Pikaruokalan ihanuutta
Olen työskennellyt pitkään (liian pitkään?) suositussa hampurilaisravintolassa. Asiakkaat ovat aina yhtä ihania, ja näitä herttaisimpia esimerkkejä meillä käy päivittäin:
1. Lapset. Jos olet tulossa syömään koko viisipäisen lapsikatraasi kanssa ja mukana ovat vielä parhaassa tapauksessa naapurinkin kakarat, niin etkö SINÄ voisi aikuisena ottaa tilannetta haltuusi ja ottaa selvää jo etukäteen mitä lapset syövät. Kassatädistä ei ole kiva, kun pahimmassa iltapäiväruuhkassa alat vasta kassalle päästyäsi tenttaamaan lapsilta mitä nämä syövät ja mitä mahdollisesti juovat. Yksitellen. Jokaiselta lapselta erikseen. Eikö Jani-Petteriltä olisi voinut kysyä jo ennen tiskille tulemista, haluaako hän kanafileet vai hampurilaisen ja minkälaisen hampurilaisen, ja ”mitä sinä nyt Jani-Petteri juot, sano äkkiä kun tässä on vähän jonoa”…
2. Jonotus. Kyllä. Välillä meillä on ruuhkaa. Et pääse kuitenkaan yhtään nopeammin kertomaan kassatädille tilaustasi vaikka pönöttäisit sen suljetun kassan edessä. Vaikka tiski on leveä, se ei ole baaritiski, vaan siinä on yksi (tai useampi) kassa, jolle jonotetaan. Tunnistat avoinna olevat kassat ruuhka-aikana siitä, että niillä on jonoa. Kassatäti ei tule palvelemaan sinua suljetulle kassalle vaikka vinkkailisit ja huitoisit. Ja jos sinua pyydetään siirtymään jonoon, ole hyvä ja tee se, äläkä aiheuta lisää ruuhkaa alkamalla inttämään olleesi siinä ensin.
3. Kassatädillä on asiaa. Kassatäti ei hyvikseen kysy sinulta syötkö täällä vai tuleeko mukaan. Jos et kuuntele, tai päätät muuten vain olla vastaamatta tähän kysymykseen, kassatäti olettaa että syöt varmaankin täällä ja latoo sapuskat tarjottimelle eteesi, vaikka haluaisitkin ruokasi mukaan. Jos kuitenkin on sattunut jonkinlainen kommunikaatiohäiriö, eikä kassatäti ole ”ymmärtänyt kysyä sinulta tuleeko mukaan”, ole hyvä ja huomauta siitä jo siinä vaiheessa kun hän alkaa latomaan ruokaa tarjottimellesi, äläkä vasta sitten kun kaikki viisi mega-ateriaa on tarjottimellesi laitettu. Silläkin vältämme turhaa ruuhkautumista ja säästämme kassatädin hermoja.
4. Kyllä, meillä saa pyytää erilaista hampurilaista. Kuitenkin, jos tulet pahimpaan ruuhka-aikaan tilaamaan kerroshampurilaisen ilman kurkkua vaikka tiski on täynnä juuri paistettuja tavallisia kerroshampurilaisia, älä ylläty jos joudut hetken odottamaan omaa hampurilaistasi. Paistaja, joka on juuri tehnyt tiskin täyteen kerroshampurilaisia, tekee takuuvarmasti ensin kaikkien muiden hampurilaiset ennen kuin alkaa toteuttamaan sinun vellip*rse-toivettasi. Suolakurkut on kuitenkin aika helppo itse nyppiä hampurilaisesta pois, mutta jos haluat jonkun toisen tekevän sen puolestasi, älä odota turhan nopeaa palvelua.
5. Jos olet joskus ihmetellyt, mitä varten ravintolassamme on roskakoreja, niin ne ovat ihan sitä varten, että syötyäsi voit viedä roskasi sinne. Kuten varmasti tiedät, olemme itsepalveluravintola. Siihen kuuluu se, että jonotat itse tilaamaan ruokaasi, ja myös se, että huolehdit syötyäsi roskasi roskikseen. Huomaat kyllä sitten kun ravintolassa on henkilökunta tarjoilemassa pöytiin ja huolehtimassa astiasi pois pöydästä. Meillä niin ei ole. Saatat huomata sen jo hieman edullisemmasta hinnasta. Jos kassatäti on mielestäsi palvellut sinua huonosti tai et ole muuten vain tyytyväinen, älä kosta sitä jättämällä ruokapöytääsi järkyttävään kuntoon. Meillä on palautelappuja, jotka ovat paljon tehokkaampia jos haluat tehdä pahan mielesi tiettäväksi. Jättämällä tarjottimet pöytään huolehdit vain siitä, että saat seuraavalla kerralla vielä hieman jäisempää palvelua.
Ja vielä viimeinen ylläribonus ennen kuin olen valittanut tarpeeksi:
Jos olet itse huomattavan ylipainoinen ja tulet syömään 5-vuotiaan pyöreän lapsesi kanssa, älä tuputa tälle mega-ateriaa isommalla juomalla ja isommilla ranskalaisilla, jos hän haluaa tavallisen juustoaterian. Juustoateriassa on aivan tarpeeksi syötävää pikkulapselle. Ethän halua pikku kerubisi perivän äitinsä/isänsä vyötärölinjaa? Sinun on myöskin turha huijata itseäsi juomalla light-colaa, jos olet ottanut mega-aterian isommilla perunoilla ja vielä majoneesikastikkeen ranskalaisten kyytipojaksi. Siinä vaiheessa se sokeriton juoma ei ole EDES pisara valtameressä…
T:Kassatäti
--------------------------------------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...






”Sinun on myöskin turha huijata itseäsi juomalla light-colaa, jos olet ottanut mega-aterian isommilla perunoilla ja vielä majoneesikastikkeen ranskalaisten kyytipojaksi. Siinä vaiheessa se sokeriton juoma ei ole EDES pisara valtameressä…”
no jo on. itse ainakin juon lightiä kun se maistuu paremmalta. ei se aina ole siitä sokerittomuudesta.
Hahahaa!! Erittäin hyvä palaute asiakkaille!! =)
Just samaa olin sanomassa, että toiset nyt vaan sattuu tykkäämään light-limsasta enemmän ku tavallisesta, joten ei välttämättä ole mistään ”laihdutuksesta” kyse. Ja sitäpaitsi, vaikka oliskin kyse laihdutuksesta niin siinä puolessa litrassa limsaa on kuitenkin noin 300 kaloria, joten kyllä se on enemmänki ku vaan pisara valtameressä. Mielenkiintosta, että nyt jo arvostellaan asiakkaan ostoksia, vaikka käyttäytyiskin hyvin siinä ostotilanteessa.
Pakko komentoida…
En ole varsinaisesti ylipainoinen, enkä siis ihan vastaa aasiakasryhmää nro 5. Itse otan siis monesti sen isoimman hampurilaisen ja light colan, maun takia. Mielestäni Coke Zero (mutta myös Light) maistuvat paljon paremmalta kuin tavallinen, siirappinen cocis. Makuasia, eikä suinkaan itsensä huijaamista.
Enhän voi olla ainoa laatuani?
Ehkä se kalorimäärä ei siihen light-colan valintaan ole se tärkein kriteeri, vaan sokeriton juoma on hammasystävällisempi. Minulla ainakin nämä sokeripitoiset virvoitusjuomat aiheuttavat hampaiden pinnalle inhottavan ”peitteen” johon ei purukumit auta. Hammasharjakaan ei aina kulje käsilaukussa mukana.
^ No et ole, jos yhtään katsoit noita aikaisempia viestejä.
Eikös se mene jo lasten kaltoinkohteluksi että tuputtaa liikaa rasvasta ruokaa? Just tuli telkusta dokkari että lapsi aika helposti syö kaiken mikä lautasella on, oli se sitten 50% tai 100% enemmän kuin mitä tarvitsis. Pitäs vähän läimii tollasii vanhempii et ne vähä kattois mitä tuputtaa lapselle.
Joo, mulla on ihan sama juttu noiden light juomien kanssa, se vaan maistuu paremmalta. Ja, jos ostan niitä paljon rapeampia ”kevyt” sipsejä on pakko aina kassalla sanoa, että ostan niitä siksi, kun ne maistuu paremmalta. Koska onko mitään nolompaa, kuin ostaa jättipussi kevytsipsejä.
Ja mitähän noloa siinä on? Jos haluaa syödä jättipussin sipsejä, on kai parempi että syö ne light-versiona kuin ladattuna täyteen rasvaa ja suolaa? Sitäpaitsi, ollaanko tosiaan siinä pisteessä että oletetaan tuollaisten asioiden kiinnostavan kassaneitejä…aikamoinen narsisti olet, Jaana, jos uskot että kiireisellä kassatyöläisellä on todellakin aikaa miettiä mitä juuri Sinä ostat. Hohhoijakkaa.
Tuskin viimeisessä kohdassa oli kyse siitä että kassaneitejä kiinnostaisi vaan siitä ettei pidä väkisin pienille lapsille tyrkyttää ylettömän suuria annoksia. Ja yhdyn kyllä kirjoittajaan
light-cola: itseasiassa pahinta kola-juomissa hampaille tekee limun happamuus joka on noin pH 3 eikä niinkään sokeri, mutta itse kyllä juon kevyttä koska se ei ole läheskään niin makeaa
Pointti oli kai siinä, että *jos* on LIHAVA, niin näyttäähän se hölmöltä, jos syö ihan käsittämättömän määrän RUOKAA, ja sitten yrittää näennäisesti keventää ateriaa LIGHT-juomalla. Ei siinä light-juomassa sinänsä.
Seuraava tarina voisi ehkä viihdyttää alkuperäistä kirjoittajaa ja muita samoin ajattelevia:
http://bash.org/?750735
*
(Muuten olen sitä mieltä, että nämä zeromax-mainostajat ovat hyvin onnistuneet ehdollistamaan ihmisiä asiakkaikseen, ja että light-limsat ovat lähes turha keksintö. Voihan sitä juoda vettäkin, jos ei elimistö tai vyötärölinja sokeria kestä.
Mutta tämä ei nyt kuulu tähän, koska siitä ei alunperinkään ymmärtääkseni ollut kyse. Ja varmuuden vuoksi vielä: Kukin juokoon minun puolestani mitä haluaa, mitä minä siihen puuttumaan.)
Ääh, se nyt vaan on elämän pieniä iloja tylsinä hetkinä esim. kaupan kassajonossa kytätä muiden ihmisten ostoksia. Eilenkin tosi läski nainen mun edellä osti vaan vissyä, ananaksen (klassinen dieettidiureetti) ja viinirypäleitä. Mietin vaan että jaa maanantai ja laihis alkaa kun on porsasteltu viikonloppuna vai? Noilla eväillä sitä jaksaakin kärvistellä tasan sen maanantain, sit tiistaina nälästä heikkona voi taas palata pitsan ja suklaan pariin ja voivotella että kyllä laihduttaminen on pyllystä. Hah. Saahan sitä hiljaa päässään ajatella itse kukin miten hölmöltä jonkun ostokset näyttää.
Itsekin pidän lightin mausta enemmän kuin tavallisesta, tosin virvoitusjuomat ei musta ole mitään ihmisen ravintoa ensinkään ja viimeksi moista olen ostanut muistaakseni 2004. Ja se nyt vaan menee niin että YLEENSÄ jos ihminen tykkää vetää runsain mitoin rasvaa ja suolaa, ei hän myöskään sokeria karsasta silkan maun takia, ja valitsee lightin yleensä siksi, että ”sokeri lihottaa”. Niin sen takia se näyttää hassulta JOS tämä ihminen on läski. Yleisesti ottaen light-juomien ostaminen ei näytä hassulta.
No nyt oli onnistunut kirjoitus pikaruokalatyöstä!
Lighti on maultaan parempaa ja siksi sitä juon vaikka painoindeksin mukaan olen huomattavasti ylipainoinen. Vattuako se muille kuuluu, mitä suuhuni laitan. Jani-Petterin tapauksessa sanoisin eukolle, että menee jonon viereen miettimään, mitä kukin ottaa ja sen jälkeen tulee tilaamaan.
Jalpuri: happamuuden saa neutraloitua, joten se on hyvin, hyvin hetkellistä. Sokeri taas tarttuu hampaisiin, eikä lähde kuin vasta hampaiden pesun yhteydessä. Minusta sokeri on siis pahempi vaihtoehto.
Oi, kertokaa lisää kauniita tarinoita siitä miten kyttäätte ja tuomitsette ylipainoisia/lihavia kanssa-asioijianne, te isänmaan toivot!
Sitten voisittekin lukea artikkelin jossa kyseenalaistetaan se, että ylipaino on terveyshaitta. Entäpä jos ongelmana ei ole ylipaino, vaan se asenne, jolla lihaviin suhtaudutaan?
Roskaruoka on epäterveellistä joo, mutta jokin raja siinä miten muista ihmisistä puhutaan.
Unohdin että linkit erottuu ainakin mun selaimella huonosti. Toisen kappaleen eka lause on siis linkki.
”Sitten voisittekin lukea artikkelin jossa kyseenalaistetaan se, että ylipaino on terveyshaitta. Entäpä jos ongelmana ei ole ylipaino, vaan se asenne, jolla lihaviin suhtaudutaan?”
Se kokonaisuus on joka tapauksessa terveyshaitta.
Toki yhteiskunnan ja väestön suhtautumisessa lihaviin olisi parannettavaa, mutta senkään seurauksena tuskin tapahtuisi ihmeparantumisia.
Veikkaan että keskimäärin niillä jotka saavat kicksejä lihavien loukkaamisesta on lopulta enemmän mielenterveydellisiä ongelmia kuin lihavilla.
Mitä siitä, vaikka keskuudessamme on lihavia, laihoja ja jotain siltä väliltä. Se ei ole keneltäkään pois.
Enpä olisi uskonut että jollakin on tosiaan niin säälittävän tylsä elämä että on aikaa miettiä muiden ihmisten ostoksia kaupassa? Jos joku ”läski” niin kuin ihanasti kuvailit, ostaa kaupassa laihduttamiseen viittaavia tuotteita, ajattelet automaattisesti että no joo, siinähän paksukainen yrität, vituikse menee taatusti jo huomenna? Ei tarvinne enää paljon miettiä miksi ylipainoisilla on tässä maassa vaikeaa – edes kaupassa ei saa käydä ilman että siinä on joku Tinga kurkkimassa olan yli.
Ehkä oonkin velliper*e kun pyydän hampurilaiseni ilman kurkkua. Johtuu lähinnä siitä että suolakurkkujen maku on yks kaikkein ällöttävimmistä mitä tiiän ja se imeytyy koko hampurilaiseen. Mutta toisaalta oonkin valmis oottamaan sitä just niin kauan ku tarvii.
”Paistaja, joka on juuri tehnyt tiskin täyteen kerroshampurilaisia, tekee takuuvarmasti ensin kaikkien muiden hampurilaiset ennen kuin alkaa toteuttamaan sinun vellip*rse-toivettasi. Suolakurkut on kuitenkin aika helppo itse nyppiä hampurilaisesta pois, mutta jos haluat jonkun toisen tekevän sen puolestasi, älä odota turhan nopeaa palvelua.”
Joku, joka mahdollisesti on allerginen suolakurkulle/kurkuille voi kokea tuon hieman loukkaavana.
Oma äitee kyllä pyytää aina hampurilaisensa ilman suolakurkkuja, ja en tajua sitä suolakurkun ystävänä. Kuulemma se maku jää hampurilaiseen, vaikka itse nyppisi ne kurkut pois. Eli paras, jos suolakurkku ei ole koskaan käynyt hampurilaisessa. En tiedä, en ole kokeillut. Ehkä siis kyse on enemmän siitä makuelämyksestäkin kuin siitä, että halutaan orjuutta aasiakaspalvelijaa ”koko rahalla.”
Kyllä, suolakurkun maku tosiaan jää hampurilaiseen. Itse pyysin ennen omani ilman kurkkua, nykyään harvemmin hampurilaisia tulee syötyä. En oikeasti ymmärrä, miksi pikaruokapaikassa työskentelevät pitävät erikoistilauksia ongelmana. Itse olin kuutisen vuotta sitten töissä hampurilaispaikassa, enkä kyllä kokenut ärsyyntyväni, jos joku tilasin burgerinsa ilman ketsuppia, kurkkuja tms. Kyse voi olla allergiasta esimerkiksi, tai kyseessä voi olla lapsi, joka ei ole tottunut syömään vaikkapa sipulia. Maksava asiakas se on sekin asiakas, joka tilaa hampurilaisen ilman jotakin ainesosaa. Samalla tavoin pitäisi jokaista kohdella. Ruokaravintolassa on enemmän sääntö kuin poikkeus, että asiakkaat tilaavat annoksen perunoiden sijaan esim salaattia. Mikäli asiakas haluaa kevyemmän/ruokavalioonsa sopivan vaihtoehdon ja sellainen on tarjolla, niin mitä siinä tarjoilija nillittämään. Pääasiahan on se, että asiakas on tyytyväinen.
Ja hei sinä, joka kommentoit kyttääväsi muiden ostoksia ja pohtivasi mielessäsi, että ”ei tuo läski ainakaan huomiseen asti pysy tällä ruokavaliolla”. Sinullekin on yksi neuvo, ja se kuuluu näin: Hanki elämä.
En tiedä onko vielä, mutta ainakin joskus City-lehdessä oli sellainen palsta, jossa sai tunnustaa sydämellään olevia asioita. Joku oli lähettänyt sinne tekstin (en minä, en edes työskenetele hampurilaisravintolassa!), että häntä ärsyttävät sellaiset asiakkaat, jotka tilaavat harmpurilaisia ”ilman sitä ja tätä”, niin paljon, että kostoksi hän vetäisee nenästään sellaisen hampurilaisen väliin mukavan löllön, ja katselee sitten vahingoniloisena, miten asiakas vetää hampurilaisen hyvällä halulla parempiin suihin. Olin oksentaa tuon luettuani (pahoittelut kaikille, joille aiheutin nyt kyökkimistä), ja sen jälkeen en IKINÄ ole tilannut hampparia ”oman maun mukaan”. Jos en jotain halua syödä, nypin ne itse välistä pois. Ymmärrän, että tuo tapaus on varmasti (ja toivottavasti!) ääritapaus, mutta pelkkä ajatuskin siitä, että hampparinpaistaja tosiaan kostaisi tuolla tavalla… Kaikkia idiootteja niitä maailmassa liikkuu!
Kiitos kuitenkin mahtavasta kirjoituksesta, voin kuvitella, että se on JUURI tuollaista hamppariravitolassa! Tsemppiä työhön!
Alkup. viestiin. Tekeeks joku äityli (tai isukki) oikeesti tollasta että tuputtaa lapselleen omia epäterveellisiä ruokatottumuksiaan tolla tavalla? Sairasta.
Se kokonaisuus on joka tapauksessa terveyshaitta.
Toki yhteiskunnan ja väestön suhtautumisessa lihaviin olisi parannettavaa, mutta senkään seurauksena tuskin tapahtuisi ihmeparantumisia.
Lihavien syyllistäminen on siitä huolimatta entistä kyseenalaisemmalla pohjalla. Tai siis, jos ongelmana on yhteiskunnan suhtautuminen eikä itse fyysinen ilmiö, niin ehkä pitäisi pyrkiä muuttamaan yhteiskunnan asenteita, eikä syyllistää lihavaa tästä fyysisestä ilmiöstä. Ja ehkä ei pitäisi painostaa häntä laihduttamaan (ja varmaan ylivoimaisesti suurin osa on laihduttanut tai laihduttaa jatkuvasti, huonoin tuloksin) vaan painottaa terveellistä syömistä ja kuntoilua ja sitä, että on sujut kroppansa kanssa.
Muuuutta ennen kaikkea pointti oli että lihaville ilkkuvat voisivat yrittää poistaa sitä malkaa ihan omista simmuistaan.
Dea kirjoitti: ”kyseessä voi olla lapsi, joka ei ole tottunut syömään vaikkapa sipulia”.
Kuulostaa uusavuttomien kokisnörttien elämästä vieraantuneilta lapsilta
. Lapsihan oppii syömään sitä mitä tarjotaan (ellei jokin allergia sitä estä). Jos heillä ei ole mitään ihmeellistä sipuliallergiaa, niin jäävätpähän sitten tietämättä mistä ihanasta herkusta jäävät paitsi. Cheers, ja runsaasti sipulia päälle, se pelastaa vähän heikomminkin onnistuneen sapuskan! Hih!
)
P.S. Jos inhoaa suolakurkkua, niin miksi ihmeessä mennä väen väkisin syömään paikkaan, jossa annoksiin oletuksena kuuluu suolakurkku? Vähän kuin kasvissyöjä menisi pihviravintolaan tilaamaan pihviaterian ilman lihaa… Hih, uudelleen…
Itse kun työskentelin hampparipaikassa, ei mua ollenkaan ärsyttänyt jos joku tilasi erikoisen hampurilaisen. Aivan sama se mulle on. Mutta kyllä erikoispurilaisen tilaajan pitää ymmärtää se, että ruuhka-aikana voi olla monta muutakin erikoistilausta, ja lisäksi pinniin on paistettava jatkuvasti valmiiksi tavallisia tuotteita (ja useimmathan tämän ymmärtävätkin). Eli mulle ainakin oli ok että niitä erikoisia tilattiin, mutta se ei ollut ok, että sen erikoisen tilaaja tulee viiden minuutin päästä vaahtoamaan siitä kuinka huonoa palvelua on kun hän maksavana asiakkaana joutuu odottamaan.
Kaisa, nyt rupesi etomaan niin paljon etten taida minäkään enää saattaa pikaruokalaan mennä…ewww!! xP
matkamies maan:
Sinulla ei vissiin ole lapsia?
On ihan evoluutioon kuuluvaa että lapsella on ensin kapea-alainen ruokatottumus, kunnes hänelle pikkuhiljaa annetaan lisää ja lisää makuelämyksiä. Sipuli on sen verran voimakasta että harva pieni sitä syö, jos kohta näin aikuisenakaan ei aina kykene syömään.
”Pointti oli kai siinä, että *jos* on LIHAVA, niin näyttäähän se hölmöltä, jos syö ihan käsittämättömän määrän RUOKAA, ja sitten yrittää näennäisesti keventää ateriaa LIGHT-juomalla. Ei siinä light-juomassa sinänsä.”
Siis sellainen, joka silloin tällöin tykkää syödä kunnon mega-aterian ei missään tapauksessa saa tilata muuta kuin taviskokista, koska näyttäisi muka naurettavalta? Pitäisikö työntää kurkusta alas, tykkäsi siitä tai ei?
Myönnän avoimesti olevani ylipainoinen, mutta en juo light-limsaa sen näennäisen keveyden takia, vaan se yksinkertaisesti ei maistu niin ällöttävän makealle, oli seuraruokana sitten pitsa tai ruispala.
Ja ennen sokeria limsassa kuin kusta aivoissa…
Hehehehee.. Jopas löyty äkkiä light-juomien puolustelijoita
Ja lihavuus ei ole enää ihmisen oma vika? Se on nyt siis yhteiskunnan vika? Kun syyllistävät? Vai hä? Ja sit pitää syödä lisää vai…? Jessus.. Anteeksi jos nyt kuitenkin väitän, että se on ihan yksilön oma moka jos lappaa mäkkimoskaa, sipsejä ja muuta kuraa napaansa tuhansien kalorien edestä päivässä. Täällä ketään pakoteta syömään ja jokainen aikuinen tasan tarkkaan tietää rasvan, sokerin ja suolan haitat. Menkääpä nyt vähän itseenne ja ottakaa se vastuu. Helppohan se on syy vierittää pois omilta harteilta. Vituttaa tommonen vässyköinti.
Noni, saatiinpa taas taisto aikaan maustekurkuista:D
Q, entä ne joilla oikeesti on geneettinen sairaus ja sen takii ylipainoo? =)Mm. ne ihmiset jotka sairastaa sitä tautia (nimee en nyt muista) jollon sä et koskaan tunne olevas kyllänen, vaan tunnet jatkuvasti nälkää ja ääritapauksissa syöt vaikka laastia? Ite oon kans sitä mieltä et on turha ulista läskeistään jos tunkee toisella kädellä turpaansa suklaata ja toisella pizzaa, eikä liiku ku sohvan ja jääkaapin väliä. Mun painoindeksi on 31, ja se on ihan mun oman saamattomuuden, liikasyömisen ja liikkumattomuuden syytä. Mut silti tiedän terveydenhulltoalalla tyskentelevänä ihmisiä jotka yksinkertasesti on läskejä sen takia ettei esim. rasva-aineenvaihdunta toimi, tai sairastaa kilpirauhasen vajaatoimintaa. Muuten elintavoissa ei mitää huomauttamista. =)
Aasiakas sanoi:
”Pointti oli kai siinä, että *jos* on LIHAVA, niin näyttäähän se hölmöltä, jos syö ihan käsittämättömän määrän RUOKAA, ja sitten yrittää näennäisesti keventää ateriaa LIGHT-juomalla. Ei siinä light-juomassa sinänsä.”
Ei ei ei, vaan pointti meillä jotka tuohon vastasimme oli nimenomaan se, että LIHAVA ei yritä näennäisesti keventää ateriaa LIGHT-juomalla,vaan saattaa jopa tykätä LIGHT-juomasta enemmän kuin tavallisesta. Ja ei, ei se näytä hölmöltä. Ei yhtään sen hölmömmältä kuin sekään että ostaa salaatin ja siihen sokerilimsan, tuskin sitä kukaan ihmettelisi.
Äiskä kirjoitti: ”Sinulla ei vissiin ole lapsia?
On ihan evoluutioon kuuluvaa että lapsella on ensin kapea-alainen ruokatottumus, kunnes hänelle pikkuhiljaa annetaan lisää ja lisää makuelämyksiä. Sipuli on sen verran voimakasta että harva pieni sitä syö, jos kohta näin aikuisenakaan ei aina kykene syömään.”
Kaksi lasta olen aikuisiksi kasvattanut. Ei sitä sipulia nyt tarvitse heti alkuun ylenpalttisesti käyttää, maalaisjärki mukana. Lapsen ruokailutottumukset (heti kun pilteistä irti pääsee) muodostuvat vanhempien ruokailutottumuksista. Sipuleita on monenlaisia, osa voimakkaampia ja osa miedompia, ja niitä voi käyttää halutuissa määrin. Omat lapseni ovat oppineet rakastamaan sipulia ja haluavat sitä ruokaansa nykyisin jopa enemmän kuin minä. Ja mitähän tekemistä tällä on evoluution kanssa? Mutta aiheestahan ollaan joka tapauksessa kirkkaasti sivussa
Molemmat vanhemmat tykkää ihan hulluna sipulista ja suolakurkusta ja ovat niitä mulle pienestä pitäen tuputtaneet ja silti en niistä pidä. Suolakurkkua (itseasiassa kaikkea etikassa lillunutta) inhoan yli kaiken ja sipulia syön vain jos se ei maistu sipulilta.
Ja mitä noihin lihavat ihmiset ja roskaruoka -kommentteihin tulee, ei ole kovin helppoa olla myöskään pieni ja laiha ku menee pikaruokalaan ja ostaa sen ison hampparin ja ison ranskikset isolla limulla (light ku se on parempaa). Lähes aina joku lähellä kuiskuttaa, että kohta se menee vessaan oksentamaan, raukka parka. Minkä sille voin että oon pienikokoinen.
Voi että, mä rakastan suolakurkkuväittelyitä..! Jokaisen pikaruokala-tekstin kommentoinnissa.
MUTTA, pakko itsekin osallistua;
Matkamies maan, sanoit ”Jos inhoaa suolakurkkua, niin miksi ihmeessä mennä väen väkisin syömään paikkaan, jossa annoksiin oletuksena kuuluu suolakurkku?”
Minä en mielelläni menisikään, joten jos tiedät pikaruokaravintolan jossa ei ole annoksissa oletuksena suolakurkku olisin hyvin kiitollinen, jos voisit kertoa missä semmoinen on?
Ei, en vittuile vaan oikeasti tahtoisin tietää.
Ja pliis, makuasioista on turha kiistellä kun niistä ei koskaan olla samaa mieltä.
Yksi rakastaa, toinen inhoaa.
”Suolakurkkua (itseasiassa kaikkea etikassa lillunutta) inhoan yli kaiken ja sipulia syön vain jos se ei maistu sipulilta.”
Ai niin, ja tismalleen samaa mieltä tuosta kuin Gabri!
Onhan se huvittavaa kun tajuton läski tilaa ensin kaikki mahdolliset releet; jättikoot, majoneesit jne. ja sitten… light-limsaa.
Kyse ei ole siitä, tykkääkö se läski siitä tai tykkääkö joku täällä kirjoittavista siitä lightista, vaan siitä, että se on tosi huvittavan näköistä. MIELIKUVA on se, että läski säälittävästi yrittää keventää ja se MIELIKUVA naurattaa, eikä sillä ole mitään tekemistä sen asian kanssa, tykkääkö se läski enemmän lightista vai ei.
Myyjänen: Kiitos valistuksesta. Vaikutti varsin mielenkiintoiselta tutkimukselta. Suosituksena oli siis keskittyä ruoan terveellisyyteen yleensä (ja liikuntaan) sen varsinaisen elopainon sijasta.
ninni: Ok. (Itse en ymmärrä light-limsan viehätystä.)
Laura: Kuten sanoin, vaikken itse ymmärrä light-limsan viehätystä (juon kyllä joskus sokeroitua limsaa, mutta yleensä vettä, vesi ei ainakaan maistu ällöttävän makealta), minun puolestani kukin juokoon, mitä haluaa.
Light-juomista noin yleensä: En tiedä tutkimuksia, mutta tuskin nekään jatkuvasti juotuna mahdollisimman terveellisiä ovat. Eli kohtuus lienee siinäkin suositeltavaa.
tuolla kun oli puhetta siitä että voi olla kurkuille allerginen ja siks jättää ne pois tilauksessa.. vähän paksua siinä mielessä että kyseisen hampurilaisketjun jokaisessa hampurilaisessa on kurkku- tai paprikamajoneesia tai molempia, joista kummatkin sisältävät siis kurkkua, etenkin se KURKKUmajoneesi…
Ainaki mäkin ja hesen hamppareissa on yleensä ollu ihan tavallista majoa, ei siis mitään kurkkua. En tosin oo hesessä pitkään aikaan käyny…
Mä en usko kenenkään läskin pysyvän vissy-ananas-dieetillä päivää tai paria kauempaa enkä usko, että kenenkään ihmisen pitäisi sellaiselle ikinä edes ryhtyä.
Kyseessä on nälkäkuuri, joka on monesta syystä typerä, TYPERÄ, ja hyvin yleinen tapa YRITTÄÄ laihduttaa.
Mitä tulee mun elämään, se on hauskaa, mielenkiintoista, aktiivista ja tiedostavaa. Joskus pitkän päivän jälkeen kassajonossa en jaksa pohtia postmodernia metafysiikkaa, vaan katselen mitä ihmiset ostavat: jaaha, mikropitsa ja sikspäkki, poikamiehellä koti-ilta. Pornolehti ja talouspaperia, koti-ilta sielläkin. Jollakin pelkkiä vegaanituotteita. Jollakin näkyy olevan kissa, toisella vauva. Ihmisten ostoksien katseleminen ei ole synti eikä merkki köyhästä elämästä. Mulla on hyvä duuni, ihana koti, hieno poikaystävä, korkeakoulutus ja hyvä yleissivistys, kiinnostavia harrastuksia, olen fiksu, hauska, ja entinen läski! Kyllä, ja olen saanut sen takia kärsiä elämässä PALJON niin että tiedän todellakin mistä puhun. Tein asialle jotain, ihan itse naukumatta että yhteiskunnan syyllistäminen muka estää, toimin vastuullisesti ja järkevästi, näkemättä yhtään nälkää ja joutumatta yhtään valittamaan miten vaikeaa tai kamalaa laihduttaminen on tai joutumatta syyttämään ketään omista läskeistäni. Vastustan huuhaalaihdutusvalmisteita ja naistenlehtiläskihysteriaa ja kaikkia muita typeriä ja tuloksettomia laihdutuskikkoja, jotka ovat pelkkää markkinointia rahastusta ihmisten peloilla – jos ei ole terveysongelmia ja on itseensä tyytyväinen niin EI OLE mitään syytä laihduttaa ja sen jatkuvan laihduttamisen lopettaminen olisi fiksuin mahdollinen ratkaisu monelle ihmiselle. Mua kertakaikkiaan risoo kun ihmiset yrittävät laihduttaa typerästi, koska se ei TOIMI, ja sitten saadaan naukua, että ”laihduttaminen on mahdotonta, olen kokeillut viikon verran kaikkia mahdollisia dieettejä”. Aaargh! Tehkää se oikein tai lopettakaa koko homma.
Fiksu ja lihava tuttuni sanoi ”voisin olla laiha, mutta valitsen joka päivä toisin”. Soisin tämän asenteen yleistyvän.
Ja mä voin syödä teidän kaikkien purilaisista ne kurkut!!
Läskit laittikokisten juojat syrjään, minua huvittää ennemminkin tuo ”suolakurkun maku jää hamppariin” -argumentti. Hellanlettas! Luulisi noin hienostuneen makuaistin omaavien ihmisten ruokailevan hiukkasen tasokkaammissa paikoissa.
Itse siis olen entinen hampparityöläinen. Ei minua oikeastaan ärsyttänyt nuo ilman kurkkua hampparinsa haluavat, mutta kuten jo toisessa ketjussa ilmaisin, on turha vedota siihen allergiaan jos ei sitten yllättäen haittaakaan se, että soosissa on kurkkua ym.
Niin, ja tosiaan on turha valittaa sitten niistä valmistusajoista. Jos tulee liian nopeasti, todennäköisesti jostain juuri valmistetusta hampurilaisesta on vain nyppäisty nopeasti suolakurkku pois. Ettekä varmasti maista eroa.
Aasiakas: ”Kuten sanoin, vaikken itse ymmärrä light-limsan viehätystä (juon kyllä joskus sokeroitua limsaa, mutta yleensä vettä, vesi ei ainakaan maistu ällöttävän makealta), minun puolestani kukin juokoon, mitä haluaa.”
Avainsana tässä on kofeiini.
On muuten vähemmän kaloreita kun maitokahvissa, ennen kuin joku kerkeää sanomaan.
Q: Ja lihavuus ei ole enää ihmisen oma vika? Se on nyt siis yhteiskunnan vika? Kun syyllistävät? Vai hä? Ja sit pitää syödä lisää vai…?
Lukutaito on iloinen asia. Pointti oli, että se kamala kaamea lihavuus joka on niin suuri synti että oikeuttaa millaisen arvostelun ja mollaamisen tahansa, ei ole oikeasti niin vaarallista kuin väitetään, vaan se mollaaminen voi pahentaa tilannetta. Lihavuutta dissataan suureksi osaksi yhteiskunnalle aiheutuvien terveyskulujen takia, mutta niitä haittoja voi pahentaa eli kuluja lisätä nimenomaan se dissaus.
lillipeili: MIELIKUVA on se, että läski säälittävästi yrittää keventää ja se MIELIKUVA naurattaa, eikä sillä ole mitään tekemistä sen asian kanssa, tykkääkö se läski enemmän lightista vai ei.
Kumma juttu kun aspalle ei saa sanoa että kappas kun perse leviää, mutta toisessa threadissa onkin ihan ok kertoa kuinka Läski sitä ja Läski tätä ja mielikuva Läskistä ja onpa Läski huvittava.
Pata ja kattila ja mustat kyljet.
Jaaha: ja ihan varmasti sen kurkun maistaa kun siitä ei ollenkaan tykkää. Ja miksi pitäs ruokailla tasokkaammassa paikassa ku se pikaruokalan hamppari (ilman sitä kurkkua) on just hyvää?
Siis hesellä ainakin on nimenomaan kurkkumajoneesia, se valkoinen majoneesi nimittäin. Se toinen perusmajo eli paprikamajoneesi sisältää myöskin kurkkua. Itse aina kysyin kun tuote tilattiin ilman kurkkua, että saako siinä olla silti majoneesia, joka sisältää kurkkua. Tärkeä tieto allergisille.
#
Gabri sanoi 12/2/2008
Ainaki mäkin ja hesen hamppareissa on yleensä ollu ihan tavallista majoa, ei siis mitään kurkkua. En tosin oo hesessä pitkään aikaan käyny…
…
Ööh? Tavallista majoneesii, mitäs se sitten on? Hesen tavaramerkki nyt sattuu olemaan OMA majoneesi ja muut kastikkeet (oot varmaan kuullu tän hesen kastike-mainosrallatuksen), jota käytetään siis nimenomaan myös hamppareissa. Siis KURKKUmajoneesi, tai paprikamajoneesi kuuluu hesessä jokaiseen hamppariin
Mä juon sen takia light-limsaa, että olen diabeetikko. Ja ei, minulla ei ole 2-tyyppiä, vaikka niin voisi ulkonäöstä ajatellakin, vaan olen 1-tyypin diabeetikko.
Luultavasti en silti puolustavien kommenttien jälkeen mene enää pikaruokalaan, koska satun tilaamaan hampurilaiseni ilman suolakurkkua, nykyisin myös gluteenittomana. Ajatella kuinka vaikeaa se vasta onkin valmistaa.
Myyjänen: Yksi artikkeli ei ehkä vielä todista aukottomasti, ettäkö vika olisi nimenomaan asenteessa lihavia kohtaan eikä lihavuudessa itsessään. Tutkimuksia päin vastaisen puolesta kun löytyy kirjastokaupalla. Että jos noin on, dataa tarvitaan vielä monin verroin enemmän ennen kuin asian voidaan todeta olevan noin.
Kun itse käyn hampurilaispaikassa niin otan hampurilaisen sen vuoksi ilman suolakurkkua että saisin hampurilaisen joka ei ole seisonut lämpökaapissa monta kymmentä minuuttia.
Teillä ei vaan oo tarpeeksi nälkä jos jaksatte nirsoilla parista kurkkuviipaleesta ja siitä montako minuuttia hampurilainen on ollut tehtynä. Söin viikonloppuna Hesen roskiksesta edellisenä (tai sitä edellisenä, en huomannut kysyä) päivänä dyykattuja purilaisia ja erittäin hyviä olivat! Joo ja niistä kurkuista en tykännyt joskus mutta totuin niihin kun kiltisti söin enkä kronkeloinut hyviä purilaisia
Itse juon light-colaa sen takia että se tavallinen juurikin jättää inhottavan ”kalvon” hampaille. Mutta useimmiten otan kyllä fantaa, ja ihan normiversiota.
Suolakurkun syön aina siskoni hampparista, itse en syö hampurilaisia.
MUTTA itseäni ärsyttää yli kaiken se että jos otan mäkissä salaatin (useimmiten syön sitä paneroitua kanasalaattia mitä ei näy enää missään listoilla, mutta saa kuitenkin jos osaa pyytää), ja pyydän sen ilman juustoa, niin eräänkin kerran olen saanut salaatin (huomattava odotusaika ihan norminakin) sellaisena versiona että juustot on selvästi olleet salaatissa, mutta vain nypitty enimmät pois. En muuten valittaisi, mutta kun se pienikin juustomäärä saa mahan aivan sekaisin, varsinkin kun niissä salaateissa käytetään aika voimakkaita juustoja.. SE ei mielestäni ole oikein maksavaa asiakasta kohtaan. Varsinkin kun ihan kiltisti aina venailen sitä salaattiani, enkä ole IKINÄ käynyt sen perään huutelemassa. Yleensä muut seurueen jäsenet ovat jo saaneet omat ruokansa vähintään puoleen väliin, kun minä vasta alottelen omaani. Ei siinä hirveesti kiinnosta enää mennä vaatimaan uutta salaattia, kun tässä ekassa on muutamia juustohippuja täällä seassa vielä…
Että sellasta, miettikäähän pikkunirppanokat siellä keittiöissä että ehkä joku ei tee niitä erikoistilauksia vaan kiusallaan, vaan aikuisella ihmisellä voi olla ihan muita syitäkin.
Niin ja kun täällä nyt näitä tämän alan ”ammattilaisia” tuntuu pyörivän, niin kai joku teistä selvittää mulle minkä h****tin takia esim. nugetteja ei tarjoilla yöaikaan??? Tai kanahampurilaistakaan, ylipäänsä niitä kanatuotteita?? Mikä siinä niiden valmistuksessa on silloin yöllä vaikeempaa kuin vaikka aamupäivällä??
”Niin ja kun täällä nyt näitä tämän alan “ammattilaisia” tuntuu pyörivän, niin kai joku teistä selvittää mulle minkä h****tin takia esim. nugetteja ei tarjoilla yöaikaan??? Tai kanahampurilaistakaan, ylipäänsä niitä kanatuotteita?? Mikä siinä niiden valmistuksessa on silloin yöllä vaikeempaa kuin vaikka aamupäivällä??”
Kaipa siinä on se valmistusaika, kun se kanapihvi porisee siellä rasvakeittimessä muutamia minuutteja… En tosin osaa sanoa kun siinä ravintolassa missä itse työskentelin ei ollut mitään yölistaa erikseen vaan kaikkia tuotteita sai mitä päivälläkin, siis silloin kun öisin oltiin auki. Nykysin taitaa ainakin pääkaupunkiseudulla olla aika harvassa yöllä avoimet heset…
Mäkeissähän on se yömenu, mutta eikö siinä ole kanaburgeri vaihtoehtona?
älkää syökö hesellä tai mäkissä jos elämä on noin helvetin vaikeeta! Ostakaa kaupasta sämpylä ja pihvi ja tunkekaa omat mausteenne väliin niin säästytte ainakin niiltä saatanan suolakurkuilta.
^onko se jotenkin sulta sitten pois, jos joku sen kurkuttoman purkerin haluaa, ja on valmis sitä odottamaan? Mikä piru siinä nyt on niin vaikeaa tai ongelmia aiheuttavaa?
Joo, siinä menee vähän pidempään. Entäs sitten? Minä odotan. Niin siinä tosin SAATTAA odottaa muutkin jonottajat, mutta ihan yhtä hyvin olisin voinut tilata mitä tahansa muuta, mitä ei ole valmiina. Ja ei, hampurilaisravintolassa ei ole pakko ottaa sitä, mikä on valmiina, eikä siihen ole mitään velvoitetta, ellei se mesta ole juuri menossa sulki.
Ja siitä on turha tapella, onko allerginen vaiko ei vain tykkää. Entäs sitten, se ei kuulu tasan tarkkaan kenellekään. Vai alkaako muut jonossa olijat tivata notta ootko allerginen, mitä, ootko, onko lekurin paperit, josseioo niin oopa tilaamatta, et vaan tykkää, nyt kuule kele syöt ne tun suolakurkut etkä kitise tyhjiä, iso ihiminen.
Daaa.
Myyjänen: Yksi artikkeli ei ehkä vielä todista aukottomasti, ettäkö vika olisi nimenomaan asenteessa lihavia kohtaan eikä lihavuudessa itsessään.
Ei todistakaan, enkä esittänyt sen pohjalta mitään kiveenhakattuja totuuksia, mutta kun sitä vertaa tuloksiin joita on saatu rasismin ja terveydentilan yhteydestä (ja niitä tutkimuksiahan on jo lukuisia), se on miettimisen arvoinen.
Tosin luulen että pointti lensi iloisesti yli monen keskustelijan kopan, kun taso on sitä että hihitellään sille että tyhmä läski ostaa samaan aikaan sekä vähäkalorista että runsaskalorista syötävää.
Ja ai niin, Arawn, jos sulla on tiedossa artikkeli jossa on tutkittu sitä miten oma ruumiinkuva vaikuttaa ihmisen terveyteen, ja johtopäätös on että terveys on riippuvainen lihavuudesta sinänsä eikä lainkaan siitä, tunteeko ihminen olevansa lihava, niin pistäpä linkkiä. Tutkimukset, joissa todetaan että ylipainoisilla on esim. korkeampi verenpaine, eivät ole mitenkään ristiriidassa mainitsemani tutkimuksen kanssa.
#
……. sanoi 13/2/2008
Niin ja kun täällä nyt näitä tämän alan “ammattilaisia” tuntuu pyörivän, niin kai joku teistä selvittää mulle minkä h****tin takia esim. nugetteja ei tarjoilla yöaikaan??? Tai kanahampurilaistakaan, ylipäänsä niitä kanatuotteita?? Mikä siinä niiden valmistuksessa on silloin yöllä vaikeempaa kuin vaikka aamupäivällä??
Se, että yöaikaan henkilökuntaa on vähemmän, drive-in ravintoloissa käsittääkseni yksi keittössä, yksi luukulla. Kapasiteetti ei riitä. Ja tosiaan.. itse olin aikoinaan töissä paikassa jossa ei käytetty yö menuita koska menimme kiinni niin aikasin. Mutta auta armias kun eräänä ryypyjuhla yönä olimme auki ja meillä oli koko menu käytössä… Ymmärrän tasan tarkkaan miksi yömenut on tehty. On täysin erilaista palvella 100 lounasasiakasta tai 100 päihtynyttä…
Ja kurkuista. Jos hamppari on seissyt pitkään niin suolakurkun neste tosiaan imeytyy ja hampurilainen maistuu pahalle. Itse vihaan suolakurkkua ja pyydän aina ilman. Ellen näe että biniin on laitettu juuri uusia jolloin ne eivät ole ehtineet seisomaan 10 minuuttia ja kurkku ei pahemmin maistu siellä.
P.S. Ihmiset.. turha tulla huutamaan kassalle että on odottanut tilaustaan ainakin puolituntia jos oikeasti on 5 minuuttia… Kaikki vanhatkin tilaukset näkee kassasta parilla napin painalluksella ja sieltä voi tarkistaa… Älä siis nolaa itseäsi.
Minä ostan itselleni laihdutusvalmisteita (Nutrilett) – siis en syö muuta nyt ainakaan kahteen viikkoon – ja samaan aikaan miehelleni kokista, suklaata, jäätelöä, pekonia jms. Siinäpä asiaa tuntemattomilla kassahenkilöillä/kanssaostajilla on naurussa pidättelemistä…
Myyjänen, nyt mielestäni tuon tutkimuksen perusteella vedetään liian suuria vetoja (johtopäätöksiä) siitä, mikä lopulta aiheutuu lihavuudesta ja mikä itsetunnosta. Yksi tutkimus ei vain yksinkertaisesti riitä tiedemaailmassa, tarvitaan toistoja ja lisätutkimuksia.
Jos mainitsemasi tutkimus todella tiedeyhteisöissä tulkitaan mielenkiintoiseksi ja metodeiltaan vakuuttavaksi, asiaa tutkitaan varmasti, ympäri maailmaa. Ennen lisätutkimuksia en kuitenkaan nielisi tuota tutkimusta aivan sellaisenaan.
Nykyisen käsityksen mukaan on kuitenkin niin, että lihavuus aiheuttaa vakavia tuki- ja liikuntaelinsairauksia, nostaa valtavasti riskiä metaboliseen oireyhtymään, 2-tyypin diabetekseen ja niin edelleen, lista jatkuu. Lihavuuden myötä myös fyysinen lihaskunto muodostuu usein ongelmaksi – ja ennen kaikkea tämä yleiskunnon rapistuminen heijastuu sitten muuhun terveyteen. Voin uskoa, että tutkimustuloksissa on päästy esimerkiksi tämän ”muun terveyden” syntymekanismeihin kiinni, koska niihin voi vaikuttaa syventävästi myös itsetunto, masennus jne jne. Silti väitän että loistavalla itsetunnollakin varustetun ja lihavuuden osalta henkisesti loistavasti pärjänneenkään ihmisen kohdalla ero henkisesti murrettuun ihmiseen löytyy vain ja ainoastaan yleiskunnon puolelta, ei muista ylipainoon läheisesti liittyvistä ongelmista.
Mutta kun nyt lähdettiin yhden tutkimuksen tielle – niin arvatkaas mitä muuan tuore tutkimus meille vasta kertoi? Se kertoi ettei yhteiskunnalle lopulta kerry niin sanottujen huonojen elintapojen vuoksi lisää maksettavaa, kun verrataan ns. huonosti elävän ihmisen tuottoa ns. hyvin elävän ihmisen tuottoon.
Tutkimuksessa nimittäin todettiin, että vaikka esimerkiksi ylipainoisten tai tupakoivien hoitoon voikin mennä verrokkiryhmää enemmän rahaa, niin koko roska kuittautuu säännönmukaisesti lyhentyneellä elinikäodotuksella – eli maksamatta jäävillä eläkkeillä jne jne.
Tämä on asia jota on kauan uumoiltu, mutta jota ei vaan ole tutkittu. Lisätutkimuksillahan asia selvinnee, ja tietenkin se on lokalisoitava kansallisesti kunkin maan omien lähtökohtien mukaisesti.
Mutta jos ja kun tutkimustuloksia täälläkin vahvistetaan, se saattaa terveysfasismin aivan uuteen valoon. Miksi patistaa ihmisiä pitämään enemmän huolta itsestään kuin mihin he ovat valmiita? Tähän saakka sitä on perusteltu lähinnä sillä, että epäterveellisillä elintavoilla itsekäs ihminen kasvattaa yhteiskunnan menoja. Saas nähdä sitten.
Eat fast, die faster.
Ja muista pyytää mäkkärillä hampparit ilman suolakurkkuja.
Läskit ja suolakurkkunirsoilijat: ne herneet kuuluu nauttia suun eikä nenän kautta. Ovat vieläpä terveellisiä ja nälkäkin lähte ettei tarvitse ravata hampurilaisella jatkuvasti.
Siis aspa ei saa hiljaa mielessään naureskella asiakkaille (vrt. läski ja light-limppari)?
Tuo on jo liian paksua. Tekemisiin ja naamanilmeisiin ja sanomisiin voi vielä puuttua, mutta yksikään aasi tai pomo ei määrää, mitä pääni sisällä aasiakkaista ajattelen.
En oikeasti ymmärrä, miksi pikaruokapaikassa työskentelevät pitävät erikoistilauksia ongelmana. Itse olin kuutisen vuotta sitten töissä hampurilaispaikassa, enkä kyllä kokenut ärsyyntyväni, jos joku tilasin burgerinsa ilman ketsuppia, kurkkuja tms.”
itsekin luultavasti kyseisessä hampurilaisketjussa pitkään töissä olleena voin sanoa, että eihän siinä mitään jos tosiaan haluaa sen hampurilaisensa ilman jotain tiettyä maustetta.
yleensä näiden ns.”erikoistilausten” ostajille erikseen kerrotaan, että tilauksen valmistamiseen menee tässä tapauksessa hieman pidempi aika. mutta kun jo kahden minuutin jälkeen tullaan sit siihen kassalle raivoamaan, että missä se tilaus viipyy… ja niitä hampurilaisia kun voi tehdä vain rajallisen määrän kerrallaan ja jos jonossa on jo muita tilauksia, niin saattaa olla, että se sinun erikoistilaukseni kestää tupla-ajan. tilaukset tehdään siinä järjestykssä, kuin ne tulevat. toki jos valmistuksessa on jo tilaamaasi tuotetta, jota ei ole vielä myyty, niin saatat saada erikoistuotteesi nopeastikin.
Yleisesti ottaen me asiakkaat osataan olla aaseja, mutta on niitä aaseja näemmä tiskin toisellakin puolella.
”Avainsana tässä on kofeiini.
”
Laura: I see.
#
voi herranjestas sanoi 13/2/2008
Yleisesti ottaen me asiakkaat osataan olla aaseja, mutta on niitä aaseja näemmä tiskin toisellakin puolella.
….
Olen ehkä aasi mutta yleisesti ottaen olen hyvin hyväkäytöksinen aasi.
Ette te minusta ulkoapäin näe jos te asiakkaat otatte pannuun. Asiakkaista sen taas näkee ja kuulee yleensä kilometrien päähän. Enpä arvannut herättäväni tällaista suolakurkku- ja lihavuuskeskustelua tuolla kirjoituksellani… Ilmeisesti suolakurkut ja ylipaino ovat sitten yksi elämän ja kuoleman kysymyksistä
Eikös tälle saatanan kurkkukeskustelulle voisi jo pistää stopin? Perustakaa oma maustekurkkubloginne, jos asia niin paljon vaivaa. Siellä voitte vääntää asiasta maailman tappiin asti. Käsittääkseni tämä blogi ei ole moista urputusta varten.
Minä olen muuten kertaalleen saanut jopa ylitehokasta palvelua McDoossa.
On tästä jo muutama vuosi aikaa, mutta Jyväskylän keskustan Mäkissä tultiin tuomaan pöytään kahvi pulla -lahjakortti ”anteeksipyyntönä” siitä, että meni niin kauan.
Itsehän en tuossa vaiheessa ollut edes ehtinyt erityisemmin kaipailla ateriaani… Välillä näinkin päin.
”Eikös tälle saatanan kurkkukeskustelulle voisi jo pistää stopin?”
Luultavasti se loppuisikin, jos nämä mäkkäriduunarit lakkaisivat postaamasta samoja kurkkuaiheisia valituksiaan tänne joka viikko.
Kirjoittaja voisi kyllä vähän miettiä mitä kirjoittaa.
1. Jos tulet hampurilaisravintolaan/pikaruokalaan viiden lapsesi ja miehesi kanssa, tuskin muistat kaikkien kuuden ”tilauksia” ulkoa. Sehän ei toki sinun ajastasi ole paljoa pois, olethan kuitenkin asiakaspalvelija, jolloin mennään asiakkaan ehdoilla.
4. Ruuhkaa tai ei, tehtäväsi on palvella maksavaa asiakasta ja tehdä kuten hän haluaa. Halusi hän sitten pelkän hampurilaisen pihvillä ja juustolla, juoman ilman jäitä tai ranskalaiset ilman suolaa. Toki, jos asiakas alkaa ihan mahdottomaksi, voithan aina huomauttaa ystävällisesti hänelle, että on ruuhkaa jolloin tilauksessa saattaa kestää.
Viimeinen, ei elämääsi pitäisi myöskään kamalasti haitata jos omasta mielestäsi ylipainoinen tulee ja ostaa laittikokiksen superhypermajoneesikerroshampurilaisen kaveriksi, eikä otakkaan normikokista juodakseen pelkkää sokerilientä (:
Itsekin joskus olin Mäkkärissä duunissa. Silloin tällöin joku halusi aina ranskalaisensa ilman suolaa. No siinä sitten tyhjennettiin ranskalaistiski, pyyhittiin siitä suolat pois, paistettiin tuoreet ranskalaiset ja otettiin niistä asiakkaalle pussillinen ennen suolaamista. Ei tässä mitään, ymmärrettävä pyyntö tuo ilman suolaa -tilaaminen. Noh, sitten rupesi ketuttamaan, kun sama asiakas sitten pyytää muutaman suolapussin mukaansa ranskalaisia varten.
Siis aspa ei saa hiljaa mielessään naureskella asiakkaille (vrt. läski ja light-limppari)?
Ei, kun voisi vähän miettiä millaisia ilmauksia käyttää kun jakaa kokemustaan muille ihmisille julkisella foorumilla.
Hiljaa mielessään =/= nettifoorumilla.
Minä ymmärsin tämän olevan sivusto, jossa aspat saavat purkautua ja puhua niistäkin asioista, joita joutuu muuten miettimään vain hiljaa mielessään.
Anteeksi tosin ilmaisutapani. Tässä korjattuna:
Minusta on huvittavaa, kun reilusti ylipainoinen henkilö tilaa jonossa edessäni reilun, rasvaisen annoksen useilla ylimääräisillä lisukkeilla ja sitten light-limpparia.
Minulla on kai oikeus repiä huumoria mistä haluan? Pyydän anteeksi epäkorrektia termistöä edellisissä, muita samanmielisiä tukevissa viesteissäni.
Ei minulla ole oikeastaan mitään Kassatädin alkuperäisiä väittämiä kohtaan paitsi että se ei todellakaan kuulu myyjälle minkä limun asiakas vaihtoehdoista valitsee. Mutta muut ketjuun tulleet viestit ovat kyllä nostaneet karvat pystyyn.
Mikä ihme tekee ilmeisen monista pikaruokapaikkojen kassoista/kokeista tuollaisia pikkuhitlereitä joille asiakkaan normaalit toiveetkin aiheuttavat noin suurta ärsytystä?
En puolustele aasimaista käytöstä, eli jos tilaa erikoisannoksen, on asiakaan syytä varautua odottamaan. Sen sijaan en ymmärrä että miksi ei saisi tilata mitään erikoista. Sille on vaikea keksiä mitään muuta syytä kuin halu pomottaa.
Asiakkaalla on kuitenkin joku syy toiveeseensa, jos ei muu niin makumieltymykset. Kokeilla taas ei näytä olevan mitään muuta syytä kun että se nyt jostain syystä vain vituttaa tehdä niin kuin asiakas haluaa. Kun niitä hampurilaisia nyt kuitenkin tehdään paikan päällä niin eipä luulisi ilmeisen huonosti motivoituneen kokin niin kovasti rasittuvan jos joutuukin tekemään sen yhden ilman sipulia tai suolakurkkuja – vähemmänhän toimenpiteitähän siinä tarvii tehdä kun vakiohampparissa.
Aika moni toivottaa honkuuseen ne asiakkaat jotka erikoistilauksia tohtivat esittää. Aika kovasti sanottu kun tosiasia nyt kuitenkin on että hampurilaispaikat ovat ruokintabisneksen alimmalla portaalla. En sano tätä halveksuen, mutta tosiasia on että halvimmalla ruokaa myyvän ei paljoa parane asiakaskuntaansa nokkaa pitkin katsellen valikoida.
Pitää muistaa että asiakas se on joiden taskuista ne palkat maksetaan. Nöyristellä ei sen takia tarvitse, mutta asialliset pyynnöt on syytä toteuttaa. Jonkun ainesosan jättäminen hampurilaisesta pois – oli syy siihen mikä tahansa eikä se myyjälle kuulu – ei ole liikaa vaadittu. Eri asia sitten olisi jos pitäisi ruveta tekemään jotain ihan muuta kun mitä ostetaan.
Ja todellakin, se valitseeko asiakas lightin vaiko sokerilimun, ei pitäisi aiheuttaa asiakaspalvelijassa sen enempää miettimistä kuin Spriten valitseminen kokisen sijaan. Vai oletteko te pikkuhitlerit tosiaan sitä mieltä että se on teidän asianne päättää mitä asiakas syö tai juo?
Tapsa: Varmasti ottaa päähän tuommoinen periaatteessa turha työ, ymmärrän täysin. Pakko kuitenkin sanoa, että toisaalta ymmärrän myös asiakasta joka haluaa itse hoitaa suolaamisen, koska niissä mäkkärin ranskalaisissa on ihan _jumalattomasti_ sitä suolaa!
En ole työskennellyt pikaruokapaikassa, mutta en silti pysty käsittämään tuota asennevammaa hampparinsa ilman kurkkua tai sipulia haluavia kohtaan. Eikös se ole teillekin vähän niinkun turhaa työtä lappaa niitä kurkkuja hampparin väliin, jos ne kuitenkin lentää suoraan roskiin? Ja syntyy siitä kasvihuonepäästöjäkin, jos kaikki kurkkua tai sipulia tai mitälie inhoavat kaapivat täytteet suoraan tarjottimen reunalle sen sijaan, että joku toinen olisi voinut vetäistä ne hyvällä ruokahalulla napaansa..
Todella ärsyttävää muuten yleistää, että kaikki erikoistilauksia tekevät tulevat parin minuutin päästä pää punaisena huutamaan tilauksensa perään. Tuohon läskikeskusteluun en viitsi edes ottaa kantaa, mutta varmaan tosi aikuisia ja ammattitaitoisia asiakaspalvelijoita olette.
Rasva on terveellisempää kuin sokeri. Toki noissa mega annoksissa on muutakin epäterveellistä, kuten perunaa ja vehnäsämpylää, mutta rasva ei sitä ole.
lillipelli, halusitpa tai et täällä käy asiakaspalvelijoiden lisäksi myös asiakkaita, jo siitäkin syystä että kaikki me olemme jossain vaiheessa myös asiakkaita. Siksi kannattaa täälläkin vähän miettiä mitä sanoo.
Minä ainakin menen hampurilaispaikkaan toiveena saada tuotteen lisäksi asiallista palvelua, mistä hyvästä maksan tuotteesta määrätyn hinnankin. Arvaa vain onko kivaa täällä lukea, kuinka minua pidetään huonona asiakkaana vain siksi kun kehtaan tilata hampurilaisen ilman jotain ainesosaa mitä siihen normaalisti kuuluu. Jos palveleminen tosiaan tekee niin pahaa niin jätän mielummin sitten vaikka tulematta, mutta en minä sentään rupea makutottumuksiani muuttamaan kassapalvelijan mieliksi.
Jos et ole ollut töissä pikaruokalassa, niin älä tule kertomaan mielipiteitäsi pikaruokalassa työskentelystä, koska sinulla ei ole silloin mitään käsitystä sen raskaudesta!! Eikä sinulla voi tällöin olla mitään käsitystä tuotteiden valmistuksesta etc.. siihen on omat syynsä miksi jossain tuotteissa menee pidempää ja miksi erikoistilaukset ovat niin vittumaisia
Kylläpä meni monelta palkokasvin hedelmä sieraimeen.
Mistä johtuu että pidetään täysin luonnollisena pyytää erikoistoivomuksia edullisemman hintaluokan paikoissa (mäkkärit&co, rossot yms.).
Eli niissä paikoissa missä tehovaatimukset on vedetty niin kireälle että erikoistoiveen kuluttama aika säteilee helposti tunteja eteenpäin.
Kalliimmissa paikoissa otetaan vastaan se mitä keittiöstä tulee, mutisematta.
Siellä olisi muuten muutosten teko ollut helpompaa.
Miksi hampurilaisen tekemiseen menee niin hirveesti enemmän aikaa, jos siihen lykätään vähemmän ainesosia? Valista minua tietämätöntä, oi ex-kassa…
Kannattaako hakeutua (a)asiakaspalvelualalle, jos heti alkaa vituttaa, kun asiakas kehtaa pyytää jotain tavallisesta liukuhihnatyöskentelystä poikkeavaa?
Vähän asiasta sivuun, olis kiva tietää miksi ihmeessä niitä suolakurkkuja ja sipuleita on pakko tunkea joka julmetun ”purilaismalliin”, kun niin monet eivät niitä sinne halua..
Voi perkele. Nyt joku nerokas (minä vaan) keksi vetää mukaan KASVIHUONEPÄÄSTÖT. Paljonko vaikuttaa maailman ongelmiin se, että heittä kurkut tai sipulit roskiin? Sen haluaisin mielelläni kuulla.
Aasiakas(?) kirjoitti tuolla yllä näin:
”Ja todellakin, se valitseeko asiakas lightin vaiko sokerilimun, ei pitäisi aiheuttaa asiakaspalvelijassa sen enempää miettimistä kuin Spriten valitseminen kokisen sijaan. Vai oletteko te pikkuhitlerit tosiaan sitä mieltä että se on teidän asianne päättää mitä asiakas syö tai juo?”
Tähän haluaisin sanoa ensinnäkin sen, että myöskään asiakaspalvelija ei ole robotti, joka toimii ajattelematta. Siitä huolimatta, vaikka moni kommentoija tällä sivustolla niin tuntuu ainakin joskus ajattelevan. Siis, asiakaspalvelijat ovat ihmisiä siinä kuin muutkin, ja heillä on paitsi tunteita, myös omia (työn suorittamiseen liittymättömiä) ajatuksia, ja niitä ei voi eikä ole tarpeen (täysin) kytkeä pois päältä työnteon ajaksi.
Toiseksi, loppuosaan haluaisin sanoa sen, että minun nähdäkseni kukaan asiakaspalvelijoista ei täällä ole (niistä ”epäsuotavista” ajatuksista riippumatta) halunnut päättää asiakkaan puolesta ainakaan sitä, mitä hän *juo*.
Suolakurkkukeskusteluun en sitten koske pitkällä tikullakaan.
Ville: Se on tätä ympäristötietoisuuden lisääntymistä. Sinänsä hyvä asia, mutta joskus menee vikaan.
(Ruoan heittäminen roskiin vaikuttaa yllättävän paljon, jos se päätyy kaatopaikalle metaanipäästöiksi, mutta tässä voisi todella kiinnittää olennaisempiinkin asioihin huomiota.)
Ja kun vauhtiin päästiin, vielä kolmas.
Kyäkki Kuru puhuu fiksuja eri hintaluokan paikkojen eroista. Sekoitan vielä pakkaa tähän aiheeseen liittyen kommentoimalla nimimerkin Aasiakas(?) sanomaa:
”Aika moni toivottaa honkuuseen ne asiakkaat jotka erikoistilauksia tohtivat esittää. Aika kovasti sanottu kun tosiasia nyt kuitenkin on että hampurilaispaikat ovat ruokintabisneksen alimmalla portaalla. En sano tätä halveksuen, mutta tosiasia on että halvimmalla ruokaa myyvän ei paljoa parane asiakaskuntaansa nokkaa pitkin katsellen valikoida.”
Olen tuosta sekä samaa että eri mieltä. Kyllä, hampurilaispaikat ovat ruokintabisneksen lähes halvimmalla portaalla. Mutta juuri siksi niiden ei tarvitsekaan valikoida tai olla valikoimatta asiakkaitaan – ne myyvät riittävän halvalla, jotta niille pääsääntöisesti riittää asiakkaita joka tapauksessa. Ne kilpailevat enemmän hinnalla (ja aukioloajoilla) kuin laadulla.
”Miksi hampurilaisen tekemiseen menee niin hirveesti enemmän aikaa, jos siihen lykätään vähemmän ainesosia? Valista minua tietämätöntä, oi ex-kassa…”
Se sotkee ajatukset. Varsinkin ruuhkassa sinulla voi olla vaikka kahdeksan erilaista tuotetta miinuksella, joitain 8 toista 4 jne.. Rupee siinä kiireessä sitten miettii että tuosta pois sipuli, tuosta pois kurkku ja sipuli ja raakasipuli tilalle. Siinä on se tietty aika maustaa hampurilaisia kun pihvit paistuu. Aika velho saat olla jos ei ala vituttaa.
”Kannattaako hakeutua (a)asiakaspalvelualalle, jos heti alkaa vituttaa, kun asiakas kehtaa pyytää jotain tavallisesta liukuhihnatyöskentelystä poikkeavaa?”
Ja en kyllä sanoisi työskentelyä liukuhihnahommaksi vaikka vittumaista usein onkin. Mutta hei, Minä vaan haeppa itse Hessulle tai Mäkkärille töihin ja tule vaikka sitten kuukauden päästä kertomaan ajatuksiasi erikoistilauksista.
Aina vaan jaksaa ihmetyttää nämä light-cokis ja suolakurkku ”keskustelut”. Ymmärrän kyllä, että erikoishampparin tekoon menee aikaa. Minä olen kyllä lapseni kanssa valmis odottamaan sen ajan enkä siitä ole ikinä urputtanut. Toinen lapsistani on allerginen, joten onko se väärin tilata gluteeniton hampurilainen pelkällä pihvillä? Teettääkö sekin liikaa vaivaa ja vie ajatukset sekaisin?
Ainakin oman asuinkuntani mäkkärissä palvelu on erinomaista eikä nyrpeitä naamoja näy, kun tilaamme juustohampurilaisen ilman suolakurkkua ja sen glut. hampparin pelkällä pihvillä. Myyjät ovat iloisia ja pahoittelevat aina, jos tuotteen valmistuksessa menee vähän kauemman aikaa.
Light-colan ottamisessa ei pitäisi olla mitään huvittavaa. Tiedän monta, jolla on diabetes, joten kai se on heille suotavaa ottaa sokeriton vaihtoehto? Ja kyllä heistä on osa ylipainoisia.
Kovasti täällä aspat sanoo ettei heidän ulkonäkönsä pitäisi haitata ketään, joten aasiakkaiden typerät kommentit ottaa päähän. Ymmärrettävää ja olen samaa mieltä. Millä oikeudella sitten aspat arvostelee aasiakkaiden ulkonäköä ja ruokailutottumuksia?
Ja kyllä, olen itsekin aspa, mutta olen myös aasiakas – näköjään.
Jii
Se on sitä asiakaspalvelua että hymyillen sinulle se gluteeniton hamppari tehdään. Vaikka keittiö sitten röökitauolla kiroileekin että oli kiire jne… Toisekseen gluteenittomien tuotteiden syönti ei ole kenenkään oma valinta. Ja kaikille aasiakkaille tiedoksi että myös asiakkaan ulosannilla on merkitystä. Se kun on vuorovaikutusta.
Niin.. ja semmonen vielä että se paskan määrä mitä pikaruokalan aspa ottaa päivän mittaan vastaan on törkeää. Ihan oikeasti. Kiireen keskellä kuuntelet vaahtoamista kurkuttoman hampurilaisen kestosta ja toisella kassalla teini valittaa että on odottanut ainakin 15 minuuttia vaikka todellisuudessa ei ole mitään tilannut keneltäkään ja näitä yrität siinä sompailla ja palvella kassallasi olevaa asiakasta joka hermostuu koska ei saa palvelua heti.
Tässä kärjistetty esimerkki, mutta on tullut koettua.
Itsekin kyllä käytän tuota ”ei suolakurkkua” -taktiikkaa, mikäli näen että ravintelissa on hiljaista. Pahimmillaan hampparit on seisseet siinä jonkun tunnin, ja sellaisesta en ole valmis maksamaan. Turha selittää että mukamas yhtiön toimintatapoihin kuuluu, että heitätte ne roskiin tietyn ajan päästä. Höpö höpö.
Ja toi läskinä olo ja hampurilaisilla käynti. Kyllähän se katseesta näkyy että vinoon katsotaan, mutta en jaksa pahemmin välittää finninaamaisten räkänokkien tuomitsevista mielipiteistä. Itselläni on kyse useimmiten herkuttelupäivästä, eli kuusi muuta viikon päivää sitten purraan sitä porkkanaa tai muuta terveellistä ja tylsää. Tällainen suositus on nykyään dieeteissä, että se yksi ruokailukerta saa olla IHAN mitä haluaa syödä.
Ja tuo lihavuuden terveyshaitta. Huomattavasti lihavuutta epäterveellisempää on yletön stressi, joka aiheuttaa korkeaa verenpainetta yms. Eli siis mielestäni pahin yhdistelmä on olla ylipainoinen ja sitten vielä vetää siitä yletöntä stressiä. Itse yritän siistiä elämäntapojani hitaasti mutta varmasti, ja silti siinä välissä rakastaa itseäni sellaisena kuin olen. Huolimatta siitä että joidenkin kusiluikkujen mielestä olen läskivatsani ansiosta kelvoton ihminen, joka pitäisi saunan takana ampua. Vähän hei kohtuullisuutta pyydän! Kukaan muu ei tuomitse minua ylipainostani pahemmin kuin minä itse.
”Arvaa vain onko kivaa täällä lukea, kuinka minua pidetään huonona asiakkaana vain siksi kun kehtaan tilata hampurilaisen ilman jotain ainesosaa mitä siihen normaalisti kuuluu. ”
Pakkohan näitä ei ole lukea?
Enhän minäkään itke sitä, kun tilaan hampurilaiseni ilman juustoa KUN EN TYKKÄÄ ja aina se paistajapoika pyörittelee silmiään ja ruuan laatu on aina ala-arvoista verrattuna seuralaiseni täysin vastaavaan, mutta juustolliseen standardiversioon. Itsepähän valitsen ja kyllä minä ymmärrän miten se vituttaa, joten enpähän valita.
Sarppana, en tiedä missä helvetin pikaruokaloissa sinä käyt jos hampparit seisovat siellä tiskissä tunnin! Niiden aikojen kanssa ollaan tosi tarkkoja, ja jos myy vanhan tuotteen niin meillä ainakin sai päälliköltä haukut niskaan..
Glut. tuotteiden tilaajat eivät vituta (ainakaan meillä näin ei ollut). Onhan se toki harmillista rupee vääntämään sitä glutea ruuhkassa kun siihen sitä aikaa menee, mutta ei ne asiakkaat sitä nirsouttaan tilaa.
Minä ymmärsin tämän olevan sivusto, jossa aspat saavat purkautua ja puhua niistäkin asioista, joita joutuu muuten miettimään vain hiljaa mielessään.
No voi anteeksi. Mulle vaan kotona opetettiin, että toisten ihmisten ominaisuuksia ei arvostella, varsinkaan ääneen, ja mietitään vähän miten sitä huumoriaan kannattaa jakaa.
Point was, ajatuksia ei voi kukaan kieltää. Ja hei, kukaan ei edes yrittänyt! Sen sijaan se että täällä vinetetään siitä että aasiakas kommentoi loukkaavasti aspan ulkonäköä on aika paksua jos toisessa ketjussa nimitellään ihmisiä läskeiksi.
Sarppana:
”Itsekin kyllä käytän tuota “ei suolakurkkua” -taktiikkaa, mikäli näen että ravintelissa on hiljaista. Pahimmillaan hampparit on seisseet siinä jonkun tunnin, ja sellaisesta en ole valmis maksamaan. Turha selittää että mukamas yhtiön toimintatapoihin kuuluu, että heitätte ne roskiin tietyn ajan päästä. Höpö höpö.”
Sei ei ole höpöhöpö. Tuntia saati tunteja ne ei kyllä ainakaan isojen ketjujen bineissä haudu, jos hautuisi niin kyllä se asiakas sen sitä kääröä avatessaan huomaisi. Enkä usko että noita aikoja hampparit lojuvat edes pienempien puljujen bineissä.
Kyllä ne lentävät määräajan jälkeen veistiin, esimerkiksi mäkkärillä täytetään pitkin päivää veistilistaa johon merkitään tarkasti hukkaan menneen raaka-aineen määrä.
Ravintoloilla on keskimäärin aika hyvä käsitys siitä, millainen normaali päivärytmi on – myynnin kannalta. Tähän myyntiin pyritään varautumaan varovaisesti pitäen X-määrä tuotteita valmiina – jos ne eivät mene määräajassa kaupaksi, ne lentää mäkeen.
Ei se hukkaprosentti lopulta mikään suuri ole, jos työntekijät on hyviä niin se voi olla todella pienikin. Se hukkaprosentti ei siten juuri kustannuksina näy, jolloin se on äärimmäisen pieni kustannus sen eteen että a) tavara on tuoretta ja hyvää b) asiakas on tuotteeseen tyytyväinen ja palaa toistekin. Tulisi huomattavan paljon kalliimmaksi myydä asiakkaille vanhaa tavaraa, sillä se näkyy vain ja ainoastaan asiakasvirroissa.
”Veistilista”? Ettekö osaa suomea? (vrt. engl. ”waste”). Hukkalista? Jäte? ”Meni roskiin”? Ja turha jauhaa mistään ”firman käyttämistä termeistä” koska kyse on puhtaasti kielellisestä idiotismista jos ei tuon vertaa viitsi kääntää.
Tapsalle: jospa asiakas vie samasta ranskisannokseta osan lapsille? Itse kysyin joskus mäkkärillä onko mahdollista saada lapsille erikseen suolattomia ranskalaisia. Silloin sanottiin ettei ole joten jätin lapset ilman ranskiksia. Saa niitä tehtyä kotonakin.
joku saattaa olla ihan vitun allerginen suolakurkuille niin ehkä on parempi ettei ne kosketa koko hampurilaista ennenko sen saa. perseestä oli koko valitus, kannattas ehkä vaihtaa alaa.
Tästä on ny tapeltu ainakin kolmasti ihan lyhyen ajan sisällä.. Mutta joo, mun pitää taas aukoa päätäni
- Se Ei Ihan Oikeesti vie yhtään enempää aikaa tehdä se hampari ilman yhtä maustetta, oli se sit ketsuppi tai kurkku. Olen itse ollut yhdellä ketjulla aikoinaan töissä ja tiedän tän ihan faktaksi. Miten ihmeessä te muka sitä ruokaa teette..? Meillä ainakin paistettiin pihvit ja sämpylät esim. kymmeneen hamppariin, sit läimittiin mausteet niihin (tässä kohtaa voi sit jättää joistakin jotain pois, ei vaan laita sitä sinne!) ja pihvit sun muut sisällöt ja sämpylä taas päälle. Erikoishamppari ”vääränlaiseen” pakettiin, esim. kanahampparin paperiin niin tietää mikä mikäkin on. Very simple! Ainut ongelma voi olla muisti, mut kai sekin nyt useemmilla riittää (itsellä ei välttämättä;)
- Gluteenittoman hampparin tekeminen on prosessi sinänsä, kaikkeen pakko avata uudet paketit, pestä joka välissä kädet, kumihanskat laitettiin jne. Mutta mulle kerrottiin et se on keliaakikoille oikeesti ihan terveydellisesti tärkeetä et salaatit ja juustot ei oo ”viljasia” ni mikäs siinä sit. En lähtis äyriäisallergikollekaan rapuja syöttämään.
- Makuasioista ei sovi kiistellä. Itse tykkään juurikin sipulista ja maustekurkusta, mut jos joku ei, se hänelle sallittakoon. Itsekin voisin pyytää jossain vaikka sienettömänä muuten hyvän annoksen ja lähipizzeriassa vaihdan aina tietyn pizzan pekonin johonkin muuhun (vihaakohan ne mua..?)

- On lievästi huvittavaa tilata light-limu valtavan ruokamäärän kanssa, siinä kun tulee ekana mieleen se ”laihdutus-ominaisuus” se kun on sitä lightia eli kevyttä. Mut ei siinäkään mitään, ei mua kiinnosta mitä kukakin juo. Nykyäänhän voi ottaa jossain ”pikkuporkkanoitakin” hampurilaisen kanssa, et jos joku haluu vaikka keveydenkin takia jotain vaihtaa toiseen niin antaa mennä
- En usko paistajasta lähtöisin olevien ”lisämausteiden” olevan kauheen yleisiä. Vaikka kuinka otti aivoon aikoinaan töissä, ei käynyt mielessäkään sylkeä tms. ruokiin.
- Jos raflassa ny ees kutakuinkin sääntöjen mukaan toimitaan ei ruoka valmiina odottele kauaa, vaan heitetään tietyn ajan kuluttua roskiin jos ei oo myyty. Viimeksi tosin sain aikas seisseen oloisia ranskiksia, eli nyt alko laatutarkkailu lähipaikassa
- Jotkut myyjät oikeesti kyttää teiden ostoksia, sori vaan. Viimeksi lähikaupassa tuotetta x ostaessani myyjä kysyi tervehtimisen jälkeen onko tuote hyvää. Minä siihen sitten että kyllä itse ainakin tykkään ja kassaneiti selitteli, että ”kun olen katsonut että todella usein ostat tuota ja mietin että pitäisiköhän itse kokeilla”. Onneksi oli sentään ihan ruokatuote kyseessä, sillä vaikka en kaupan henkilökunnan mielipiteistä ostotottumuksieni suhteen välitäkään olisi ollut vaivaannuttavaa jos kyseessä olisi ollut esim. sipsit
Käykääpä tutustumassa laihdutusoppaisiin netissä, esimerkiksi kalorilaskuriin. Tasapainoiseen ruokavalioon kuuluu proteiini, hiilihydraatit sekä rasva. Ei siis sokeri.
Itse kuulun sivuston vakiintuneeseen käyttäjäkuntaan ja oma ruokavalioni on usein hiilihydraatti/proteiinipainoista. Joskus on pakko syödä jotain rasvapitoista, että saa ruokavalion tasapainoon. Herkkuhetkenä siis voin käydä hakemassa juustohampurilaisen, mutta mielellään jätän edelleen sen sokerin kaupan hyllylle. Sokerilimuissa kun on valtava määrä kaloreita, ja muuta hyötyähän niistä ei sitten olekaan. Juustohampuissa löytyy sitten sekä hiilihydejä, protskua sekä rasvaa, kunhan kohtuudella muistaa syödä.
Tämä vain tiedoksi niille laihoille, jotka (toivottavasti) ei ikinä tule laihdutusoppaita tarvitsemaan. Helppohan se on sanoa että rasva ja sokeri = yök, jos ei paremmin tiedä.
Viisikiloaviimekuusta- tyypille: Jokaisella koulukunnalla on kannattajansa ja yhdelle toimii eri juttu, kun taas toiselle. Itse olen vähähiilarisella saanut PALJON painoa pois, mutta tämä menee jo liikaa varsinaisen asian viereen! Joten jos jollakin on vielä alkuperäiseen aiheeseen sanottavaa, niin sanokaa… tai vaietkoon ikuisesti.
Ville; taaplaamme kukin tyylillämme, mutta vältetään sokeria silti.
Voi anteeksi hohoo, ja pahoittelen myös tuota biniä. Palan idiotismini takia helvetin tulessa, miedolla lämmöllä, pitkään ja hartaasti.
Kyllä se on van niin että LIGHT juomat on paremman makuisia kkuin sokeri tökötit. Joten vaikka tanakkana nais immeisenä otankin mega hampparin ja isot ranskalaiset niin silti tilaan AINA light juoman sen paremman maun takia.
Minulle maistuu myös mieluummin light, vaikken mikään keijukainen olekaan. Näyttää olevan kaikki hampurilaisiin liittyvät jutut vain täynnä taistelua suolakurkuista. Antaa jokaisen toimia tyylillään. En minäkään valita, jos saan haisevan juopon asiakkaakseni, vaan teen työni kuten pitääkin.
^^
”Olen tanakka, siis syön Mega-hampurilaisen ja isot ranskalaiset.”
Ymmärsinkö oikein tämän logiikan?
Kuulkaas nyt lapset se, että väitätte laitti litkujanne paremmiksi kuin normaalit limonaadit on puhtaasti mielipide asia, vaikkakin se sotii normaalia ihmisen ruoka ja maku tottumuksia vastaan, mutta mitä laitti juomien ”terveellisiin” vaikutuksiin tulee niin niitä nyt ei juurikaan ole muita, kun vähä kalorisuus josta siitäkään ei ole kauheasti hyötyä silloin ku laitti juomiinne on laitettu kaiken maailman tehdas myrkyt kuten fenyylialniinia joka on suoraan sanottuna myrkyllistä ihmisille. Muutenkin näissä on laitti tuotteissa on myrkkyjä joita ei edes ilmoitella pullon kyljessä jotka vaikuttavat ihmisen psyykkeeseen. Laitti juomilla on todettu olevan agressiivisia vaikutuksia ihmisiin ja niitä ei tulisi suositella kasviville lapsille koska ne sekottavat normaalia kasvu prosessia ja lapsesta saattaa tulla käytös häiriöinen pitkällä laitti juomien kittaamisella. Ateriakoon varmastikkin määrää tilaaja itse, eikä se kassa täti.
Mitä tähän kommenttiin ja teidän komentteihin tulee ovat ne täysin amatöörimäisiä suurimmaksi osaksi, koska ovat takertuneet hyvin pieniin epäolennaisiin asiaoihin ja siirryitte itse hampurilaisravintolan käyttämisestä eli siellä asionnista, käyttäytymisestä ja syömisestä puhumaan joistain laitti juomista, ei näin, lapset.
Olen tässä nyt lueskellut näitä teidän kommenttejanne ja haluaisin kyseisen perheeravintolan, ei siis pikaruokaravintolan, vaikka näin usein virheellisesti luullaan, myyjänä todeta pari asiaa.
Olen töissä pienessä Hesessä, työntekijöitä meillä on yhteensä kymmenkunta. Ilmapiiri on hyvä ja tykkään työpaikastani, yleensä työstänikin.
Kommentoin nyt vielä sen verran tätä
”suolakurkkukeskustelua”, ettei se minua häiritse, jos joku haluaa purilaisensa jotenkin erikoisena ja luotan asiakkaiden älykkyyteen siinä, että he ymmärtävät tuotteen saamisen saattavan kestää hieman. Välillä erikoisten tekeminen kuitenkin harmittaa. Jos binnissä on valmiina kerroksia ja joku haluaakin hampurilaisen erikoisen, mahdollisuus hävikin syntymiseen kasvaa. Tuntuu vain inhottavalta heittää hyvää ruokaa roskiin vain kahden suolakurkun takia. Toinen tilanne, missä kyseinen tilaus harmittaa on sellainen että olen itse keittiössä. Ruuhka-aikana on vaikea muistaa kaikkia erikoisia. Mutta jos on kaksi ihmistä töissä niin kyllä toinen aina muistaa niin sitten vain varmistetaan. Ei se sen ihmeempää ole. Ehkä suurin syy aiheesta keskustelemiseen on, että 8 tunnin työpäivän aikana vain tulee juteltua työkavereiden kanssa kaikenlaisesta, tietysti myös asiakkaista, asiakaspalvelutyöstä kun on kyse.
Tykkään kommunikoida ihmisten kanssa ja usein juttelenkin niitä näitä jos asiakas vaikuttaa sosiaaliselta ihmiseltä. Naureskelen myös itselleni jos mokailen, tai kun moikailen sillä kukaan meistä ei ole täydellinen.
Toivoisinkin ihmisiltä ymmärrystä siihen, että tiskin takana ei ole mitään koneita vaan virheitä tekeviä ihmisiä. Kun jonossa on 20 ihmistä ja kello on 22.00, on mahdollista että sattuu virheitä. Näistä on syytä huomauttaa ja aivan varmasti henkilö, joka on jotain saanut väärin, saa tästä hyvityksen. Jos kuitenkin tulet huutamaan pää punaisena, on turha odottaa sydämestä tulevia pahoitteluja.
Meillä kaikilla on hyvät ja huonot päivämme. Kassan molemmilla puolin. Palvelutyössä olevan ihmisen ei pidä milloinkaan purkaa huonoa oloaan asiakkaisiin joten miksi asiakkailla pitäisi olla oikeus tällaiseen käytökseen? En jaksa kovin kauaa hymyillä ihmiselle joka ei jaksa vastata jos kysyn jotain ja joka melkein tulee tiskin yli jos laitan juomaan jäitä vaikka se on pyydetty ilman. Lasken päivässä keskimäärin toista sataa juomaa joista reilusti suurimpaan osaan tulee jäitä, joten ele on hyvin pitkälle automaattinen. Jos huomautat kohteliaasti pyytäneesi juomasi ilman jäitä, annan sinulle uuden juoman.
Ainakin meillä jokaisella työntekijällä tärkein ajatus on että asiakas on aina tärkein. Teemme yllättävän paljon asiakkaiden viihtyisyyden vuoksi, toteutamme usein pyyntöjä joihin ei edes tarvitsisi suostua. Jos ei ole kamala kiire niin miksi ei tuottaisi toiselle hyvää mieltä?
Olisiko asiakkailta liikaa pyydetty kommunikoida tiskin toisella puolella oleville ihmisille kuten jo ennen kouluikää on opetettu, kunnioittaen ja ymmärtäen, että toinen on tasa-arvoinen?
Kiitos, perheravintolan kassa. Kauniisti kirjoitettu, ja toivoisin, että kirjoitukseesi sisältyvän toisen ihmisen kunnioituksen itsekin aina muistaisin.
se miksi ihmiset pyytävät tuotteita ilman joitakin lisukkeita kuten esim. suolakurkku tai ketsuppi, voi johtua siitä että he ovat allergisia, allergisen reagtion aiheuttavan lisukkeen nyppiminen pois tuotteesta ei poista riskiä. se joka syö ”ligh” peruna lastuja valehtee vain itselleen, sillä vaikka niissä olisi vähemmän rasvaa ei varsinaisesi ole se joka lastuissa lihottaa vaan se että ne on lähes 100% tärkkelystä jonka elimistö muuttaa rasvaksi. mitä light limonaadeihin tulee.. no kaikkihan sen tietää että ne ovat kemikaaleja väriaineita ja vettä, kokeilkaapa esim. zeroa josta jää lasin pohjalle kuivunut väriaine ja ajatelkaa se sama aine kiertää nyt teidän elimistössänne. sp hampaita ei missään tapausessa saa pestä noin 30min limonaadin nauttimisen jälkeen, syy: limonaadi heikentää hampaiden kiillettä ja hampaiden harjaus tahnalla tuhoaa tätä kiillettä.
No voi hitsi mikä taisto jostakin suolakurkusta. Itsellä yksinkertaisesti on niin että suolakurkku maistuu himskatin pahalta… Majoneesista sitä makua ei erota, mutta pyydän aina jättämään viipaleet pois…
Huh. Pitkän ketjun jatkoksi kommentoisin Johan pomppas -nimimerkin kirjoitusta.
”Sitäpaitsi, ollaanko tosiaan siinä pisteessä että oletetaan tuollaisten asioiden kiinnostavan kassaneitejä…aikamoinen narsisti olet, Jaana, jos uskot että kiireisellä kassatyöläisellä on todellakin aikaa miettiä mitä juuri Sinä ostat.”
Minusta tuosta kirjoituksesta ilmiselvästi tulee esille, että kyllä se vaan näemmä sitä asiakaspalvelijaa kiinnostaa, mitä kukin tilaa ja haluaa hampurilaisensa väliin (mikä sinänsä on surullista, koska asiakaspalvelijanhan tulisi pyrkiä palvelemaan sitä asiakasta parhaalla mahdollisella tavalla, huolimatta siitä, mitä kukin asiakas sitten toivookaan). Sitä palveluahan on myös esim. kohtelias ilmaisu siitä, että annoksen valmistaminen kestää hieman kauemmin näillä erikoistoiveilla, jolloin asiakas tulee tietoiseksi siitä, että nyt täytyy sitten hieman pidempään odottaa, kuin muiden.
Tätä kirjoitustahan tosin leimaa erityisesti sävy, millä se on kirjoitettu, eli provosoimalla on saatu hienosti huudatettua kansaa
. Toisaalta tässä nähdään myös, että kaikkia ei huvita idea ylipainoisesta ihmisestä ostamassa isoa hampurilaisannosta kevyen colajuoman kera, eikä toisaalta sekään, että erikoistoiveita ei sittenkään haluttaisi toteuttaa.
Kirjoittaja luuli olevansa kovin fiksu ja hauska.
Näytit sen sijaan tyhmyytesi ja sen että et sovi asiakaspalvelutyöhön. Itse olet varmaan täydellinen asiakas joka paikassa missä asioit..?
Itsellekin jäi vähän sellainen maku, että erikoistoiveet on kuin punainen vaate. jotkut voivat olla allergisia niille kurkuille eikä se tee siitä velliperse- toivetta.
Itse käyn hesessä jos pitää näistä pikaruokaloista valita. Olen myöskin huomannut sen, että jos siellä on valmiina niitä kerroshampurilaisia ja otan sellaisen mun maha tulee lähes joka kerta kipeäksi tai menee muuten vaan sekasin. Olen tehnyt sit niin, että tilaan uuden ilman toista majoneesia ja näin vältän sen mahakivun. Hampurilaiset eivät saa seistä tiettyä aikaa pidempään siinä odottamassa asiakasta, mutta musta vähän tuntuu, että sitä ei kaikkialla ihan täysin noudateta (en mainitse nimeltä). kyseisessä paikassa joudun joka kerta ottamaan sen toisen majon pois, jotta en saa hirveitä kipuja tai sitä ah niin ihanaa ripsaa!
Joo, tulkaapahan pikaruokalaan töihin koittamaan ennenkun avaudutte asiasta josta ette mitään tiedä… Tohon erikoisjuttuun sen verran että kyllähän se joskus vituttaa kun niitä menee mutta hymyssä suin ne tehdään ja pöytään viedään, ei siitä kenellekään ruveta valittamaan ja tietenkin se on ymmärrettävää jos ei tykkää.. saahan se silti vituttaa mithähä?
Suolakurkuista sen verran että tosiaan majot myös kurkkua sisältävät joten allergialla sitä turha selitellä.. se että et voi niitä itse nyppiä pois sen takia kun maku jää burgeriin on paskapuhetta.. SUURELLA todennäköisyydellä saamastasi burgerista on vain poistettu suolakurkut ja tuotu pöytään ja ihan tyytyväisenä sinä sen sielä mussutat
Tuotteet eivät tosiaankaan seiso sielä tasossa tunteja, meille tulee paskaa niskaan jos esim. 4min kauemmin seisseet kun sallittua, jokainen siis kyllä huolehtii että tuotteet ovat tuoreita! Näin ainakin KAIKISSA heseissä..
Ja erikoistuotteen tilaamisessa menee kauemmin siksi jos esim keittiöllä 12kerrosta pellillä joihin juuri isketty ketsupit, sinä tilaat ilman ja keittiön tietenkin täytyy valmistaa 12kerrosta valmiiksi ennenkuin käsittelee sinun tilauksesi.. siinä kestää!
Huhhuh.. tämä on ehkä väärä paikka tulla teidän valittamaan palvelusta tai muusta, sen voi tulla AASIakastelemaan sinen tiskille kasvotusten jos jotai urputtamisesta kun paskaak**n ette näytä tietävän
Ja taas kirjoitus kuinka kamalaa ja kuinka vituttaa… Vaihda alaa ääliö jos kaikki noin rassaa!!! Kuten jo sanottu olet väärällä alalla vai oletko tosiaan noin surkea kuin kirjoituksesi antaa ymmärtää? Ehkä sinusta ei ole muuhun kuin hampurilaisia kääntelemään..?!
heh, opiskelijallahan on niiiiiin paljon valinnanvapautta mitä sitä tekee opintojensa ohella
voin sanoa että vaihdan heti kun homma josta saa saman tasoista palkkaa ja yhtä vapaat työaikajärjestelyt mahdollisia… Kyllä sitä leipänsä eteen paskempiakin duuneja tekis, hommani kyllä hoidan hyvin vitutti tai ei
Ja jos sanot että tämä on väärä paikka ja että voi tulla sanomaan asiat kasvotusten niin ilmoitapa paikka jossa sinut voi tavata. Olisi mukava nähdä ihminen joka on noin paljon muita parempi!
Onko se nyt sitten kassatädin asia puuttua siihen, miten paljon lihavat ihmiset syövät. On toki totta, että lasten(kin) kannattaisi syödä terveellisesti, mutta kai äiti saa tuputtaa vaikka mega-ateriaa lapselleen, jos tahtoo. Ehkä äiti tietää, että normaalista ateriasta jää vaikkapa nälkä tai nousee kuitenkin kauhea meteli. Lapset kun ovat arvaamattomia
!
Myös tuo, jos tulee viiden lapsen kanssa ravintolaan, pitäisi etukäteen selvittää mitä haluavat syödä. On totta kyllä, mutta ei jokainen lapsi (tai aikuinenkaan) muista ulkoa ruokalistaa ..
minä ainakin VELLIPERSEILEN (:D) joka kerta ja iliman sipulia ja kurkkua tilaan. en sitä kyllä ilkeyttäni tee (uskokaa tai älkää!), enkä kyllä oletakkaan että purilaiseni heti ilmestyisikään, koska tiedän että valmistamiseen menee plaa plaa plaa tai sitten ne kurkut on sieltä vaan nypitty pois. ihan sama miulle.
mutta joo, sen verran vielä, ettei se kassaneideille ja -sedille kyllä kuulu, jos asiakkaat ovat ylipainoisia. siinäpähän ovat, hähähähä >:D mutta kirjoituksen pointti on toki oikia!
Ahaa:
”Myös tuo, jos tulee viiden lapsen kanssa ravintolaan, pitäisi etukäteen selvittää mitä haluavat syödä. On totta kyllä, mutta ei jokainen lapsi (tai aikuinenkaan) muista ulkoa ruokalistaa ..”
Eihän sitä tarvitsekaan muistaa, siksi se on siellä seinällä. Tiskiä sen arpomisen takia on kuitenkaan turha tukkia, eli ne ostokset voi arpoa jonottaessaan, ennen omaa vuoroaan.
Ja jos jonoa ei ole mutta ei tiedä mitä ottaa (ennen kaikkea mitä lapset ottavat) voi olla menemättä siihen tiskille tukkeeksi, ennen kuin saa pumpattua lapsista ulos sen tiedon siitä mitä on tilaamassa.
Samalla kun ostoslistaa arvotaan, voidaan näin iloisesti palvella muita. Kaikki voittavat.
Niin tiukkaa väittelyä että heitenpä asian letkeäksi! =)
Oon ite tossa samasessa orja-kusipää-TURKUlais-hinuri-Jeesusomistajarakastaja -firmassa ollut töissä 6 vuotta!
Niin asiaan sano Juhantalo.
Ei suolakurkku vaan maustekurkku!
Pikku juttu mutta musta on aina kiva huomauttaa siitä xD
Jaksamisia sinne rasva käryyn, lopeta ennen kun tuut hulluksi! Voin kertoa että helpotti viimesen vuoron päätteeksi erittäin syvästi… =)
http://www.vastustanilmastonmuutosta.webs.com/
Älkää rakkaat ihmiset, ottako lämpöä toisen sen hetkisistä tuntemuksista ja mietteistä… sitähä varten tämä on. Olen itse myös joutunut samaan ja voin sanoa että ymmärrän täysin. Asiakas ei ole ääliö kun tekee erikoistilauksen, ääliömäistä kyseisien asiakkaiden toimissa oli lähinnä se, ettei ota huomioon sitä, että tsandardihamppareita on ehtinyt jo lapata yhden satsin ulos ja aloittanut toista kun niiden perään tehdään se erikoinen. Se voi kestää. Etenkin kun palvelee jonottavia asiakkaita ja pakkaa tavaraa himaan. niin just. ei ne itsestään pöytiin ja pakkauksiin hypi. Kyllä lapset tietävät mitä he haluavat ruuaksi, ei sitä itse tarvitse muistaa. Pari viikkoa sitten kaksivuotias vastasi kysyessäni edes silmää räpäyttämättä: lihapullia muusilla. Jos oma lapseni ei osaa päättää, päätän hänen puolestaan, jos lapsi tietää, mitä haluaa, LAPSI TIETÄÄ!!!
Asiakkaat osaavat myös piristää päivää sanoillaan ja teoillaan.
Kun on kova kiire ja ruuhka ei vaan tunnu helpottavan tai tehdään töitä vajaalla miehityksellä, päivää piristää kummasti, kun asiakas vain hymyilee ystävällisesti ja malttaa odottaa rauhassa nähdessään että jokainen työntekijä kyllä yrittää parhaansa siinä tilanteessa.
Autoluukulta tilatessaan moni pyytää aina tilaamansa ruokansa mukaan, mikä on aika loogista.
Jos asiakasta ei aivan heti huomioida, kun hän ajaa tilauspisteelle useat alkavat yskiä tai ainakin yrittävät.
Toiset taas alkavat heti huutaa haloota ja onko siellä ketäään ja kun pyydän saada heidän tilauksen vastaus on: me mietitään vielä hetki.
Jotkut taas painavat hieman kaasua, jotta moottorin ääni havahduttaisi myyjän ja kannattaa yrittää myös ehdalla poppimusiikilla kontaktia saada.
Ja joskus myös huomaa ettei asiakas varmaan oleta, että myyjä kuulee kokoajan korvaansa mitä autossa puhutaan!?
Ja työ on todella raskaampaa kuin miltä se näyttää. Olemme ainakin jossain onnistuneet jos emme näytä työn luonnetta asiakkaille.
Minä sekä veljeni omaamme omanlaisemme makutottumukset. Minä en pidä suolakurkuista, joten kauniisti kysyn kassalla sisältyykö hampurilaiseen se ja pyydän tilatessa jättämään sen pois, jos sisältyy. Veljeni taas ei pidä siitä, että hänen hampurilaisensa välissä on salaattia, ketsuppia tai mitään muitakaan mausteita, joten hän pyytää kauniisti pelkän pihvin ja sämpylän. Tilattuamme odotamme kiltisti sen vaaditun ajan, että erikoistilauksemme valmistuvat, emmekä valita millään tapaa hampurilaisen tuojalle tai kassalle tai yhtään kenellekään, vaikka aikaa menisikin vähän kauemmin, koska olemme tietoisia ettei erikoistilausta löydy hyllystä ja sen tekoon menee aikaa. Olemmeko siis silti hirveitä ja kamalia asiakkaita, koska kehtaamme tilata sellaista ruokaa mitä haluamme syödä? Lisäksi maksamme siitä sen hinnan, mitä ”normi”tuotteestakin maksetaan, valittamatta yhtään siitä, että ”no kun meillä oli nyt tuollanen pelkkä sämpylä ja pihvi, niin tehän otatte vaan niiden hinnan?”.
Tuosta jonottamisesta aivan pakko mainita, että valitettavasti sitä ei Suomessa osata, esimerkiksi juurikin pikaruokaravintoloissa jostain käsittämättömästä syystä jokaiselle kassalle on jono erikseen. Huomattavasti fiksumpaa (ja reilumpaa) olisi, että jonoja on tasan yksi josta aina mennään vapaalle kassalle/pankkiautomaatille/mihin vaan, tätä jonotustapaa näkee aika paljon ns. sivistyneissä maissa mutta en usko sen (valitettavasti) koskaan yleistyvän Suomessa :/…
Kyllä se on ratkaisevaa jos juo light limsaa. Esim. light-limsassa on vain 1 kilokalori yhtä desiä kohti kuin taas tavallisessa limsassa, no joo, jokainenhan voi tutkia asiaa…
ootte kaikki ihan vitun ääliöitä
1. Mitä helvettiä sinä sitten teet siellä tiskin takana jos et jaksa kuunnella asiakkaiden tilausta/ottaa sitä vastaan. Kannattanee ehdottaa esimiehellesi automaattia, jolla asiakas voi hoitaa vaikka kymmenhenkisen perheensä tilauksen ilman sinun kyräilyä.
2. Olet edelleen väärällä alalla jos et osaa nauraa ilkikurisesti niille poloille, jotka jonottavat kiinni olevalla kassalla. Siinäpähän jonottavat, tajuavat sen varmaan siinä vaiheessa kun lounastunti on loppunut ja kollega mussuttaa tyytyväisenä jälkiruokaansa kun jonotti oikeassa paikassa.
3. Kassantäti ei varmaan ole saanut munaa kun on niin hermona tuollaisista pikkuseikoista. Vaihdappa vaikka alaa.
4. Jos asiakkaasta tekee velliperseen se, että ei voi syödä suolakurkkuja niin mikäs velliperse se sinä olet kun et osaa noinkaan suurta haastetta ottaa vastaan. Sanot varmaan kala-allergikolle, että nypi ne kalat vittuun sieltä keitosta niin siinä sulle kasviskeitto. Ja edelleen, anna niiden velliperseitten odottaa jos noin paljon vituttaa.
5. Tyhjentäkää niitä roskakoreja vaikka silloin kun ne velliperseasiakkaat odottavat juustohampurilaisiaan ilman juustoa. Harvoin sinne sopii oikeastaan yhtään mitään ja olen havainnut fiksummaksi jättää siistin tarjottimen pöytään kun lähteä tunkemaan sitä ylitsevuotavaan roskakoriinne.
Jopa te olette asiakaspalvelijoita, joten suhtautukaa siihen asianmukaisella tavalla. (Toivon kyllä hartaasti niitä automaatteja, koska asiakaspalvelu on jäätävää hyvin useasti vaikken ole läski ja juo pepsi maxia.)
Itsekin työskentelen samaisessa hampurilaisketjussa, ja kyllä, välillä ottaa nuppiin kun tehot on nelinkertaiset suosituksiin verraten ja kassalla töröttää miljoonapäinen katras asiakkaita ja sitä mukaa kun jono lyhenee edestä se kasvaa takaa. Olen saanut hemmetin paljon palautetta kun yritän hoitaa niin autokaistaa kuin saliakin yhtä aikaa ja joudunkin poistumaan kylmiöön (taidettiin käydä pienellä omalla tauolla eikö olis töitä – kai se tauko on sekin kun haetaan asiakkaalle hänen tilaamiaan tuotteita, huoh), joka onkin siinä – wow – kuuden metrin päästä, kun kassan jääkaapista on annosmajoneesit taikka kastikkeet loppu. Tietenkin ne siellä jääkaapissa itsestään jakautuvat kun solut konsanaan eivätkä koskaan lopu.
Vaikka meidän työmme näyttää yksinkertaiselta ja simppeliltä, se ei sitä todellakaan ole, valitettavasti.
Ja mitä erikoistilauksiin tulee, minua ne eivät haittaa tippaakaan kun yhden kerroshampurilaisen valmistamiseen kun meneekin se historiallinen yksi minuutti, ja jos erikoisen tuotteen valmistamisessa menee jopa kymmenen minuuttia, se johtuu siitä että keittiössä on ruuhkaa ja tuotteet tehdään tilausjärjestyksessä. Ja jos totta puhutaan, se on asiakkaan henk.koht. voivoi jos tilaa rysässä erikoisen kun faktahan on se ettei meillä ole kaikkia variaatioita jokaisesta hampurilaisesta valmiina emmekä me poista valmiista hampurilaisesta esimerkiksi niitä kurkkuja, enkä ymmärrä miksi asiakkaankaan niitä tarvitsisi pois tonkia vaikka ravintolassa olisikin kiire?!!
Ja lapset ovat lapsia, hankalia asiakkaita mutta silti asiakkaita ja aidosti tyytyväisiä ja onnellisia sanoista ”ole hyvä, hyvää ruokahalua”. Ja voi vitsi sitä ilmettä kun saadaan jälkkäriksi pehmikset!
nk, sulla on homma hallussa.
Ollaan kirjottajan kanssa ilmeisesti saman ketjun ravintoloissa töissä ja samoihin asioihin joutuu meilläkin törmäämään. Ruoka-aineallergiat ymmärrän, mutta jos nyt ei tykkää suolakurkuista niin ne tosiaan voi itse nyppiä sieltä pois ja lapsetkin on hyvä totuttaa aikaisessa vaiheessa maistelemaan muitakin makuja kuin ketsuppia. Muutenkin olen pitkään jo ollut sitä mieltä että tarkennehampurilaisista pitäis velottaa raskaan työn lisää jos ei ole ilmoittaa lääkärintodistusta, että henki lähtee jos syö majoneesia tai sipulia… Ja tosiaan se laittikola ei tunnu enää missään jos elopainoa on lähemmäs 130 kg…
Veepee, sinun mielipidettäsi ruokakasvatukseen ei ole kysytty. Ja syy siihen, miksi haluan hampurilaiseni ilman suolakurkkua/sipulia/jotain muuta ei liioin kuulu sinulle sen enempää kuin että saisit puolestani päättää lisukkeen taikka juoman.
Vielä nuihin allergioihin voisi kommentoida sen verran, että eipä ne aina ole edes totta, vaikka aasiakas niin väittääkin. Monesti on tullut eteen sellainen tilanne, että asiakas tilaa big macin ilman kurkkua. Kysyn, että onko allerginen? Aasiakas vastaa, että ”joo”. Sitten kun totean, että ”pitää ottaa sitten se majoneesikin pois, kun siinä on sitä kurkkua myös”, niin aasiakas siihen sitten, että ”no ei se majoneesi haittaa…” SIIS TÄH? Sillon oikeasti v***ttaa!!! Itselläni on useita allergoita ja teen sen kyllä hyvin selväksi kassaneidille, mutta en kyllä viitsi alkaa sepostelemaan jotain ihan p***aa.
Toisekseen, ainakin mäkissä on melko laaja menu eli sieltä löytyy kyllä niitä tuotteita, joissa ei ole sitä kurkkua, että turha ainakaan kitistä siitä, etteikö siellä olisi valikoimaa! Itse kassan toisella puolella työskennelleenä voin sanoa, että valikoimaa on!
Ja vielä niille, jotka väittävät tietävänsä, mitä työskentely pikaruokaravintolassa on: te ette tiedä siitä yhtään mitään! Kuinka paljon päivän aikana pitää kuunnella sitä pään aukomista ja katella niitä kyrsiintyneitä naamoja! Ja joo joo, vaihda alaa. No niin tein! Nousiskohan pikaruokaravintolan työntekijöiden arvostus edes vähän, jos jokaisen kansalaisen pitäisi työskennellä vaikkapa mäkissä tai hesessä kuukauden päivät?
No miksi pitää edes kysellä? Itseaiheutettua v*****ntumista. Oikeat allergikot huolehtivat kyllä sen tarkistamisessa, että missään ainesosassa ei ole allergiaa aiheuttavia aineita (niin minäkin teen – olen allerginen mm. kalalle).
Pelkäsiköhän kyseinen ”allergikko” ettei saakaan hampurilaistaan ilman kurkkua ellei ole allerginen? Näinhän ei ole: sen enempää Mäkki kuin Hesekään ei ole asettanut grillitilausten ehdoksi minkäänlaista allergiaa – sen saa tilata kuka tahansa, mistä tahansa haluamastaan syystä. Niinkuin asiakas saa tilata minkä tahansa muunkin annoksen listalta, ilman että kassalla on siihen mitään veto-oikeutta.
Nuo ”jokaisen pitäisi kokella” -jutut olisi parasta jättää mainitsematta. Varmasti kritisoit halutessasi muitakin ammattiryhmiä, jos et muita niin poliitikkoja. Muistapa sitten seuraavan kerran, että et saa arvostella heitä mistään ellet ole ollut vähintään kuukautta vastaavassa hommassa.
No siinä tapauksessa varmaan on turha tulla aukomaan päätään, jos tilaat burgerin ilman kurkkua ja siinä majoneesissa onkin kurkkua ja saat siitä sitten allergisen reaktion? Aspa saa siinä sitten huudot, kun ei tiennyt asiakkaan allergioista. ”Minähän sanoin, että ilman kurkkua!” Siksi kysyn aina, että oletko allerginen ja että otetaanko kastike myös pois. Kyllä minä totta kai myyn sen ilman kurkkua,mutta ei minun asiakaspalvelijana todellakaan tule olla tietoinen jokaisen aasin allergioista ym! Minä teen vain työtäni ja otan tilauksen vastaan sellaisenaan, kuin asiakas sen minulle kertoo.
PikkuMyy, nimenomaan. Se on kyllä asiakkaan itsensä asia varmistaa ettei hänen ruuassaan ole mitään hänelle sopimatonta, koska sinä et todellakaan voi tietää hänen allergioistaan, eikä ole sinun velvollisuutesi niitä selvittääkään. Ei se ole myyjän syy silloinkaan, jos keliakiapotilas tilaa vehnäsämpylän. Ainahan jotkut jurpot yrittävät pistää kaiken myyjän syyksi, mutta ne ovatkin sitten kiistämättömiä aasiakkaita, eikä heillä oikeasti ole mitään moraalista saati juridista oikeutusta syyttelyynsä.
On toki hienoa että jaksat välittää asiakkaan allergioista, mutta jos ne muka-allergiat ärsyttävät niin kuin edellä sanoit, niin ehkä ei silloin kannattaisi edes vaivautua?
Aika levollinenkin varmaan voit aiheesta olla, koska aika harvassa ovat ne oikeasti kurkulle allergiset. Minäkin olen aina allergioistani kantanut vastuun itse, vaikka en olekaan ollut etukäteen tietoinen jostain ainesosan läsnäolosta. Olisi pitänyt kysyä, tai kieltäytyä, jos on epävarma.
En ymmärrä!
Miksi en saa tilata hampurilaista ilman suolakurkkua tai majoneesia?
En vain ymmärrä!
Kaikki tulevat tänne siitä valittamaan, tai sylkevät sinne väliin, tai katsovat minua nyrpeästi.
ei MINUA haittaa se, että siinä menee pitempään, koska sellaista erityishampurilaista ei satu hyllyssä valmiina olemaan. minua ei haittaa ollenkaan. Yleensä kyllä tilaankin sellaisen hampurilaisen, mitä ei edes valmiina kauheasti ole.
Mielestäni asiakaspalvelijat saavat valittaa aasiakkaista, mutta on tiettyjä asioita mitkä kuuluvat heidän töihinsä, ja silloin ne on vaan tehtävä. Ja käsittääkseni ravintolassa työtehtäviin kuuluu ruuan valmistaminen asiakkaan tilauksen mukaan!? Vai olenko väärässä?
^^ PS: Ja minähän syön ne suolakurkut sieltä
Ei tähän voi muuta sanoa, kuin että kylläpäs saadaan eläminen tehtyä vitun vaikeaks.
Eiköhän olla ihan yksilöitä vaan kaikki omine ajatuksinemme, omine LÄSKEINEMME (vai pitäiskö sanoa rasvakudoksinemme?), omine toiveinemme. Eipäs, kun herne nenään heti kun joku paljastaa esim. arvostelleensa toisen ostoksia. Saa toki ilmoittautua jos pystyt täysin rehellisesti sanomaan, ettet ikinä olisi moiseen syntiin sortunut, siis tarkastellut toisen ostoksia hei daa apua! Voi luoja…
Miten voi olla noin vaikeeta?
Valitsen light-colan. Syynä on tavallisen colan sokeri, joka saa minut, metabolia-ongelmaisen, nukkumaan seuraavat viisi tuntia, koska se nostaa hamppariaterian GL:n niin korkeaksi.
Sinällään en oikein ymmärrä mikä moisessa on niin huvittavaa. Joskus auttaisi, mikäli käytettäisiin vähän suhteellisuudentajua ja ymmärrettäisiin se, ettei ehkä tiedetä maailmasta ja toisten asioista ihan kaikkea.
Light-colan otan sen maun vuoksi. Sokerinen on kuin jotain hiilihappomehua joisi. Toisille taas light on kuin vedellä laimennettua. Makuasioita siis ovat.
Meillä ainakin velliperseillään, ihan vaan ilman kurkkua kun on mukavampi että lapsi pysyy hengissä eikä saa allergiaoireita joiden seurauksena henkitorvi turpoaa umpeen. Ei käynyt tällanen vaihtoehto mielessä VELLIPERSEYDELLE?
Tulipa tuossa mieleen Teille, jotka olette Hesessä tai Mäkkärissä (tai muussa vastaavassa) töissä ja valitatte siitä suolakurkusta/muusta aineosasta jonka asiakas haluaa jättää annoksestaan pois: Ettekö itse mielummin tilaa ruokaa, josta ITSE pidätte? Lyön vetoa, että jokainen täällä toisia tuosta omanlaisen annoksen haluavasta on ihan samalla tavalla itse joskus valinnut annokseensa jotain, mikä eroaa ”normista”. Menkää itseenne. Plus, katsokaa peiliin jos selitätte, että ylipainoiset on huvittavia tilatessaan light kokista. Mitäpäs itse juotte ja syötte ja vahtiiko sitä joku toinen?
“Miksi hampurilaisen tekemiseen menee niin hirveesti enemmän aikaa, jos siihen lykätään vähemmän ainesosia? Valista minua tietämätöntä, oi ex-kassa…”
Se sotkee ajatukset. Varsinkin ruuhkassa sinulla voi olla vaikka kahdeksan erilaista tuotetta miinuksella, joitain 8 toista 4 jne.. Rupee siinä kiireessä sitten miettii että tuosta pois sipuli, tuosta pois kurkku ja sipuli ja raakasipuli tilalle. Siinä on se tietty aika maustaa hampurilaisia kun pihvit paistuu. Aika velho saat olla jos ei ala vituttaa.
“Kannattaako hakeutua (a)asiakaspalvelualalle, jos heti alkaa vituttaa, kun asiakas kehtaa pyytää jotain tavallisesta liukuhihnatyöskentelystä poikkeavaa?”
”Ja en kyllä sanoisi työskentelyä liukuhihnahommaksi vaikka vittumaista usein onkin. Mutta hei, Minä vaan haeppa itse Hessulle tai Mäkkärille töihin ja tule vaikka sitten kuukauden päästä kertomaan ajatuksiasi erikoistilauksista.”
VOI ELÄMÄN KEVÄT! Joku on tosiaan ihan väärässä paikassa töissä, jos tollaset tilaukset niin kauheesti vituttaa. itse olen ollut töissä sekä hesessä että mäkkärissä. ja sanon että ei koskaan vielä ole mikään erikoistilaus ALKANUT VITUTTAA.. Jos se homma on niin kamalaa, niin olisiko aika alkaa miettiä itselle jotain toista työpaikkaa. Säälittävää tuollainen, sanon minä.. Noissa hommissa kuitenkin ollaan ASIAKASPALVELU TEHTÄVISSÄ.. joten, ASIAKAS ON SE JOKA PÄÄTTÄÄ MITÄ SYÖ JA MITEN SYÖ..
Voi hellanduudelis!
Jos tämän kaiken tarmon mitä tänne on purettu light colasta ja ETIKKAkurkuista, sais vaikka vähäosaisten auttamiseen valjastettua, olisi maailma edes vähän parempi paikka.
Ja se mitä tulee liikalihavuuteen, on kyllä valitettavasti yhteiskunnallinen ongelma. Liikalihavuus aiheuttaa verisuoni- ja sepelvaltimotauteja, vaikuttaa kolesteroliin jne. jne. Siinä vaiheessa se ei ole enää yksilön itsensä henk.koht. asia, kun hoitokulut maksetaan veronmaksajien pussista. Vrt. keskustelut tupakoitsijoista ja heidän itselleen aiheuttamista sairauksista ja niiden kulujen maksaminen veronmaksajan pussista. JA NYT EN TARKOITA, ETTÄ AJATTELISIN ITSE NÄIN MUSTAVALKOISESTI, halusin vain tuoda pointin tiettäväksi kun tuntuu että osalle porukasta on hieman epäselvää onko lihavuus haitallista (nimenomaan lihavalle itselleen ja hänen elimistölleen) vai ei.
Ylipäätään olen sitä mieltä, että pärjättäisiin hyvin ilman näitä kovien rasvojen ja sokerien lähteitä, eli pikaruokaloita. Kyllä meikäläisellä ainakin nousi tukka pystyyn (vilpitön sori sille joka pahoitti mielensä siitä, että aspa miettii asiakkaan valintoja)kun asiakas tuli tiskille ja halusi megapurilaisensa tuplamajoneesilla! Ja siis ihan sama oliko tikkulaiha, vai pyöreämpi, sinitukkainen tai vaikka koukkunokkainen. Pointtina yksinkertaisesti se, että se ei ole terveellistä.
Ja ne ETIKKAkurkkuongelmaiset ym. ”ottaisin tuon ja tuon ilman sitä ja tätä, lisäksi sitten tuota ja tätä”: Ei ole minulle ongelma mitä tilaatte, niin kauan kuin se ei ole teille ongelma. Harmillisen usein ko. tapahtumat olivat asiakkaille raskaita: Riehuttiin kun kestää, että eikö tämä juma***a ole pikaruokapaikka, auto on sakkopaikalla per**le! Koeta siinä sitten ottaa rautalanka taskusta, kun et keksi keinoa miten kertoisit asiakkaalle nolaamatta häntä, että hänen erikoishampurilaisensa ei voinut olla valmiina sillä minä en ole ennustaja.
No mutta, nyt te varmaan ihmettelette että miksi olin semmoisessa hommassa. Sen kun joku kertois. Tajusinpahan ainakin sen, että minusta ei ole edesauttamaan suomalaisten yritystä syödä itteensä hengiltä! Ja opinpahan ainakin kohtelemaan asiakaspalveluammateissa työskenteleviä ihmisarvoisesti, vaikka tarkemmin ajatellen sekin tuli opittua jo kotikasvatuksessa; ”Kohtele muita niin kuin haluaisit itseäsi kohdeltavan.
Paska reissu, mutta tulipahan tehtyä. Kiitos teille ystävällisille asiakkaille kokoon ja ulkomuotoon katsomatta; Piristitte harmaimmankin päivän! valitettavan paljon oli teitä, jotka suhtauduitte meihin as.palvelijoihin halveksuen. Teille toivotan parempaa loppuelämää, menkää ihmeessä juttelemaan ongelmistanne ammattilaisen kanssa; Voisitte aloittaa vihanhallinnasta ja itsetunnosta. Ja kaikki ne, jotka lässyttävät että kannattaisko vaihtaa alaa ja diipadaapa, et mitäs läksit…varmasti pointti ihan hyvä, vaikkakin perustelut vähän ontuu: Asiakaspalveluammatti ei ole synonyymi sylkykupille. Asiakas juu tekee valintansa ihan niinku vaan parhaaks katsoo, mutta täällä on joku ihme käsitys valloillaan siitä, että käyttäytyä saa ihan miten sattuu ja aspan tehtävä on vain ottaa se kaikki vastaan. En mäkään tuu sun duunipaikalle ärisemään että oot hidas imbesilli.
”Minulla on enää yksi hermo jäljellä ja sinä olet juuri osumassa siihen”. Olinkohan liian positiivinen?
Loppulauseena selvennettäköön, että olin pikaruokahommissa kuutisen vuotta enemmän vähemmän opintojen ohella.
Itsekkni samaisessa ketjussa töissä olevana voin sanoa, että 4 kohta on niin totta. Eikö ne kurkut voi itse nyppiä jos tiskissä on jo valmiina hampurilaisia? Ymmärrän kyllä ettei ketsuppia saa nypittyä pois, mutta kurkut kyllä.
Milläs minä nypin salaatit, sipulit, suolakurkut saatikka ne pienet sipulinpalaset sieltä ketsupin seasta pois, kun en niitä syö? Kasvikset on minusta pahoja. Piste. En minä koiranpaskaakaan syö vaikka sitä hampurilaisen väliin työnettäisiinkin. Muistaakseni minkään pikaruokapaikan tms. ovessa ei lue ”erikoistilaukset kielletty”.
Minä en puutu kasviksia syövien ruokatottumuksiin eikä luulisi heidänkään tarvitsevan puuttua minun.
Ja näistä ”vitun nirsot velliperseet”-kommenteista. Minä saan olla ”nirso” jos haluan, samalla vaivalla kun sinä saat olla olematta. Miten ei aikuisten (näin olettaisin) ihmisten päähän mene näinkin yksinkertainen asia. Ilmeisesti on vaan pakko päästä tappelemaan jostain asiasta.
Kohta 4. on hienop*rse kirjoittajan turhaa itkemistä.
Itse tilaan hampurilaisen AINA ilman sipulia ja suolakurkkuja, hyi. Joten olen tällainen kirjoittajan mainitsema vellip*rse,
Jos on jotain valittamista siitä että joku ei halua syödä standardin mukaisesti tehtyjä hampurilaisia, allergian tai muun syyn takia, niin kyllä on väärä ala. Siis joo, joutuuhan sitä odottamaan, mutta jos tulisit kassalla myymään ja tilatessani tälläisen ”vellip*rse” -annoksen, kuten hienosti ilmaisit, ja sinun alkaessa tällaista kommenttia heittämään, voit olla varma että saisit palautteen isoon ääneen siinä tiskillä, ja vielä pomollesi perään (ellei ole samanlainen nirppanokka kuin sinä). Siinä missä minä olen aasiakas, kirjoittaja voisi kyllä itse tarkistaa asenteensa.
Ja kyllä,VARSINKIN sipuli MAISTUU siinä helv*tin hampurilaisessa vaikka sen kaivaisi pois. Yäk.
Eri asia edelleenki joo jos siinä itketään ku ei ollu se oma hamppari valmiina, mut jos odottaa kiltisti, niin ei pitäisi olla mitään ongelmaa, vellip*rse kommentti täysin asiaton.
No niin:
Aika asiatonta toi ettei saisi tilata hampurilaista sellaisena kuin itse siitä sattuu pitämään, mutta se on ammattitaitoa että osaa paistaa useampaa laatua kerrallaan burgereita, eli jos on yksin paistossa niin kyllä siinä hiki tulee jos tekee vaan yhtä laatua kerrallaan, esim. 12 kerrosta, ni juu, kyl menee hetki että saat ne 5 erikoista juusto/tavallista burgeria valmiiksi, juju onkin siinä että laittaa esim. 6 kerrosta ja yhtä monta tavallista/juustoa ja vaikka vielä megankin tulemaan.. Ja sama uudestaan seuraavaksi, kyllä helpottaa ja jonoa katselemalla voi kyllä arvailla mitä mahtaa seuraavaksi mennä….Että näin. Ei minulle ainakaan tuota tuskaa tehdä erikoisia purilaisia, enkä todellakaan sylje tms. niihin. Eli niinkuin ainakin slogankin kuuluu kotimaisessa ketjussa: makusi mukaan! =)
Kaikki voittaisivat tälläisissä tilanteissa jos seinillä olisi kyltit:
”Ilmoitathan allergiastasi tilausta tehdessäsi” , ”Jos tilaat jotain peruskonseptista eroavaa, ymmärhäthän että aterian valmistaminen saattaa kestää pidempään kuin perushampparin” ,
”Ateriasi ei valmistu sen nopeampaa, vaikka huudat ja potkit tiskillä. Se ainoastaan hidastaa palvelua”
Nuo luulisi ehtivän lukemaan samalla kun jonottaa?
Kylttien autuuteen ei kyllä kannata kyllä luottaa yhtään. Ympärillämme on koko ajan niin niin paljon ”tietoa” (lue: mainoksia) että jokainen ihminen suodattaa siitä suurimman osan, ja usein spammifiltteri sitten ohittaa fiksuillakin ihmisillä asiallistakin informaatiota. Kuten ruokalistan.
Ja eikös pitäisi olla jokaiselle selvää, että allergioista on syytä ilmoittaa etukäteen? Ainakin vakavasti allergisten luulisi tämän muistavan. Viimeistään toisella kertaa. Ei kai siihen mitään kylttejä tarvi?
Ja samaisella normaalijärjellä senkin pitäisi olla itsestään selvää, että sen erikoistilauksen tekemiseen menee aikaa vähintään kun listatuotteenkin, jos sitä ei ole tiskissä valmiina. Ja sen, että kiukuttelu ei asiaa nopeuta, ja vaikka nopeuttaisikin, se ei ole sopivaa.
Fiksut tietävät tämän ilman kylttejä, ja vähemmän fiksut eivät niitä lue, joten missä hyöty?
Eli Pitäisi perustaa erikseen ”Viisaiden ruokala” ja ”Köyhien räkälä” niin asiat ois hyvin?
Tämä oli kyllä perin viihdyttävä kirjoitus ja vieläpä erittäin totta!
Itsekin työskentelen hampurilaisravintolassa. Ennen työskentelin vain keittiössä, ja silloin nää ”ilman suolakurkkua” -burgerit eivät aiheuttaneet mitään ärsytystä. Ja ruuhka-aikaan meillä tosiaan toimitaan yleensä niin, että jos joku tilaa juustohampurilaisen ilman kurkkua tason vielä pullistellessa tavallisia juustohapurilaisia, sitä ei ruveta heti vääntämään vaan ensin tehdään niitä tuotteita, jotka ovat lopussa tasosta ja vasta seuraavan juustohampurilaiserän mukana tehdään myös se erikoisjuustohampurilainen. Sitten siirryin kassalle ja johan tajusin näiden erikoistilausten ärsyttävyyden! Ruuhka-aikaan kerron kyllä erikoistilausten kohdalla, että nyt saattaa kyllä kestää jonkin aikaa. Silti just näiltä erikoistilaajilta tulee erityisen paljon valituksia hitaudesta… Huoh…
Sitten toivomus allergisille: Kannattaa aina kertoa, jos kyse on (vakavasta) allergiasta. Tosiaan juuri sen takia, että muuten kurkuton/tomaatiton hampurilainen saatetaan valmistaa juuri niin, että nypätään valmiista hampurilaisesta kyseinen ainesosa vain pois… Ja senkin takia, että majoneesit saattavat sisältää just sitä kurkkua/sipulia/tomaattia. Tai jos ei halua kertoa allergiasta niin sanoo sitten vaikka ”kokonaan ilman kurkkua” (”ilman suolakurkkua” -ilmaus ei itseasiassa edes käsitä majoneesin sisältämää ”tuorekurkkua”.)
Samoin keliaakikkojen toivoisin mainitsevan gluteenittomuuden MYÖS tilatessaan jotain gluteenittomaksi olettamaansa. Esimerkiksi grillattu kanasalaatti on kyllä gluteeniton, mutta kanapihvi saatetaan leikata samalla leikkuulaudalla kuin paneroitu kanapihvi.
(ps. Oman kokemukseni mukaan gluteenittomien, kananmunattomien, maidottomien, täysin tomaatittomien ym. tuotteiden tilaajat ovat kyllä kärsivällisiä, just nää ”ilman suolakurkkua” -ihmiset ovat joskus tosi kärsimättömiä.
)
”ennen kuin alkaa toteuttamaan sinun vellip*rse-toivettasi.”
Tosiaan, joillakin saattaa olla ihan allergia syynä vellip*rse-toiveeseensa.
Kuka tahansa allerginen ennemmin odottaa hetken kun viettää loppuillan pilli turvonneena päivystyksessä.
asiakkaat jotka käyttäytyy asiallisesti, tervehtii takaisin eikä kohtele kassalla työskentelevää aspaa kohtaan ylimielissti, älkää huolehtiko, teidän erikoistilaukset, limuvalinnat, hitaus ei ärsytä yhtään niin paljon, oikeastaan ollenkaan, kun sellaisen joka tulee tiskille tervehtimättä ei katso silmiin ja on muutenkin ylimielinen..idiootti.
Joo-o hyvää taitaa olla asiakaspalvelu hampurilaispaikoissa, jos erikoistilauksen tekeminen on noin vaikeaa. Tässä yksi menetetty asiakas, vaikka tuskin se tilstoissanne näkyy. Eipä vain tee enään mieli mäkkäriin tai heseen, kun tietää miten siellä asiakkaista ajatellaan.
Olisko sunkin kannattanut valita työpaikkasi pikkasen paremmin,jos noin kyrsii.
Mikään ei ole niin ärsyttävää kun seipään niellyt hampparinvääntäjä,joka ei tajua mitä asiakaspalvelu tarkottaa…
”5. Jos olet joskus ihmetellyt, mitä varten ravintolassamme on roskakoreja, niin ne ovat ihan sitä varten, että syötyäsi voit viedä roskasi sinne. Kuten varmasti tiedät, olemme itsepalveluravintola.”
Miksi viedä? Jos kaikki veisi roskat sinne minne kuuluu, ei työntekijöitä tarvittaisi niin useita. Mutta minä jätän, onpahan extratyöntekijällekin tekemistä.
yhdyn heidin kommenttiin.
siivoamalla itse hotellihuoneensa vähennät siivoajien töitä ja samalla tuet piilotajuisesti irtisanomisia.
eli roskat jätetään pöytään.
vaikka ateriasta maksankin, maksan ruoasta sekä palvelusta. jos alennusta saa niin voin kyllä viedä naapurinkin roskat.
Jos ruuhka-aikana sattuu tiski olemaan täynnä kerroshampurilaisia, pitäisi siis välttämättä tilata se kerroshampurilainen? Ihmetyttää joidenkin kassan pissistyttöjen ininä siitä miten joku ”velliperse” tilaa sen gluteenittoman hampurilaisen siinä tusinan tavallisen välissä… Mitä helvettiä jonkun keliaakikon/kurkkuallergikon pitäisi tilata? Ne 8e/tunti + yölisä on yleensä tapana ansaita, tekemällä työtä, ja joskus se tuppaa olemaan muuta kuin purkan jauhaminen ja paskan puhuminen pillifarkusita ja poikaystävistä.
Itsehän en ymmärrä miks joku on töissä hampurilaisravintolassa. Kyllä siihen vuokranmaksuun löytyy muitakin vaihtoehtoja kuin duuni, jossa syötetään paskaa. Hetkinen.. siellähän syötetään paskaa myös lapsille! Siis mitä vittua. Nyt rittää jumalauta. Ei tommosesta sais tienata.
Broken dragon, ei kai ketään sinne hampurilaisravintolaan pakoteta, omasta tahdosta ovat sinne tulleet ”syömään paskaa”.
Ja mitäs ne mielekkäämmät vaihtoehdot sitten olisivat. Siivoaminen? Supermarketin kassa? Taitavat kaikki ne alat aasiakas.netistä löytyä. Suo siellä, vetelä täällä, ja joka tapauksessa kaikkia näitä asiakaspalvelijoita tarvitaan, joten kiitos heille että tekevät sitä työtä. Tämän sanon ihan rehellisesti.
jos et vie roskiasi roskikseen, pitää kiireisissä vuoroissa pitää enemmän väkeä töissä ja tämä rupeaa pikkuhiljaa näkymään tuotteiden hinnoissa.. huvittaa kun alennusta vaaditaan, JOS vaivautuu viemään roskat (tai naapurin roskat) roskiin mutta hintojen noususta valitetaan…
Aika moni on kommentoinut tuota neloskohtaa, ja yhdyn heihin; tuo velliperse-nimitys oli asiaton.
Kyllä on niin että jos minä maksan 2.85 € sämpylästä niin on se nyt kerpele jos minä en sitä saa juuri sellaisena kuin itse lystään ilman mitään ylimääräistä kommenttia. Enkä todellakaan rupea siellä pöydässä sitten mitään rääpimään ja askartelemaan jotain kurkkuja sieltä ketsupin ja muun shaiban seasta. Saati sitten jos otan ne mukaan ja syön bussissa.
Ja ihmiset jotka usein tilaavat hampurilaisensa ilman jotakin standardiainesosaa – kuten minä – ovat usein tottuneet jo odottelemaan vähän kauemmin erikoistilaustaan.
Voin vain toivoa että ”Kassatäti” vaihtaa alaa vaikka bussikuskiksi. Bussilippuja kun tarvitsee tulostaa vain kolmea erilaista.
”Itsehän en ymmärrä miks joku on töissä hampurilaisravintolassa. Kyllä siihen vuokranmaksuun löytyy muitakin vaihtoehtoja kuin duuni, jossa syötetään paskaa. Hetkinen.. siellähän syötetään paskaa myös lapsille! Siis mitä vittua. Nyt rittää jumalauta. Ei tommosesta sais tienata.”
Anteeksi vain, mutta ei minulle tulisi mieleeni mennä arvostelemaan toisten ammatinvalintaa.
Itse teen kyseistä työtä nyt neljättä vuotta opiskelujen ohella ja kesäisin kokopäiväisenä. Ja ainakin minä satun pitämään työstäni!
Työ on joustavaa, ihan mukavasti palkattua, haasteellista ja monipuolista.
Tiedän että erikoisia tuotteita tilaavilla asiakkailla on aina syynsä tilaukseensa, ja minunkin mielestäni on aiheetonta nimittää asiakasta tästä syystä ”velliperseeksi”. Mutta todennäköisesti ko. kirjoittaja hakee kommentillaan sitä, että joskus asiakas saattaa tilata hampurilaisensa erikoisena vain siksi, että saisi ”tuoretta tavaraa” (kuten joskus yövuorossa jonosta kuultu), eikä suoraan tiskistä. Tällainen tietämättömyys kieltämättä harmittaa; hampurilaisilla todella on enimmäisaikansa jotka ne saavat tiskissä olla, tämän ajan ylittänyt hampurilainen pitää kahden minuutin kuluessa poistaa myynnistä ja heittää roskiin. Kuten jo aiemmin mainittua, mikäli tuo maksimiaika ylittyy, välittyy tieto pääkoneelle ja esimiehille ja sanomista tulee. Joten ei kukaan paistaja niitä hampurilaisia siellä tiskissä kiusaksi seisota.
Erikoiset tilaukset ovat mielestäni ok niin kauan kuin ymmärretään, että ne tuotteet pitää alusta loppuun keittiössä valmistaa erikseen. Ja tässä joskus, varsinkin ruuhka-aikana, saattaa tuhrautua aikaa.
Noista allergioista; mikäli niitä on, suosittelen sanomaan asiasta myyjälle, joka taas välittää asian keittiöön. Kaikki tuotteet esimerkiksi valmistetaan samojen paahtopeltien päällä, joihin väkisinkin jää jämiä esim. kananmunasta (majoneesi) tai tomaatista. Saatuaan allergista tiedon paistaja osaa noudattaa Sinun tuotteesi kanssa äärimmäistä varovaisuutta ja esimerkiksi vaihtaa paahtopellin puhtaaseen.
Drive In- asiakkaita pyytäisin muistamaan, että autokaista toimii parhaiten ja nopeiten kun tilaukset ovat kohtalaisen pieniä, esimerkiksi 1-2 ateriaa. Kun joskus autokaistalla ihmettelette että mikä ihme siellä luukulla nyt oikein kestää, niin erittäin todennäköisesti edessänne olevaan autoon on tehty iso tilaus (esim. viisi ateriaa, makkaraperunat ja kolme kalahampurilaista), jolloin tavaroiden kokoaminen edessänne olevaan tilaukseen kestää luonnollisesti kauemmin. Henkilökunta toivoisikin että suuret tilaukset tultaisiin tekemään sisältä ravintolasta, jolloin sekä saatte tilauksenne todennäköisesti nopeammin että sitten nopeutatte muiden asiakkaiden tilausten valmistumista.
Eihän asiakkaiden pakko ole roskiaan pois pöydästä viedä. Mikäli mielipiteenne on se, että roskien pois kantaminen kuuluu ravintolan palveluun, ok, teemme kyllä työmme. Mutta seuraavalla kerralla pyytäisin muistamaan, että itse roskien roskikseen vieminen helpottaa kuitenkin kovasti työntekijöiden työtä. Varsinkin kovassa kiireessä ei henkilökunnalla välttämättä ole yksinkertaisesti ylimääräistä aikaa kuljettaa asiakkaiden papereita ja roskia roskikseen. Tällöin on seuraavia asiakkaita kohtaan kurjaa, jos useampikin pöytä on täydessä ravintolassa täynnä roskia eikä niihin tietenkään huvita asettua. Pahimmassa tapauksessa seuraava asiakas oma-aloitteisesti vie roskasi pois että pääsee itse pöytään aterioimaan.
Kuten jo aiemmin mainittua, asiakkaan iloinen olemus ja kaunis kiitos saavat myös myyjäsi hyvälle tuulelle kiireessäkin ja aivan varmasti sinutkin siitä palkitaan hymyllä ja iloisella palvelulla!
Tämän viestin tarkoitus ei todellakaan ollut haukkua asiakkaita, vaan auttaa heitä ymmärtämään homman kulkua myös henkilökunnan silmien kautta. Tämäkin prosessi on kahden kauppaa; kun molemmat osapuolet toimivat hienosti, tulee lopputuloksesta paras mahdollinen, eikö?
Ei ainakaan meidän raflassa mitään ”ylimääräisiä” työntekijöitä vuorossa pidetä, jos sattuu olemaan tosi hiljaista niin vähintään yksi potkitaan kotiin tuntitehoja rasittamasta! Valitettavasti ylhäältä muistutellaan jatkuvasti että tämä on bisnestä, ja hommasta pyritään tekemään joka vuorossa mahdollisimman kannattavaa!
Jos kuvittelee, että ravintolassa on töissä joku extraaja ihan vaan sen takia että on kärräämässä sinun idioottimaisen ajattelutapasi takia sinun roskiasi roskikseen, jotka sinäkin kyllä olisit ihan hyvin voinut pudottaa sinne matkallasi ulos ovesta, niin kehotanpa miettimään asiaa uudelleen ja nuttura vähän löysemmällä. Niihin hintoihin kun ei sitä täyttä palvelua ole sisällytetty. Siksi siellä ravintolassa ON ne roskakorit!!
Haluaisinpa tietää mitä nämä kaikkitietävät sitten itse tekevät työkseen, kun varaa kerran on haukkua ja arvostella meidän työtämme.
Toivottavasti koulusta pian valmistuttuani törmään näihin aaseihin koulutuksenmukaisen työni, lakiasiain merkeissä.
Mitähän se mahtaa sinulle kuulua mitä se ylipainoinen itselleen ja perheelleen tilaa? Myy mitä tilataan, äläkä ruikuta turhasta.
Uskomattoman monella kommentoijalla täällä ei näytä olevan minkään valtakunnan helvetin käryä siitä, mitä hampurilaisravintolan tiskin takana oikeasti tapahtuu. Ei siitä voi heitä syyttää, en minäkään kaikkia maailman ammatteja ole kokeillut, mutta harva tuntuu ymmärtävän sitä, että asiakaspalvelijakin syö, nukkuu ja käy paskalla.
En jaksa enää valittaa siitä, että asiakkaat sotkevat. Ajattelutapa ”joku nämä tästä kuitenkin siivoaa” on niin iskostettu kusipää-aasiakkaiden kalloon, että sitä ei muutettaisi elinikäisellä psykoterapiallakaan. Siispä heilutan rättiä ja moppia ja raahaan asiakkaiden pöytiin jättämiä törkytarjottimia roskakoriin kaksikymmentä kertaa työvuoron aikana hyvillä mielin. Kirjoittajan kohta 1 on kuitenkin se, mikä minua henkilökohtaisesti eniten raivostuttaa. Jos jonotat useita minuutteja ja ne kakarat ovat vieressäsi, eikö päähäsi pälkähdäkään, että saisitte ruokanne nopeammin, jos tietäisitte tilatessanne, mitä haluatte? Lapsiperheet muutenkin tilaavat yleensä jättimäisiä tilauksia, joiden kokoaminen kaikkine ruokineen, leluineen ja muine härpäkkeineen päivineen kestää tuskastuttavan kauan. Onko se jokin psykologinen juttu, että myyjän täytyy olla fyysisesti kuuloetäisyydellä, kun mietitte mitä haluatte?
Tosiasiassa en ymmärrä edes sitä, miksi vanhemmat tuovat penskansa pikaruokalaan syömään transrasvoissa uitettuja äärettömän epäterveellisiä ranskalaisia ja hampurilaisia. En päästäisi omia lapsiani Mäkkärille tai Heselle ennen kuin he olisivat tarpeeksi vanhoja osatakseen itse hakeutua sinne, ja silloinkin olisin tehnyt miljoona kertaa tiettäväksi mitä sen ruoan ylenmäärinen hotkiminen aiheuttaa.
Suurin piirtein tällainen on vastenmielisin mahdollinen tilaus, ja saan näitä useita päivässä:
”Mä ottaisin kaks lastenateriaa, ja toinen hampurilainen tulis ilman sipulia ja kurkkua ja lisämajoneesilla ja toiseen EI SAA LAITTAA sipulia eikä sinappia mutta tuplaketsupin. Ja sit juomiksi vois laittaa… Mitä sä Maija haluat? Entä sä, Pekka? No kertokaa nyt mitä te haluatte? (lapset mumisevat jotain epämääräistä) No okei, toiseen fantan ja toiseen cola lightin ja molemmat ILMAN JÄITÄ! Sit mitä leluja teillä on? Maija, kato nyt, kumman sä näistä haluat? Pekka, otatko sä tollasen? Mitä näillä voi tehdä? Miten nää toimii? Jaa, no me otetaan molempia yksi. Saahan näihin purkat sit mukaan? Okei, sit meille aikuisille tulis kaks kerrosateriaa, mut toinen niistä hampurilaisista tulis ilman kurkkua ja toinen ilman ketsuppia. Ja ranskalaiset ilman suolaa. Sit me haluttais vielä neljä jäätelöä, mut onhan se jäätelö sit laktoositonta?” jne. AAAAAAAAAAAAAAGH.
Melko monet pitäneet huonona noita erikoistilauksia, joissa jätetään pois vain kurkut tai jotain muuta yhtä turhaa. Itse mäkkärissä asioidessani tilaan yleensä Big Macin ilman kurkkua ja kastiketta, ja minua oikeasti ärsyttää aina tilatessani sen aspan puolesta että minulle joudutaan tekemään erikoistilaus..
Olen vain tilannut näin jo pitkään, koska luulen olevani jollakin tapaa allerginen sille kastikkeelle tai jollekin sen ainesosalle jota siellä on välissä, kurkku tuntuu syömisen jälkeen turvonneelta ja kipuilee, mutta kun olen tajunnut jättää kastikkeen pois, tätä ongelmaa ei ole. Samalla olen pyytänyt sitten ilman kurkkujakin, vaikka ne voisin toki itse käsin nyppiä sieltä jos tilaisin normaalin hampurilaisen.
Lapsetkin ovat asiakkaita! Et taida tietää asiakaspalvelusta muuta, kuin mitä sinulle opetetaan Mäkkärin ”koulussa”! Kasva aikuiseksi!
No niin Hesen työntekijä täällä noudattaa Hesen konseptia. Eikö vaan. Menee kyllä liiallisuuksiin tuommoinen ulkonäön kommentointi ja ruokaa tarjoillaan kyllä pöytiin konseptin mukaan. Ja Hese ei tuollaista lasten vihaamista suvaitse, sillä suurin osa asiakkaista on lapsiperheitä ja aina ei lapsen mieltä tiedä etukäteen. Paljon pahempia asiakkaita kuin lapset ja äidit on hampurilaispaikoissa nähty. Joten vaihda alaa, jos tuommoinen vain häiritsee.
niin yhdyn kirjoittajaan! ite samaa duunia teen, ja kyllä niiltä jani-petteriltä ja pirjo-liisalta voisi kysyä siinä odotellessa mitä he aikovat syödä, eikä tiskillä kun jonoa on ollut edessä ja on takana! ja on se jännä kun kassatäti kysyy että mikä juoma tulee ateriaan!
Kannattaa sitten kassaneidin muistaa myös se, että jos sattuu olemaan allerginen vaikkapa niille suolakurkuille (kuten minä) niin aivan varmasti asiakas tulee ja tilaa sen pleiminä. Ja koska asiakas myös tuotteensa, niin teidän tehtävä on se sopivaksi tehdä. Turha siis inistä, että ”ei ole vaikea ottaa kurkkua pois1111″, kun kuse ei ole siitä.
* maksaa tuotteensa.
ei elämä, olen kanssa hesetäti ja voi vittu ihmisiä. tuskin kaikki pikkukersat on allergisia jollekin sinapille tai suolakurkulle ja kaikista eniten perseestä on se kun mulle winetään siitä että hamppareissa kestää, kun se on KEITTIÖN homma ja minä olen kassatäti.
Papercuts, mutta ei kai sekään nyt käy päinsä että asiakas noin vaan tulisi ilmoittamaan asian suoraan keittiöön?
Vakkari: Ei tietenkään käy ihan hygieniankaan kannalta, mutta winetyksen sijasta voisi kohteliaasti KYSYÄ, mikä maksaa. Monet urputtajat kun mieltävät kassatädin ihmeidentekijäksi, joka samalla myyden pyöräyttelee toisella kädellä hampurilaisetkin. Tai taikoo ne jostain nappia painamalla.
Oletetaan että henkilö X on vakavasti allergisoitunut kurkulle. Tässä tapauksessa kurkun hampurilaiseen valuttama neste saattaa jo laukaista allergisen sokin, pahimmassa tapauksessa tappaen asiakkaan lattialle. Kaikki, koska sinä luokittelit asiakkaan ”velliperseeksi” ja poimit vain kurkut pois normihampurilaisesta.
no eipä tule toisten tilaamaan, jos oikeasti allerginen oli. Pitäisköhän laittaa hymiö… kaikki oikeasti vakavasti allergiset kyllä ilmoittavat sen niin, ettei jää epäselväksi, että kuolo tulee, jos kurkkua on. Suurin osa on kuitenkin niitä makurajoitteisia, jotka ei vaan tykkää mausta..
Ei v*tuttaisi läheskään niin paljon nuo makurajoitteiset, jos erityistilauksista otettaisiin lisähintaa edes se 20snt…
haha
Juuri näin. Itse olen myös hampurilaisravintolassa kasalla, ja olen havainnut juuri nämä samat ärsyttävät ongelmat. Mutta siinä vielä pisteenä iin päälle ovat ihmiset jotka ruuhka aikaan tilaavat ruokansa ja jostain saavat päähänsä, että meillä on pöytiin tarjoilu. Ja siinä sitten kun tilausta alat kasaamaa niin humaatkin asiakkaan häipyneen…
hei ketään ei kiinnosta kuinka mielekkääksi pikaruokalamyyjän työ pitäisi tehdä… itsepähän valitsit työpaikan ja aina voi lopettaa jos alkaa kyrpiä
+ palkkasi ei laske eikä verosi nouse vaikka kuinka asiakas pyytäisi ihan mitä vain/valittaisi palvelusta/jättäisi roskat pöytään…
kiitos.
Kyllä minä koen aasiakkaana oikeudekseni tilata makuuni sopivan hampurilaisen saamatta ”ylläreitä” välissä kun kerran ruuasta ja palvelusta maksankin. Toki jos on jonoa ja tiskissä valmiita hamppareita, otan normaalin ja nypin ne helvatun kurkut itse pois. Eipä tule aspalle lisätyötä, joskin hampassa saattaa olla pieni kurkun häivähdys… Lisäksi juustohamppareissa olen usein huomannut, että kurkku on suoraan juuston alla ja näin ollen sen poistaakseen on revittävä jo sulanut juusto auki ennen kuin pääsee gurkaan käsiksi. Hesessä kurkut on monesti ”piilotettu” salaatin alle, jolloin se rääppiminen on melko sotkuista puuhaa (kerroshampparitkin aina hajotan jollain tapaa kun metsästän sitä alimpana olevaa kurkkua).
Onneksi kaupungin parhaan pikaruokapaikan purilaisiin ei kurkku edes kuulu.
Samalla tavalla tilaan oikeassakin ravintolassa annokseni ilman jotain tiettyä ainesosaa jos en siitä satu pitämään.
Sinunlaistesi idioottien pitäisi pysyä kaukana asiakaspalvelutöistä. Annat meille kaikille helvetin huonon maineen.