Ei se kokemus, vaan se mitä nimikyltissä lukee…
Olen useita vuosia toiminut opiskelujen ohella parissakin optikkoliikkeessä myyjänä. Melko varmasti voin sanoa, että kokemusta ja osaamista löytyy, mutta asiakas ei välttämättä ole aina samaa mieltä.
Pari vuotta sitten optikon tarkastukseen saapui naishenkilö, joka heti ovelta asti näytti melko nyrpeää naamaa. Kysyin kohteliaasti rouvalta tarkemmat tiedot optikkoa varten (näin siis viivytysten estämiseksi, kun optikon ei tarvitse käyttää 20 min aikaa taustatietojen uteluun). Vastaus oli “mitä se SINULLE kuuluu, sinä olet pelkkä harjoittelija”. Tosiaan, vuosien kokemuksen jälkeen kyltissä luki edelleen harjoittelija, koska kukaan ei ollut ajatellutkaan että sen voisi päivittää. Totesin rouvalle, että optikolle tiedoksi näitä kyselen, nihkeästi sain tiristettyä tarvitut tiedot. Pyysin rouvaa seuraamaan odotushuoneen puolelle autorefun mittaukseen. - *zoom* *klik* *zoom* *klik* - Homma hoidettu ja hän jäi odottamaan. Tarkastuksen jälkeen rouva tuli maksamaan, muttei kelpuuttanut minua rahastamaan. Paikalle piti saada joku, jonka kyltissä luki jotain muuta kuin harjoittelija. Nyrkki taskussa kävin “häiritsemässä” toista myyjää kesken kehysten esittelyn ja hänelle rouva suostui setelinsä luovuttamaan. Ja sitten… Äkkiseltään rouva korotti äänensä ja vaati minua luovuttamaan tulokset silmänpainemittauksestaan. Minä ihmettelemään, että mitä, kun ihan näöntarkastus oli suoritettu. Rouva tästä huutamaan, että juuri minä olin ennen optikon tarkastusta mitannut silmänpaineet ja nyt pimitin näitä tietoja. Kerroin, etten todellakaan ollut tällaista toimenpidettä suorittanut, kun en itse ollut optikko tai lääkäri. Rouva suuttui vielä enemmän ja huusi minulle, että “sinä et tiedä mistään mitään, sinä olet pelkkä harjoittelija, PELKKÄ HARJOITTELIJA, minä tiedän tasan tarkkaan millainen on silmänpaineiden mittaus ja juuri sen sinä teit”. Tässä vaiheessa alkoi itsellä jo pinna palaa, joten ennen kuin järki ehti estää niin tuli räjähdettyä takaisin, että “milläköhän rouva luulee PELKÄN HARJOITTELIJAN osaavan mitata ne p*rkeleen silmänpaineet, häh?”. Rouva vaati paikalle koko lopun henkilökunnan todistamaan, että minä olin väärässä ja vaati minulle potkuja. Muuttuipa kuitenkin aasiakkaan ilme, kun liikkeen omistaja -optikko kertoi, että rouva on ihan kuutamolla ja että olen ollut paikassa töissä sen verran, että varmasti tiedän, mitä teen. Ei näkynyt muuten kyseistä tapausta enää siinä firmassa. Itseä kyllä ketutti koko lopun päivää.
Toinen tapaus oli naisihminen, jolle oli kauppakorkeakoulu kihahtanut hattuun pahan kerran. Oli nimittäin asia mikä tahansa, hän ei suostunut kenenkään muun palveltavaksi, kuin liikkeen omistajan. Erään kerran tämä aasiakas vaati optikkoa paikalle kesken näöntarkastuksen, koska kuulemma vain hän voisi auttaa. Optikko haettiin ja selvisi, että nainen halusi saada silmälasinsa pestyksi. Siis mitä h**vettiä?!?
Näitä tarinoita riittäisi vielä niin paljon lisää, mutta kerron myöhemmin lisää.
T:Kalavauva
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Jälleen kerran tulee todistettua että tämä asiakas on aina oikeassa asenne tulee kostautumaan. Ottakaapa asiakaspalvelijat se järki käteen ja lopettakaa kaiken mahdollisen skeidan nieleminen. Palvelkaa asiakkaita asiallisesti mutta vain, jos he sen ansaitsevat.
Tuo kyseinen optikko kyllä kaivoi omaa hautaansa, kun ei voinut yksinkertaisesti tehdä rouvalle selväksi että hänellä on parempaakin tekemistä kuin tämän palvelu. Olisi voinut esimerkiksi syylistää rouvan hänen ihmistuntemuksensa kyseenalaistamisesta:”Väitättekö etten minä mukaa osaa palkata kunnon työntekijöitä?”
Huh huh…
Voi hyvä luoja, millanen ihmishirviö toi eka akka. Ei mikään ihmekään että optikolle tulee, ku ei ees nää kenen kans on milloinkin tekemisissä.
Onneksi annoit kunnolla takaisin ensimmäisen tarinan naiselle!
Loistavasti näpäytit takaisin tuolle ekalle noita-akalle,papukaijamerkin arvoinen suoritus.
Off Topic: Mikä tuo Autorefun mittaus muuten on? Itsekin kävin viime syksynä optikolla, ja jos muistan oikein, niin siellä tosiaankin puhalleltiin ennen varsinaista näöntarkastusta jollain vempeleellä silmiin. Tyhmempi (siis esim. minä tai tän jutun rouvashenkilö) olisi voinut luullakin tuota toimenpidettä vaikka silmänpainemittaukseksi.
Jaaha, aika seko tapaus tuo asiakas, mutta ei teidän firmallakaan ihan hyvin mene jos ei ole uutta kylttiä varaa hommata rintaan harjoittelujakson päätyttyä. Jos se taas “unohtunut” niin oikeastaan vielä pahempi.
Molemmat olivat todella suuria aasiakkaita.
MUTTA ei kai se “harjoittelija” -teksti ole siinä kyltissä turhaan, eli sen on kaiketi tarkoitus kertoa sitä ettei henkilö välttämättä osaa vielä kaikkea mitä ei-enää-harjoittelija? ELI eikös se ole ei-enää-harjoittelijan tehtävänä huolehtia, että tuo nyyppäteksti poistuu, kun talon tavat olleet tutuiksi?
Se harjoittelija-teksti ei tietenkään ole mikään syy kohdella aspaa sen huonommin.
Mielenterveysongelmat voivat selittää osaltaan tämän tapauksen…?
Mikä tuo autorefun mittaus on?
Se “Asiakas on aina oikeassa” -roskahan tarkoittaa suomeksi yleensä, että “Asiakas ei usko olevansa väärässä”.
Mielenterveysongelmat voivat selittää osaltaan tämän tapauksen…?
Diagnoosina F666.0: Kusipäisyys
Ei se asiakkaan käytös mitenkään asiallista ollut, mutta voisi kyllä vähän liikkeessäkin miettiä, kenellä niitä harjoittelija-kylttejä on käytössä. Menettää vähän merkityksensä, jos samanlainen kyltti on niillä, jotka ovat olleet talossa 2 päivää tai 2 vuotta…
Pistää vihaks noi “vain omistaja saa palvella minua” ja sitten asiana on just jotain niin triviialia että omistajaakin jo ketuttaa.
Oliskin kiva kuulla nuorilta yrittäjiltä, miten aasiakas sitten suunsa laittaa kun huutaa ja vaatii omistajaa paikalle…
Autorefun mittaus tarkoittaa taittovian mittaamista koneella. Ei ole täysin tarkka tai yksistään riittävä määrittämään näkövikaa.
Myyjänen: “Diagnoosina F666.0: Kusipäisyys”
Heheheheeee
Miksi aasiakasta kohdellaan kuin kuningasta/-tarta? Ymmärrän hyvän asiakaspalvelun normaaleille asiakkaille mutta en sitä, että muut asiakkaat kärsivät (esim tuo silmälasien pesu).
Asiakkaalta voinnee vaatia kertomaan mitä hän on vailla ja sen mukaan sitten hankkia sopiva henkilö toimenpidettä suorittamaan!
Olen iloisesti yllättynyt siitä, ettei kommenteissa ole moitittu sinua reaktiostasi. Minusta on todella inhottavaa ja rasittavaa, ettei aspan usein katsota olevan oikeutettu toimimaan niin kuin täysipäisen aikuisen. Kaikkea olisi muka nieltävä ja sanottava perään “Hyvää päivänjatkoa.” Vaikka kuinka ihmiset valittaisivat, vittuiluun on minusta vain ja ainoastaan oikein vastata vittuilulla tuollaisissa tilanteissa. Ihmisiä ei pidä totuttaa siihen, että aspan kanssa asioidessa käytöstavat voi unohtaa ja toista voi kohdella kuin sontaa, luki nimikyltissä mitä tahansa.
olisit kieltäytynyt hakemasta optikkoa kesken tarkastuksen. myös sinulta vaaditaan pelisilmää. minä en missään nimessä menisi kesken tarkastuksen palvelemaan muuta asiakasta..!!!