Salaatin säätöä
Meilläpä käy palvelutiskillä muuan naishenkilö, jolla tuskin on kaikki murot täysin kulhossa. Noh, eipä siinä mitään jos olisi täysin harmiton ja jotenkin “tiedottomassa” tilassa niin ettei tosissaankaan ymmärtäisi millaisia jonoja ja ärtymystä tämä aasi aiheuttaa toiminnallaan. Aasi saapuu tiskille lähes joka päivä ja pyytää tiettyä salaattia alle/noin kahden euron annoksen. Laitan sitten rasiaan ja aasi sanoo tavallisesti hyvissä ajoin milloin on riittävästi. Eikä siinäkään mitään, sanotaan että annoksen hinnaksi tulee 1,87€ ja aasi on tyytyväinen. Kuitenkin heti kun olen pakannut rasian, nainen alkaakin mussuttamaan että jos nyt ottaisit yhden pienen tomaatin palan pois tai sitten teet sellaisen annoksen että se maksaa noin 1,99€!!! (?) WTF? Aasi tuntuu kuitenkin olevan suht järjissään, mutta…
Ja joka kerta sama juttu! Parhaimmillaan olen kolme kertaa ottanut salaatista pois tai lisännyt uudestaan pakkaamisen jälkeen jos aasi on niin halunnut, mutta nyt kyllä loppui tämmöinen pelleily.
T:itku iita
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Meidän kaupassa ei onneksi käy noin pahasti vinksahtaneita vakioaasiakkaita, mutta pahasti tuntuu tuolla tädillä olevan aivomassat sekaisin.
Ehkäpä sillä on päivän kohokohtana käydä paikassa jossa sitä noterataan ja totellaan mitä hän tahtoo. Ties vaikka olisi joku 10 kissan yksiössä asusteleva luomutäti.
Noh, aasiakkaat on aasiakkaita.
Ihana kielikuva: “asiakas, jolla ei ole murot täysin kulhossa…”
Jees. Mä olen joskus kikkaillut kanssa tyyliin “lisään yhden katkaravun ja otan hieman salaattia pois”, jotta aasi saa lounarinsa sentilleen käytettyä :)Tarinahan luonnollisesti jatkui niin, että lisäksi tuli vielä juomaa, jonka olisi voinut sisällyttää lounariin… Nooh…Sillä kertaa ei kyllä edes vituttanut, lähinnä huvitti.
Suomessa totuin siihen, että palvelutiskiltä kinkkua, salaattia, juustoa ym. pakattiin noin määrä ja olin siihen aina tyytyväinen. Täällä Italiassa palvelutiskit ovat hitaita. Jos sanot haluavasti NOIN 250 g, poikkeuksetta paketissa on muutaman gramman tarkkuudella se määrä. Tuotteen saaminen kestää kauan, kun pitää saada ihan tarkka määrä vaa’alle, ja jono senkun kasvaa… mutta tuote tulee kyllä nätisti muoviin, folioon ja taas muoviin pakattuna nättinä kuin joulukaramelli.
Tuli mieleeni, että voisiko täti olla ns. sentinvenyttäjä, eli haluaa hinnaksi esim. 1,32e joka pyöristyy alaspäin ja näin syntyy “säästöä”. Nyt kun hinnaksi tuli 1,87e, täti maksaa 2 senttiä “ylimääräistä”. Meillä ainakin käy näitä sentinviilaajia..
Vierestä menee mutta menköön…
Säde eiköhän se 1,87e pyöristy myös alaspäin? Ainakin parin vuoden kassakokemuksella väittäisin, että hinnaksi käteisellä maksettaessa tulee 1,85e.
… eli on siis ÄO:ltaan heikompi astia.
Jos hänellä hissi menis ylimpään kerrokseen asti, pyytäis myyjää plokkaamaan salaatin siten, että se maksais 2.02€, niin sais edukkaasti appeensa.
Juu, näistä heikkolahjaisten kuvaamiseen tarkoitetuista kielikuvista tykkää allekirjoittamaton kanssa, mikäli ei käytetä ammatti-ilmaisuja, esmes “tyhmä kuin siivooja tai krillimyyjä”.
Tunnen useammankin siivoojan ja myyjän. Mitä lahjakkuuteen tulee, on heidän joukossaan suhteessa enemmän fiksuja, mitä korkeammin koulutettujen joukossa.
Liiallinen koulutus korreloi suoraan aivojen virtsaneritykseen.
Paras kuulemani oman tyhmyyden tunnustaminen tapahtui pikkuisen kylän leirintäalueen kioskilta: “Kuule kyllä minä tiedän nämä säännöt, minä olen kaupunkilainen!”