Korvat auki?

Olen töissä eräässä pikaruokaravintolassa. Usein minulta kysytään mitä ruokiimme sisältyy ja useimmiten olen varma siitä, että asiakas kuuntelee, ettei tule yllätyksiä. Vaikka en koe sitä omaksi mokakseni jos ei kuuntele, olenhan kyllä kertonut.

Kerran kävi sitten todella rasittava tapaus: halusi tietää tarkalleen mitä ruoka sisältää. Asiakkaan ilmeestä päätellen hän kuunteli ja ymmärsi sisällön. Tein hänelle aterian ja menee muutama minuutti siitä kun olen sen pöytään tuonut; “Tässähän on kinkkua! En voi syödä kinkkua, periaatteessa minun täytyisi nyt jättää tämä syömättä!”. — JOS KYSYT, NIIN KUUNTELE VASTAUS!

T:misc


------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

10 kommenttia
  1. shoon sanoi 5/2/2008

    He he, raivostuttavaa potenssiin kolme. :D Periaatteessa täytyy vain ottaa se kinkku pois ja syödä kiltisti ruokansa. Yllättäen paljon helpompaa kuin miltä kuulostaa. ;)

  2. TheKokemus sanoi 5/2/2008

    Mutta eihän pekoni ole kinkkua!

  3. lillipelli sanoi 5/2/2008

    Joo nämä ruokajutut on ihan käsittämättömiä.

    Meillä juusto on laktoositonta, mutta monet asiakkaat eivät tiedä sitä.
    Kerran eräs tuttu vanhempi nainen soitti ja tilasi ruuan taas kerran ilman juustoa. Ruoka tuli siis joka kerta pojanpojalle, mutta nainen ei koskaan maininnut, onko kyseessä laktoosi-intoleranssi vai ihan maitoallergia.
    Päätin olla hyvä asiakaspalvelija ja kertoa naiselle, että juusto on laktoositonta, jos poika mahdollisesti olisi vain laktoosi-intolerantikko ja jäisi ilman juustoa turhaan.
    Nainen reagoi ystävälliseen mainintaan alkamalla kirjaimellisesti huutaa hysteerisenä puhelimeen “ei saa olla juustoa, ei yhtään juustoa, et laita yhtään juustoa siihen, poika on allerginen, ei yhtään saa olla juustoa!!!”

    Juu. Olisi tullut selväksi myös lauseella “Siitä huolimatta, ei kiitos (poika on maitoallerginen).”

  4. lillipelli sanoi 5/2/2008

    Tarkennuksena vielä, ei siis minulle erikseen tuttu ihminen, vaan vakioasiakas.

  5. Tiutau sanoi 5/2/2008

    Jos omaan annokseen eksyy lihaa vaikka sitä ei halunnutkaan, asia ei välttämättä korjaannu sillä että se liha vain “otetaan pois” sieltä. Itse olen jo pariin otteeseen tämän takia joutunut sairaalaan allergisen kohtauksen vuoksi. Lihallekin voi olla allerginen.

  6. shoon sanoi 5/2/2008

    Tiutau on ihan oikeassa. Itsehän takerruin tuossa yhteen pieneen sanaan “periaatteessa”. Ei kuulostanut kovin ehdottomalta, toisin sanoen toisena vaihtoehtona tuskin oli sairaalareissu. ;) Muutenkin ihmiset, joilla on “periaatteita” ruokiensa suhteen, ovat oma luku sinänsä. Olettakaamme silti, että tarinan sankari sai uuden annoksen ilman kinkkua ja muisti samana iltana kotona suihkussa käydessään pestä korvat.

  7. Samira sanoi 5/2/2008

    Tiutau, siinä tapauksessa varmaan sitten kuuntelet kun sinulle luetellaan mitä ruokiin sisältyy.

  8. matkamies maan sanoi 5/2/2008

    Joskus vaan tulee mieleen, että jos henkilöllä on erinäköisiä allergioita, jotka edellyttävät ehdottomia ruokavaliosääntöjä, ja silti käy syömässä vakioannoksia tarjoavissa pikaruokapaikoissa, niin jossain on joku tekijä toimintayhtälössä hieman epätasapainossa…

  9. Tiutau sanoi 6/2/2008

    Samira, toki kuuntelen. Se vain että sieltä on silti saanut aterian väärällä sisällöllä.

  10. lillipelli sanoi 6/2/2008

    Meillä ei missään virallisessa lähteessä luvata allergia-annoksia, eli olen ottanut ohjesäännökseni, että aina kun allergiasta mainitaan ja vaaditaan jokin tuote ilman siihen vakiona kuuluvaa osaa, mainitsen myös, ettei täysi allergiavapaata ole mahdollista valmistaa.

    Voin käyttää puhtaita välineitä, vastaesikäsiteltyjä raaka-aineita (mahdollisuuksien mukaan, en avaa uutta useiden kilojen laatikkoa, jos edellinen on kolmasosan vajaa)ja olla huolellinen, mutta en silti voi luvata, etteikö vierasta ainetta mahdollisesti ruokaan eksyisi. Valmistustilat ja välineet ovat jokatapauksessa samat, puhdistamisesta huolimatta.

Jätä kommentti