Tapahtui yöpitseriassa
Tarinan mies ei ole aasiakas pahimmasta päästä, mutta saattoi olla himppasen rasittava kuitenkin. Tarinan tarkoitus onkin osaksi myös kehaista kärsivällistä asiakaspalvelijaa.
Olin puolen yön aikaan hakemassa festarinjälkeistä evästä maahanmuuttajien omistamassa pitseriassa. Paikka oli pieni ja tupaten täynnä. Istuin looshissa odottamassa tilaamaani ruokaa, kun kuulin kassalta seuraavan keskustelun:
(Melko juopunut) asiakas, odottaa jo tilaamaansa ruokaa: “Mitä uskontoo te ootte? Mää oon kristinuskoo.”
Myyjä: “Minä olen kristitty.”
A: “Ai te ootte kristinuskoo. Mää luulin, että ootte jotain muuta. Miten sää muuten puhut suomea, et sinä ole ennen suomea puhunut?”
M: “Niin, olen asunut Suomessa seitsemän vuotta, puhun suomea mielestäni melko hyvin.”
A: “Muttako mää käyn täällä joka päivä, et sää oo ennen suomee puhunu.”
M: “Niin, osaan kyllä suomea ja useimmiten käytän sitä täällä töissä.”
A: “Minä tuossa yks päivä tilasin teiltä semmosen önnönnöö-pitsan ilman paprikaa ja ilman aurajuustoa. Se oli puolillaan paprikaa! Ja siinä oli aurajuustoakin!”
M: “Olen pahoillani virheestä.”
A: “Niin siinä oli paprikaa ja aurajuustoa! Että saankos nyt tuosta kebabista alennusta?”
M: “Pahoittelen virhettä, mutta jos on joku vika, pitää sanoa heti niin teemme uuden. Nyt emme voi antaa hyvitystä, ja sinä sitäpaitsi jo maksoit sinun kebabin.”
A: “Ei millään pahalla! Mutta siinä oli paprikaa ja aurajuustoa!”
M: “Niin, olen pahoillani. Tässä olisi sinun kebab.”
A: “Ei millään pahalla! Nähdään taas, tulen huomenna uudestaan.”
Itse istuin muiden ihmisten takana jumissa, muuten olisin käynyt sanomassa aasille, että pojat tässä koittavat tehdä töitä, tule vaikka joku toinen päivä länkyttämään. Ei voi kyllä muuta kuin nostaa hattua näille ihmisille, jotka myyvät aamuviiteen pitsakebabbia kännisille, ja jaksavat olla ystävällisiä kaiken maailman jankuttajille.
T:allie13
------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

Hörgh. Et sää puhu suomee! Sää et voi puhua suomee! Me keskustellaan nytkin englanniksi!
Ei sentään vannonut, että “en tuu enää koskaan tänne!”
Jaha, tämä oli taas näitä missä puolustellaan ja kehutaan henkeen ja vereen maahanmuuttajia…
No minä olen reilu 10v sitten todistanut tämmöisen vastaavastta paikassa:
A: mä kuulin että täältä saa salmonellan
M: Ei saa
A: Varmaan saa
M: Ei saa
A: ..ttu anna pitsa ilmaseks
M: En anna
A: ..ttu …tana…
Ja sitten jamppa heitti tuolin ikkunaan. Takahuoneesta (~2m^2) tuli 10 pizzamiestä heti apuun
Ei tullu ilmaista pitsaa, vaikka olisi salmonellan saanut.
Itse en salmonellaa saanut.
Vähän off-topic, mutta pakko!:)
Toi on muuten niin uskomatonta, että miten monta sinne takahuoneeseen mahtuu.
Pari vuotta sitten kävin kaverin kanssa pitsat hakemassa “ählyltä”. Oltiin just käyty uimassa ja kummallakin tukka märkänä eikä kesämekon alla rintsikoita. Arvata saattaa että oltiin melkoinen näky: kaksi puolipukeista xl-blondia.
Varmaan kuusi eri miestä kävi kurkkimassa takahuoneen ovelta kun odotettiin pitsojamme ja aivan älytön älämölö välillä kuului kun puhuivat omaa kieltään ja nauroivat päälle. Olisipa ollut hauska ymmärtää mitä puhuivat.
Markov, mikä nyt mättää? Pizzakebab-yrittäjät on perhanan ahkeria työntekijöitä, ja tekevät pidempää päivää kun suomalainen normityöntekijä kun katteet ovat niin pienet. Yrittäjinä eivät ole edes rasite yhteiskunnalle, ja joutuvat useinkin tulemaan toimeen kännisten, krapulaisten, tai muuten vittumaisten asiakkaiden kanssa. Eivätkä valita vaan ottavat lungisti. Maahanmuuttajia on monta sorttia, ja nämä pizzayrittäjät (yleensä Irakin kurdeja, muuten) ovat taatusti parhaasta päästä.
Pizzakebab-yrittäjät on perhanan ahkeria kuppaajia. Hygieniapassi on suvussa sillä ainolla, joka osaa lukea tai sitten se lukutaitoinen käy 15:llä eri nimellä tentissä. Haetaan starttiraha, laitetaan ‘kioski’ pystyyn, pidetään vuosi tai max. 1½, koko ajalta on alveja ja ennakoita vedeätetty ihan tappiin ja loput maksamatta. Sitten verottaja hakee firman konkkaan tai kaveri kippaa sen ite. Muutaman kk:n päästä uusi nimi ja osote…
On se kyllä niin kivaa, kun jokaisessa jutussa, jossa mainitaan ulkomaalaistaustaiset, vaikka olisivat aspan eivätkä aasiakkaan roolissa, tulee näitä “lol maahanmuuttajat on tyhmiä :c” -valittajia jauhamaan jotain rasistista shittiä. Miksi? Tässäkään jutussa ei ulkomaalaistaustainen aspa ole tehnyt mitään väärää, ja silti. Ei elämä. Olenpa kyllä iloinen, että en tässä maassa joudu maahanmuuttajana elämään, kun valtaosa suomalaisista on mitä on.
(vielä selventääkseni, en ole niitä ihmisiä jotka pitävät jokaista maahanmuuttajaa automaattisesti pyhimyksenä, ja suhtaudun kriittisesti tähän systeemiin, mutta silti, silti.)
“Pizzakebab-yrittäjät on perhanan ahkeria kuppaajia…”
Jaa? Ne joilla minä käyn ovat toimineet jo vuosia. Toki tällaisia “kuppaajia” löytyy alalta kuin alalta.
Joidenkin karvakäsipizzerioiden työntekijöiden itsehillintä on kyllä jäätävää. Kerran olin paikalla, kun paikalliseen hyvän palvelun pizzeriaan sattui näitä pösilöitä, joille tärkeintä tuntui olevan myyjän ihonvärin arvostelu. Myyjä ei ollut millänsäkään, vaan toimitti pösilöille pizzat ja vielä toivotti tervetulleeksi uudestaan. Pösilöt olivat lopulta täysin sanattomia, kun pilkaksi tarkoitetuilla sanoilla ei ollut myyjään mitään vaikutusta.
minä en oikein ymmärrä näitä jotka eivät pidä “karvakäsipizzerioista”.Miksi mennä edes, teitä varten on Koti-pizzeriat..;)
Ainakin tuo meidän lähipizzerian omistaja on pysynyt jo vuosia samana.
A: “Minä tuossa yks päivä tilasin teiltä semmosen önnönnöö-pitsan ilman paprikaa ja ilman aurajuustoa. Se oli puolillaan paprikaa! Ja siinä oli aurajuustoakin!”
M: “Olen pahoillani virheestä.”
Tätä muuten sattuu välillä. Tilaan pitsan ja saankin täytteeksi aivan jotain muuta kuin olin halunnut. Noh, ei kait se niin vakavaa ole (lähinnä tilauksen saadessani olen huvittunut), onhan noi arvontapitsat tullut silti syötyy..
Sain kerran hyvät naurut kun tällaisessa ulkkomaalaisessa kuulin vierestä kun lauma lyhyellä hiusmallilla varustettuja “miehiä” ankarasti herjasivat omistajaa. Hyvin tuntui kuitenkin pitsa kelpaavan
Lähellä kyllä olisi ollut ihan suomalainenkin vaihtoehto. Itse olen näissä asioissa täysrasisti; ikinä ei suomalaisenn paikkaan, jos on muita vaihtoehtoja. Ne pitsat on vaan niin paljon parempia.
Ja hei Pönttö, kuule suomalaiset yrittäjät ne vasta taitavia onkin erilaisia etuuksia käyttämään hyväksi ja hoitamaan asioitaan päin honkia. Että ei siinä ihonväriin katsota, joka ryhmään kuuluu kaikensorttista. Nimim. itsekin suomalainen yrittäjä.
Jaha, tämä oli taas näitä missä puolustellaan ja kehutaan henkeen ja vereen maahanmuuttajia…
Ja jos olisi suomalainen yrittäjä joka olis saanut shittiä niskaan maahanmuuttajalta, olisit täällä kukkona tunkiolla huutamassa että taas ne saatanat todistaa ettei niillä ole oikeutta olla täällä.
Mutta TOTTAKAI se on PROPAGANDAA että YKSIKÄÄN maahanmuuttaja olisi KOSKAAN IKINÄ ollut kohtelias valkoiselle. Ihan fakta homma.
“Yrittäjinä eivät ole edes rasite yhteiskunnalle”
Starttirahat joka suvun jäsenelle, aina kun entinen loppuu pistetään pulju nurin ja uutta nimeä tilalle. En ole pysynyt laskuissa monesko nimi paikallisilla on menossa.
Ei muuta sitä tosiasiaa, että parempi niinkin kuin hengailla pelkästään sossun luukulla. Veikkaanpa että pienempi taloudellinen rasite nämä pizzaperheet ovat kuin perisuomalaiset elintapadensot.
Voi elämän kevät taas kun on vaikea käsittää ettei pelkkä maahanmuuttajuus määrittele ihmisen bisnesosaamista, oli se hämärä- tai ei, mitenkään. Tietenkin siellä on niitä jotka yrittävät aidan matalimmasta kohdasta yli kun niitä on kaikissa. Tietenkin katkera kotimainen idiootti laittaa sen ulkomaalaisuuden piikkiin. Tietenkin on olemassa myös hurskastelijoita joiden mielestä mukkupitserian konkka johtuu rasismista. Tää johtuu ihan siitä perusasiasta että ihmiset on kauttaaltaan idiootteja.
Markov, älä sure, tykkään minä sinustakin *puspus*
Mikäli ketään kiinnostaa, tarinani känkkylä on ollut samassa paikassa samalla nimellä samoilla omistajilla vuodesta 1998.
“Itse istuin muiden ihmisten takana jumissa, muuten olisin käynyt sanomassa aasille, että pojat tässä koittavat tehdä töitä, tule vaikka joku toinen päivä länkyttämään.”
Itse aina vähän naureskelen tyypeille jotka menevät sekaantumaan tilanteeseen johon liittyy humalaisia ja jotain inttämistä. Ihan niinkuin se lisähenkilö siihen toisi mitään apua. Onneksi et päässyt sanomaan mitään, olisi tilanne vaan pitkittynyt ja työaikaa hukkunut enemmän.
Kajaanissa oli kerran pitseria, jonka nimi oli Ählämin pitsa ja kebab. Omistaja oli aikoinaan kyllästynyt siihen kun kaikki puhuivat että “Mennään ählämille.” “Mä oon täällä ählämillä.” “Haetaan ählämiltä.” jne…
Omistaja laitatti ison kyltin ovensa ylle ja ählämi puheet loppuivat. Varmaan aasiakkaat huomasivat ettei tämä äijä suutukaan ählämittelystä. Heh! Huumorimies muutenkin se omistaja. Nykyään pitää pitsapaikkaa samassa paikassa, mutta eri nimellä.
“Mikäli ketään kiinnostaa, tarinani känkkylä on ollut samassa paikassa samalla nimellä samoilla omistajilla vuodesta 1998″
Juu, on meilläkin naapurissa maahanmuuttopitseria, jonka nimi on pysynyt jo jonkin aikaa samana. Ensimmäisen vuoden jälkeen vain hinnat pompsahtivat kotipitsaaakin ylemmäs. Sitä ennen nimi vaihtui sielläkin tiuhaan kuin tanja karpelalla…
tollane pienyrittäjä, oli sitten ulkomaalaistaustainen tai suomalainen on täysi rosvo. Rehellisesti ei rikastu.
Noita ulkomaalaistaustaisten pizzerioita käytetään myös rahanpesuun, siksi niillä on usein alhaiset hinnat.
Juupas eipäs. Mitä jos sovitaan että rehelliset työtätekevät tai opiskelevat ählämit, mamut ja intiaanit ovat ok ja kivoja ja tervetulleita ja kaikenväriset rikolliset ja raiskaajat ja psykopaatit ovat perseestä? Käviskö?
“Pizzakebab-yrittäjät on perhanan ahkeria kuppaajia. Hygieniapassi on suvussa sillä ainolla, joka osaa lukea tai sitten se lukutaitoinen käy 15:llä eri nimellä tentissä. Haetaan starttiraha, laitetaan ‘kioski’ pystyyn, pidetään vuosi tai max. 1½, koko ajalta on alveja ja ennakoita vedeätetty ihan tappiin ja loput maksamatta. Sitten verottaja hakee firman konkkaan tai kaveri kippaa sen ite. Muutaman kk:n päästä uusi nimi ja osote…”
Tätä näkee. Seurailkaapa joskus.
Tottakai löytyy maahanmuuttajista kaikenlaisia tuuksien väärinkäyttäjiä, rahanpesijöitä ja muita rikollisia. Mutta löytyy varmasti myös rehellisiä yrittäjiä ja työntekijöitä.
Suomalaisista löytyy myös kaikenlaisia etuuksien väärinkäyttäjiä, rahanpesijöitä ja muita rikollisia. Mutta varmasti myös rehellisiä yrittäjiä ja työntekijöitä (ainakin minä;)
Hellbillyä kompatakseni “Juupas eipäs. Mitä jos sovitaan että rehelliset työtätekevät tai opiskelevat ählämit, mamut ja intiaanit ovat ok ja kivoja ja tervetulleita ja kaikenväriset rikolliset ja raiskaajat ja psykopaatit ovat perseestä? Käviskö?”
heh joo, hellbilly osasi sanoa sen mitä tarkoitin
Kirjottaisitte pizzeria! Tuleee paha maku suuhun tuosta pitseria-sanasta.
Kasperille pisseriaa, mulle pitsaa.
jutun pitsanpyörittäjän vaikutti asialliselta.. meilläpäin olis varmaan saanu jo puukosta tuollasen inttämisen jälkeen. kerrankin paikallisessa sattui tapaus kun ählämi laskutti väärin ja asiakas kyseli virheestä niin myyjä oli sekunnin murto-osassa kassan toisella puolella ja nosti asiakkaan seinälle!
“Arvata saattaa että oltiin melkoinen näky: kaksi puolipukeista xl-blondia.”
Iljettävää. Kaikki itsekurittomat läskit tulisi teurastaa yhteiskunnan varoja kuluttamasta.
Kyllä varmaan suuri osa niistä “itsekurittomista läskeistä” käy töissä ja tuottaa varoja yhteiskunnalle verojen muodossa.
Tai sitten samalla voitaisiin teurastaa kaikki Hyi:n kaltaiset suvaitsemattomat ja kapeakatseiset ihmiset.
Kävi mielessä tuohon alkuperäiseen tarinaan liittyen, että ei olisi ihan ensimmäinen eikä toinen kerta kun joltain on mennyt nokka ruvelle väärälle ihmiselle avautumisesta. Ei siis kaikesta huolimatta kannata ihan jokaiselle känniääliölle pitämään käytöstapasaarnaa vaikka he toden totta rasittavia ovatkin.
Kyseessä siis perus-känninen kaveri, noissa ei mitään ihmeellistä mutta jos tuollaista tulee selvinpäin.