Lisää kolikoita
Olin töissä kioskilla, jossa oli peliautomaatti. Hoidin yksin leipomukset, kioskin siivoamisen, kassan jne, eikä edes “tauon” ajaksi päässyt asiakaspalveluhommista. Kioskista ei vuoron aikana tosiaankaan voinut lähteä, sillä olin yksin vastuussa koko puljusta.
Yksi paikallinen mummo tuli sitten pelaamaan kolikkopeliä. Ensin hän vaihtoi useita satoja markkoja kolikoiksi ja takoi ne koneeseen. Kun en enää voinut vaihtaa rahaa, mummo kävi sättimään. “Aina ovat vaihtaneet minulle kolikkoja”. Yritin selittää kohteliaasti, ettei kolikkoja enää liikenisi. Sättiminen ja mutina jatkui, mummo käveli ympyrää kioskin ovella ja nurisi. “Toinen myyjä käy pankissa minulle vaihtamassa”. Tässä vaiheessa alkoi jo savu nousta korvista. Selitin, että tuskinpa käy, sillä kioskista ei voi lähteä, kun on yksin vastuussa kaikesta. Pankki oli parinkymmenen metrin päässä, eikä mummolla ollut minkäänlaista liikuntaestettä. Ilmeisesti pankissakin oli tullut raja vastaan pelihimoisen mummon pyynnöille. Siinä sitten seisoi sättimässä, kunnes tuli muita asiakkaita paikalle. Toisaalta säälitti toisen pelihimo, toisaalta ärsytti selvä yritys huijata ja pelotella uutta myyjää.
T:Tikka
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Meillä on myös pari sellaista, jotka pelaavat mielettömiä summia päivittäin, 200-300e menee hetkessä. Ei siis ihme, että kolikot jossain vaiheessa loppuvat enkä voi niitä pelaajille enää vaihtaa. Huuto on sanoinkuvaamattoman kamalaa, haukutaan ja sätitään urakalla.
En minä voi kolikoiksi muuttua enkä todellakaan saa niitä mistään lisää kesken päivän.
Ihmiset tuntuu usein muutenkin pitävän kioskeja ym. paikkoja pankkeina. Meille ilmestyy (hampurilaiskiska) vähän väliä mies, joka yrittää vaihtaa rahaa, ja jos sen pyyntöön suostuu, se rupeaa tunkemaan kymmeniä ja taas kymmeniä euroja kolikoina. Tuntuu olevan ihan mahdoton käsittää, että meidän vaihtokassakin on rajallinen, eikä me voida antaa sieltä kaikkia seteleitä pois, vaikka “no ainahan te kolikoita tarviitte!” Sitten sätitään meitä ja firmaa, kun vedotaan yleissääntöön jonka perusteella ei saada vaihtaa rahaa ollenkaan. “Se yksikin tyttö kerran vaihtoi, kyllä te voitte niin tehdä, älä valehtele!”
Jeps.
Mullekin joku mamma kertoi kerran “500 euroa olen laittanu tänään toho koneeseen. Ei oo enää rahaa ruokaan.”
Niimpä, pitikö pelata? Mutta Ray kiittää.
olin töissä baarissa, jossa osattiin varautuu pelikoneen ruokkijoihin. 2euron kolikoita oli aina useiden satojen eurojen edestä. joku tyyppi pelas sitten 400euron arvosta, vaihtaen aina satasen setelin kerralla. sen jälkeen ku se oli hävinny 400, se tuli tiskille yhen 10pennisen ja yhen 50senttisen kaa ja pyys vaihtaa niit 20senttisiks. mä en usko et mä oon ikinä sääliny niin paljon asiakasta.