi se onkin entinen.
Ylläolevaan kommenttiini: Jaa, tämä kyseinen tapaus olikin entinen rengasliikkeen myyjä. Hyvä niin, toivottavasti ko. puljun nykyinen henkilökunta on paremmin asiakasorientoitunutta.
PP, minun pomoni (ja koko firman omistaja) on kyllä sanonut moneenkin otteeseen joistakin harvinaisen huonosti käyttäytyvistä asiakkaista, että saisivat mielellään toteuttaakin uhkauksensa olla tulematta tänne enää koskaan. Jos firma pyörii ihan hyvin, ei sitä yhden tai kahden kusipään rahoja kaivata, jos se tarkoittaa työpaikan ilmapiirin rajua huonontumista. Ja siis painotan sanoja _yhden_ tai _kahden_ ja erityisesti _kusipään_.
Ja tottakai, ravintola-alalla kun ollaan, se räyhäävä aasiakas huonontaa ilmapiiriä myös niille muille asiakkaille, ja siten saattaa tuoda rahaa yhden kahvikupin verran, mutta karkottaa vaikkapa viiden lounaan verran muita asiakkaita. Ei se aina ihan niin yksioikoista ole.
Elukka: Jos luit alkuperäisen kirjoituksen niin et ilmeisesti kovin huolella. Koska näinhän siellä lukee:
“Silloin tällöin liikkeeseen tupsahti aasiakkaita, jotka eivät osanneet avata keskustelua muuten kuin kysymällä äärimmäisen typerän kysymyksen: “Onko teillä renkaita?”. No eipä varmaan rengasliikkeessä ole niin.”
Eli myyjä kyllä tajusi sen olevan keskustelunavaus, mutta piti sitä vaan huonona sellaisena. Mitä se kyllä onkin.
Elukka, täysin samaa mieltä! Itsekin asiakaspalvelijana harmittaa lukea juttuja, jotka tekevät aasin lähinnä jutunkertojasta eikä niinkään asiakkaasta. Ja jotkut vielä näyttävät luulevan sivuston ideaksi pelkästään sitä, että saa tulla avautumaan aina kun työ ottaa nuppiin. Hah! Avatkaa oma blogi sitä roskaa varten, tän sivuston idea on kylläkin vähän toisenlainen.
Asioiden toistaminen ja ihmisten kanssa kommunikointi kuuluvat asiakaspalveluun, siitä ei pääse mihinkään ja jos näitä ei kestä, niin todellakin ON väärällä alalla. Kaiken huippu tästä toiston äärimmäisestä tuskasta oli, kun eräskin ap raivosi mulle siitä, miten rasittavaa on kun ennen juhlapyhiä joka toinen asiakas toivottaa hyvää joulua/vappua/pääsiäistä jne. Kuvitelkaa mikä törkeyden huippu asiakkailta, kertakaikkiaan!!
Täytyy myöntää, että muun muassa tästä kirjoituksesta minullekin tuli heti mieleen, että asiakaspalvelijalla taisi olla väärä asenne. Ehkä se tuli siinä kohdassa, kun joku asiakas _lörpöttelee_ (todennäköisesti vain jutustellakseen) siitä, kuinka nykyään on helppoa tehdä kyseinen työ koneilla. En vaan käsitä, miten tuosta voi suuttua. Siitä huolimatta, että kuulee sen usein. Sanotaan minullekin usein, kuinka helppoa nykyään on se tai tuo, mutta olen tyytynyt toteamaan apuvälineiden olevan vain hyvä asia ja ne haasteet ovatkin sitten toisenlaisia kuin ennen. Ystävällisesti.
Voihan se olla tarkoitettu jutusteluksi, mutta kyllä minä ottaisin sen ihan vittuiluna, jos asiakas rupeaa minulle selittämään, kuinka tajuttoman helppoa, mukavaa ja kevyttä minun työni on samalla kun minä juoksen töideni teossa kuin pieni eläin. Se on työni ja työpanokseni rankkaa aliarviointia.
huoh:sehän oli vaan yksinkertainen kysymys, en ole väittänyt “tuntevani” sinua.
Liioittelu ja muiden kommentoijien aliarviointi(siinä kuitenkaan onnistumatta) on lapsellista.
Pipoa vaan löysemmälle.
Asiakaspalvelu työ on raskasta ja on hyvä, että täällä on paikka jossa höyryjä voi päästellä ulos.
Menkää itseenne eikös teitä jokaista ole omassa työpaikassanne ärsyttänyt joku asia joskus.
Asiakaspalvelijat ovat vain ihmisiä ja he joutuvat tapamaan lukemattomia erinlaisia ihmisiä työssään, joutuvat sietämään sellaista kohtelua mitä muualla ei joudu sietämään.
Sanotaanko asiakkaiden joukossa on huippu aaseja ja sitten vain niitä ärsyttäviä…sekä sankoinjoukoin myös mukavia asiakkaita.
Jaahas: Totta kai meitäkin on varmasti ärsyttänyt joku asia joskus työpaikassamme. Kyse tässä lienee nyt kuitenkin siitä, että jos kovin usein ärsyttävät ne työhön olennaisesti kuuluvat piirteet - eivät siis “vikajutut” -, sitten kannattaa oikeasti harkita alan vaihtoa, ihan oman itsen takia. Ei kai kenestäkään ole kivaa olla työpaikassa, jonka olennaiset toiminnot ottavat kupoliin.
Se, että ilkeät yms. asiakkaat ärsyttävät on täältä vinkkelistä vähän eri asia kuin että sosiaalisesti hiukan taidottomien jäykähköt keskustelunavaukset ottavat aivoon. Kyllä minusta hupsuus/sosiaalinen epäloistokkuus ovat kymmenen kertaa enemmän anteeksiannettavissa kuin ilkeä ja epäkohtelias käytös.
Asiakaspalvelijahan ei itse koskaan erehdy. Asiakas on aina väärässä. Asiakkaalla ei ole oikeutta vetää hernettä nenäänsä jos asiakapalvelija mokaa. Jos asiakaspalvelijalla on huono päivä ja häntä vituttaa kuunnella asiakkaiden vanhoja vitsejä ja juttuja niin sehän on aina ASIAKKAAN vika? Asiakaspalvelija on itse täydellisyys joka ei tee virheitä (ja ei ainakaan myönnä niitä) Ja jos virheitä sattuu se on aina ASIAKKAAN vika?
Olen kerran puhelimitse tiedustellut eräästä liikkeestä erästä tuotetta mitä liike mainosti. Kysyin nimenomaan tiettyä mallia ja merkkiä ja myyjä vakuutti että “juu juu, kyllä kyllä, kyseistä mallia on myynnissä, tervetuloa vain”
Liikkeeseen päästyäni sitten selvisikin etteihän sitä myynnissä ollutkaan, vasta seuraavalla viikolla saapuisi. Ihmettelin sitten että miksi ihmeessä väitettiin että on, kun olin soittanut?
Myyjä siinä selittämään että hän itse oli se henkilö jonka kanssa olin puhunut ja ei, hän ei ollut väittänyt että haluamaani tuotetta olisi hyllyssä vaan muita samaan sarjaan kuuluvia. Jos myyjä olisi todennut että hän mokasi, niin eipä siinä mitään, olisin tullut seuraavalla viikolla uudestaan. Mutta kun myyjä alkoi väittämään että HÄN ei ole tehnyt virhettä vaan minä, niin en sen jälkeen kyseisen ketjun liikkeissä ole asioinut.
Älä sure nuori juippi, eräänä päivänä sinäkin huomaat olevasi vanha äijä joka selittää nuoremilleen “kuinka asiat hoidettiin silloin kun minä olin nuori”.
Ja nuori juippi jolle selität mietti että “menisit nyt vit**n, fossiili ja antaisit mun tehdä duunini”
mermaid: Ihmettelit, “miksi on niin kovasti hiillytty alkuperäisestä tekstistä”.
Veikkaan, että yksi syy kärjekkääseenkin palautteeseen oli se, että alkuperäisessä tekstissä oli luettelomaisesti monta (osin pientä) asiaa sen sijaan, että olisi vain yksi todella ärsyttävä konkreettinen tapaus. On helppo ajatella, että “jaaha, mikään ei kelpaa, asiakkaat toimivat joka kohdassa väärin”.
Tekstin välityksellä kun on niin helppo vetää mielipiteet ääripäihinsä.
En silti menisi arvioimaan, onko täällä enemmän hiillytty alkuperäisestä aiheesta, vaiko siitä, että kommenteissa on esitetty kärjekkäitäkin mielipiteitä.
Saman ilmiön on huomannut täällä muidenkin luettelomaisten “älä tee näin” -tyyppisten kirjoitusten kohdalla. Kun ei ole yhtä yksittäistä asiaa, josta puhua, keskustelu laajenee helposti yleisemmän tason keskusteluksi siitä, mitä asiakaspalvelulta ja asiakaspalvelijalta (tai toisaalta asiakkaalta) on kohtuullisesti lupa odottaa.
*
“Ihan oli asiaa, joka saattaa nyppiä kun tarpeeksi kuulee.”
No ehkä näin, mutta ilmiselvästi monen mielestä ainakin kaksi ensimmäistä ovat aika kevyitä murheen aiheita.
Alkuperäiseen tekstiin viitaten, minuakin hotellin respassa usein ärsyttää aasiakkaiden lause: “onko teillä huoneita?” Joo, on. Siivouskomeroitakin on sekä käytäviä.
Ymmärrän kyllä tämän keskustelun aloitukseksi, mutta edelleen PYYDÄN kelpo asiakkaita miettimään mitä suustaan päästävät. Eihän mekään asiakaspalvelijat aina sanota mitä sylki suuhun tuo, miksi sitten asiakkat saavat?
Aivan samalle menisi tämä, jos menisin Kelaan ja kysyisin sieltä, että onko teillä lomakkeita. Tai työkkäriin ja kysyisin, saako teiltä töitä…
Luen tätä sivustoa siksi, että tunnen olevani normaali asiakaspalvelija. Siis kun kysytään sen viidennensadan kerran onko teillä huoneita, ei se enää edes jaksa ärsyttää. Sitä paitsi tykkään näistä ihanista ihmisistä jotka päästävät höyryjä ulos ja jakavat sen muiden samanmielisten kanssa. Kaikki virastovirkailijat ja muut lomakkeiden pyörittäjät, jotka kuvittelevat olevansa parempia kuin me, saavat perustaa ihan oman sivustonsa. Saavat siellä haukkua kaikkia meitä niin paljon kun ikinä työaika 9-11.45 ja 12.15-16.00 antavat periksi. Huomatkaa myös LAKISÄÄTEINEN ruokatauko, joka antaa heille oikeuden lyödä luukkku kiinni tuoksi ajaksi. Empä muista milloin olisin saanut rauhassa ruokaTUNTIA pitää, saati 5 min.
Ammatinvalinta kysymyshän tämä taas on. Olen kokeillut tuota lomakkeiden pyörittämistä ja sievässä kopissa istumista, mutta ei ole minun juttuni. Olen asiakaspalvelija, vaikka välillä keittääkin!
Siili: Itse asiassa tässäkin blogissa on jo mainittu, että jos ei ole selkeästi asiakkaan näkyvillä kylttiä, jossa on maininta tiettyjen rahayksikköjen kelpaamattomuudesta maksuvälineiksi, niin kyllä kaikki on pakko huolia.
Kuten viestissäni jo totesin, “jos laki ei vaadi yli 50 metallirahaa ottamaan…” Jos aasiakas ei tunne lakia, on se ihan oma häpeä. Vai pitäisikö siellä kaupan seinällä lukea myös, ettei ruplia ja kruunuja vastaanoteta jos se nyt on joltakulta epäselväksi jäänyt.
Huoh, noh vitsiä ei saa siis heittää? Ja teillä ei siis kunnioiteta vanhoja miehiä vaan vittuillaan suoraanpäin naamaan?
Entisessä työssäni rengasasentajana, ja varsinkin naisena sai kuulla tosiaan mitä ihmeellisimpiä juttuja.
Perussettiä oli ikuinen marina kamalista hinnoista. Niin? Renkaat maksaa! Nykytekniikalla ja kovien testailujen tuloksena tulee kallista, mutta turvallista kumitassua. Jos et halua maksaa, niin aja vaikka vantees solmuun ilman niitä kumeja.
Myös hyvinkin sovinistisia juttuja sai kuunnella. Pahimpana asiakaskuntana keski-ikäiset miehet. Milloin piti hakea joku mies vahtimaan työskentelyäni tai milloin olin liian hentoinen vaihtamaan pakuun renkaat. Saa sit vaihtaa ihan ite ne renkaat, jos ei työ mun tekemänäni kelpaa.
Viikoittain sai myös vastailla, etten tosiaan ole työharjoittelussa amikselta, vaan 10v sitten kouluni käynyt ja ihan oikeesti töissä täällä. Miten se muka on niin ihmeellistä, en ymmärrä.
Huumori auttaa monessa tilanteessa. Jos joku heittää mielestään hyvänä keskustelunavauksena että “onko teillä renkaita” niin mikä estää vastaamasta yhtä hekotellen, että “oli niitä ainakin vielä eilen myynnissä, ellei tätä ole yön aikana mun tietämättäni muutettu leluliikkeeksi”. Eihän siinä kuitenkaan ihan henkilökohtaisuuksiin mennä, vaikka vanhaa vitsiä jokainen sisääneksyjä vääntääkin.
Samoin asiattomiin kommenttehin saa hyvin sanojalle jauhot suuhun, kun vääntää koko asian täysin leikiksi. “Enköhän mä jaksa noi pakun renkaat vaihtaa, just aamulla söin aamupalaksi metsätyökoneen renkaat ja join voiteluöljyä päälle.” Osoittaa miten vakavasti ottaa mitkään p*skan jauhamiset.
Vaikkei vastapuoli vitsiä tajuaisikaan, niin ainakin itselle tulee parempi olo kun pysyy tilanne hallinnassa.
“Asiakaspalvelijan täytyy ottaa vastaan kaikki mahdolliset maksuvälineet oravannahoista rubiineihin.” xD
Miten tämä keskustelu meni kolikoista puhumiseksi, kun eka viesti käsittelee rengasliikettä….
Ei alotusviestissä ollut mitään mua korpeavaa. Tuskinpa kirjottaja tosiaan on vastannut taaskaan juuri noilla sanoilla, mitä tekstissä on. Ja mua ainakin lähinnä huvittaa, jos “onko teillä renkaita” -kysymykseen vastataan, että 8422 kappaletta löytyy. Tyhmään kysymykseen tyhmä vastaus