Kymppi!

Olen siis kesätöissä eräässä kyläkaupassa, ja eräänä aurinkoisena aamuna satuin istumaan kassalla, kun sisään pyyhälsi jokseenkin huonokäytöksinen nainen.

Asiakas: “Kymppi!”

Minä: “Hmh?” *odotan, että nainen jatkaisi*

Asiakas: “KYMPPI!”

Minä: “Ööm, niin mikä kymppi?”

Asiakas: “NO KYMPPI!!!” *taitaa tajuta, ettei minulla ole aavistustakaan mistä hän puhuu*

Asiakas: “Kympillä ostaisin.”

Minä: “Aaha?” *olen pudonnut kärryiltä*

Asiakas: “OTIN TUOLTA KUKKIA KYMPILLÄ!!!” (aivan, olisihan minun pitänyt se tajuta!)

Minä: (pysyn kuitenkin kohteliaana) “Aivan, okei. Mitähän kukkia otit, ja kuinka paljon?”

Asiakas: “No kuule ihan orvokkeja!”

Minä: “Seeeelvä. Ja siis kuinka monta orvokkia otit?”

Asiakas: “KYMPILLÄ!!!”

Minä: “Ööhm, eli sen 20?”

Asiakas: “NO KYLLÄ!!”

Minä: “Juu. Se tekis sen kympin.”

Nainen heitti kympin setelin vihaisesti siihen kassalle ja marssi pois. :D Oma pokka piti, siitä voin olla ylpeä.

T:Juuso


------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

14 kommenttia
  1. Jo vuosia marketissa sanoi 15/7/2008

    Arvaan: keski-ikäinen nainen.

  2. Mari sanoi 15/7/2008

    idiootti!

  3. Ikkuli sanoi 15/7/2008

    Kai tämä nainen tunsi itsensä kovin loukatuksi, kun myyjä kehtasikin tarkistaa että hän on varmasti ottanut oikeaa tuotetta oikean määrän. Sehän on henkilökohtainen epäluottamuslause ja tarkoittaa sitä, että myyjä luulee juuri tämän nimenomaise asiakkaan olevan epärehellinen. Eikös tämä ole se yleinen aasiakkaan johtopäätös? ;)

  4. Saku sanoi 15/7/2008

    “Kakstoista. Mä voitin! Sanopa seuraava numero, katotaan kumpi nyt keksii isomman?”

  5. Punajuuri sanoi 15/7/2008

    Ihmeen aggressiivista käytöstä. Ei voi muuta kun ihmetellä.

  6. Jaakko Fagerlund sanoi 15/7/2008

    “Eii, veikkasit väärin, ajattelin kutosta.”

    Siis mitä ihmettä sen asiakkaan päässä on liikkunut? Ymmärrän kyllä, että huoltoasemalla myyjä ymmärtää lauseen “kakkoselta kympillä” tai vastaavaa, mutta kyläkaupassa “kymppi”…ei voi käsittää…

  7. Annukka sanoi 15/7/2008

    Voi luoja mikä idiootti :-D Ja sitten se tietenkin tuhisi itsekseen kun ei tyhmä myyjä tajunnut.

  8. ShadowMan sanoi 15/7/2008

    http://www.aasiakas.net/index.php/2008/pehmeat-paketit/

    Sama henkilö?

    Olis se tosiaan kiva jos osais ajatuksia lukea mutta mitä myrrkyä sieltä saiskaan omaan pollaan? -_-0

  9. ShadowMan sanoi 15/7/2008

    (myrkkyä jopa)

  10. Miepämie sanoi 15/7/2008

    Siis voi jumankekka!! Ei voi olla noin tyhmiä ihmisiä olemassa… Jos haluaa antaa itsestään fiksun ja ennenkaikkea rehellisen kuvan, niin kantaa ne rehut siihen kassalle tai avaa sanaisen arkkunsa jos on luoja puhetaidon suonut! Jos osaa sanoa yhden sanan niin osaa varmaan toisenkin heittää siihen perään! Mutku ei! Esitetään helvetin viisasta sanomalla vain “kymppi”, koskapa pitäähän siitä idioottikassan jo tietää mitä arvon rouva halajaa!

    Sitten on näitä jotka lykkää vaan rahan tiskiin ja sitten pitää kaivamalla kaivaa että mitäköhän sitä tällä kertaa saisi olla??? Ja vedetään herneet nenuun kun kehtaankin tiedustella moista… Helvetti soikoon, kirjoittakaa edes lapulle mitä haluatte ostaa, niin ei ole pakko meille vaivaisille kassaihmisille puhua sieltä korkeuksistanne..

    Huh, pää räjähtää!

  11. sadepisara sanoi 15/7/2008

    tämä on muuten yleistä, että ajatellaan, että kassaihmiset ym. myyjät jne. osaavat lukea ajatuksia ja tietävät kaikesta kaiken. Ja sitten kun erehdymme jotakin kysymään se on hirveä kunnianloukkaus, ja kaikkea muuta vastaavaa.

  12. Taikalintu sanoi 15/7/2008

    Hehee, tämä oli hyvä juttu - kiitos iltanauruista. Joskus tosiaan toivoo, että osaisi lukea niitä aasien ajatuksia, mutta voisi siinä tulla itselle kyllä paha mieli. Onnittelut Juusolle oman pokan säilyttämisestä. ;)

  13. J.T sanoi 16/7/2008

    Vähän sama kuin isossa tavaratalossa, jossa ei todellakaan pysty muistamaan joka ikistä tarjousta:
    Asiakaalla kärryssä esim. nenäliinapaketteja (en pysty näkemään tarkalleen että montako niitä on) ja nostaa hihnalle vain yhden.

    M: “Montako näitä on?”
    A: “Se on se kahden euron satsi”
    M: “Niin mutta montako?”
    A: “No perkele edelleenkin se kahden euron satsi!!”
    M: “Juu juu, mutta MONTAKO?”
    A: “No viisi! Kyllä sun pitäs tietää ku täällä töissä olet!”.

    Ymmärtäisin jos kyseessä olisi mainostettu kamppanja, mutta kun joitakin tuotteita heitetään alennukseen vain saadakseen niitä pois varastosta. Ei siis mainittu missään mainoksissa, vain joku lappunen hyllyssä josta tietenkään osastolaiset eivät meitä kassoja informoi.
    Ja kassoillahan tunnetusti on aikaa käydä päivittäin myymälä läpi alennuksien varalta ja pystyvät vieläpä ulkoa muistamaan parikymmentä tarjousta, etenkin määräalennukset.

  14. Postitäti sanoi 16/7/2008

    J.T., rintaan vaan badge “mä en tiedä mitään, mä oon vaan töissä täällä” :P

Jätä kommentti