Tupakka voi aiheuttaa ylikierroksia

Tämä tapaus ei itseasiassa tapahtunut minulle, mutta ystäväni oli tapahtumaa todistamassa.

Nainen ja naisen tytär tulivat kassalle. Tytär aikoi maksaa ensin omat ostoksensa, eli kaksi askia tupakkaa. Kassa kysyi papereita ja tyttö oli alaikäinen, joten kassa kieltäytyi myymästä neidille yhtään mitään.

Tytön äiti: “Ai et saanut noita ostettua itse, no minä maksan sitten nuo tytön tupakatkin!”

Myyjä: “Valitettavasti en voi myydä näitä, sillä tyttärenne on alaikäinen.”

Äiti: “Siis mitä ihmettä? Kai minä voin nuo tupakat maksaa, en minä ole alaikäinen!”

Myyjä: “Asia on nyt kuitenkin niin, että syyllistyn virheeseen jos myisin, sillä ostatte nuo alaikäiselle.”

Äiti: “Siis kai minä nyt voin ostaa ne, voinhan minä sanoa, että ne tulee itselle!”

Myyjä: …

Väittely oli jatkunut aikansa ja myyjä kieltäytyi monta kertaa myymästä koko ajan kovempaa ääntä käyttävälle naiselle tupakkaa, sillä nainen oli selvästi aikonut tupakat alaikäiselle tyttärelleen. Lopulta paikalle kutsuttiin vartija taluttamaan tuohtunut äiti ulos kaupasta, kun rouva ei suostunut uskomaan, että myyjä ei aio hänelle tupakkatuotteita myydä.

T:Dea


------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

17 kommenttia
  1. Kauppias sanoi 11/2/2008

    Oikein toimittu! Hyvä!

  2. aspa sanoi 11/2/2008

    Juuri näin! :)

  3. Jiusonium sanoi 11/2/2008

    Loistavaa, näin pitäisi kaikkien toimia.

  4. myyjäkki sanoi 11/2/2008

    No sanomattakin selvää että näin kaikkien tulisi toimia, valitettavasti olen itsekin joutunut todistamaan tilanteita, joissa on käyny samalla tavalla ja myyjä on myynyt huolimatta siitä että kyseessä on selvä välitystilanne.

    Oikein toimittu, annan tunnustusta siitä, enkä kyllä tajua edelleenkään että eikö ihmiset tajua että se on rikos myydä tommosissa tilanteissa.

  5. kristiina sanoi 11/2/2008

    Eikö se ole niin, että vanhemmat (mutta ei muut täysikäset) saa ostaa lapsilleen sitä kaljaa ja tupakkaa niin paljo ku sielu sietää? Tällases käsityksessa oon ollu jonku aikaa.

  6. rk sanoi 11/2/2008

    Ei kristiina, ei saa! Silti monet vanhemmat tekevät niin luullen tekevänsä nuorelle palveluksen. Sama koskee k-18 merkinnöillä varustettuja videoita ja pelejä.
    Vanhemmat eivät ilmeisesti oikeasti tiedä tai välitä, mitä ikäraja merkitsee.

  7. kassaneito sanoi 11/2/2008

    Ainakin siinä Alkon julkaisemassa alkoholi ja nuoret (tms)-tiedotteessa sanotaan, että vanhempiensa valvonnassa alle 18-vuotias saa nauttia alkoholia. Lähinnä siis että ei ole kiellettyä antaa alaikäisen esim. maistaa viiniä ruuan kanssa tms, tuskinpa nyt kukaan vanhempi antais lapsensa dokata itteään oksennuskuntoon… Mutta kassahan ei voi tietää aikooko vanhempi valvoa lastaan vai ei, joten paras olla vaan myymättä jos on aihetta epäillä että neste menee vääriin käsiin.

  8. j sanoi 11/2/2008

    Tupakkalaissa kielletään alle 18-vuotiaille tupakkatuotteiden ja tupakointivälineiden myynti, muttei hallussapitoa tai luovutusta.

    Alkoholituotteiden myynti, luovuttaminen ja välittäminen alaikäiselle on alkoholilaissa kielletty.

  9. nimetön sanoi 11/2/2008
  10. uudet_gummit sanoi 11/2/2008

    Näinhän se on. Tupakkaa saa antaa vaikka koko kartongin alaikäiselle, kunhan ei pyydä rahaa siitä.

    Luovutuskielto koskee ainoastaan kaupankäyntiä, eli tiskin yli alaikäinen ei tupakkaa saa. Kaverit, vanhemmat tai täysin tuntemattomat ihmiset saavat toki tupakkia lapsille antaa.

    Muistakaahan tämä seuraavan kerran kun teinit pyytävät kioskin ovella hakemaan heille tupakkaa, ei siinä ole kumpikaan osapuoli lakia rikkomassa =)

    Tästä voidaan syyttää tupakkateollisuuden lobbausta, rahalla saa vaikka minkälaisia porsaanreikiä lakeihin. Ylemmässä kommentissa sama fakta suoraan poliisin suusta.

  11. kassa sanoi 11/2/2008

    Itsekin olen joskus kassalla toiminut aloittajan tapaan, mutta myöhemmin selvisi että tupakan välittämistä ei laki kiellä… Pelien kanssa sama juttu, lapselle en myy mutta jos äiti ostaa sen niin eihän siinä auta kuin myydä. Harmi homma.

  12. kaupantäti sanoi 11/2/2008

    Meillä on kielletty myymästä mitään alkoholi yms. tupakkatuotteita jos on aihetta epäillä, että ne joutuvat alaikäisten haltuun. Eri kaupoilla on varmaan omat toimintatapansa näissä tilanteissa. Pokkaa kyllä vaaditaan mutsilta jos ensin sanoo että mä ostan nää mun pennulle kun se ei niitä vielä itse saa ostaa ja sitten sanoa että tulee itselle.

  13. seikku sanoi 12/2/2008

    Voiko kauppaa tai myyjää sitten VELVOITTAA myymään tuotteita em. tapauksissa tai vastaavissa? Itse olen kieltäytynyt myymästä laihdutusvalmisteita langanlaihoille pikkutytöille (peruskouluikäisille) ja ihmettelenpä vaan, että olisiko minulla muka oikeasti velvollisuus myydä?

  14. Kirpparikantis sanoi 12/2/2008

    Ei pitäis velvoittaa, tupakka ja alkoholi ovat haitallisia alaikäisille (ja myös aikuisille, mutta siihen en mene… x) ). Kammottavaa kyllä, että vanhemmat haluavat tieten tahtoen vahingoittaa omaa lastaan hankkimalla heille tuollaisia tuotteita.
    Ja seikku, mielestäni teet oikein. :) Jatka samaan malliin.

  15. höblä sanoi 12/2/2008

    Vaikka sillä vanhemmalla/ juopolla olisi täysi oikeus antaa ne tupakat tai viinat sille pennulle, niin jos yhtään epäilen, näin on käymässä niin minähän en myy!
    Meitäkin on nimeomaan ohjeistettu, että jos välitystä epäilee, ei myydä, piste.

  16. uudet_gummit sanoi 12/2/2008

    seikku: mikäli kieltäydyt myymästä laihdutusvalmisteita langanlaihalle ihmiselle, syyllistyt samaan syrjintään kuin myyjä joka kieltäytyy myymästä puukkoa romanille tai spraymaalia löysiin vaatteisiin pukeutuneelle.
    Syrjinnästä voidaan tuomita sakkoihin, jos asiakas jaksaa lähteä sen tiimoilta rosikseen tappelemaan.

    Siinä rikotaan rohkeasti Suomen perustuslain 6 § jos jätetään myymättä ulkonäön perusteella.

    http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731

  17. Psytron sanoi 13/2/2008

    uudet_gummit: itse asiassa rahaakin saa tupakasta pyytää, sillä lain kirjain menee “[tupakkaa] ei saa elinkeinotoiminnassa luovuttaa henkilölle, joka on 18:aa vuotta nuorempi”

    Eli kunhan sillä ei tee bisnekseen verrattavaa hommaa, niin asia on lain kirjaimen mukaan OK. Tosin ei tulisi ihan heti mieleen kysyä verottajalta, paljonko tupangia saa alaikäisille myydä ennen kuin se lasketaan elinkeinotoiminnaksi…

    Saman lain toinen pykälä tosin antaa käsittääkseni kauppiaille valtuuden päättää itse ylimääräisistä tupakan myyntirajoitteista, jotta tupakkaa ei päätyisi alaikäisten haltuun. Eli kauppiasta ei voine velvoittaa myymään alaikäisille vedoten ikäsyrjintään.

    Ja kyseessä on siis laki toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi (693/1976), 10 §.

Jätä kommentti