V*ttuilua ja käytöstapojen puutetta

Olin myyjänä Stockmannilla ja siellä asiakkaita tulee (tietenkin) palvella kohteliaasti. Tavalliseen tapaan teitittelin asiakasta kassalla, minkä jälkeen hän sanoi minulle: “v*ttuiletko sä?”. Katsoin asiakasta tyhmästi ja hän jatkoi: “niin, mun mielestä toi teitittely on tosi vanhanaikasta ja tuntuu v*ttuilulta”. Selitin hänelle, että kohteliaisuussyistä teitittelemme kaikkia asiakkaita, mutta silti asiakas poistui tuhahdellen “vittuilulleni”.

————–

Olin tavalliseen tapaan kassalla töissä, kun asiakkaakseni tuli hieman iäkkäämpi mies. Hän sanoi “päivää” ja vastasin hänelle “hei”. Sitten asiakas sanoi uudestaan “päivää” ja hieman häkeltyneenä sanoin “päivää” takaisin. Tämän jälkeen mies jatkoi tyytyväisenä ostosten tekoa. Lähtiessään mies sanoi “näkemiin” ja itse sanoin “hei”. Siitäkös mies tulistui: “Kuuluu sanoa päivää ja näkemiin!! Eikö teillä nykynuorilla ole mitään käytöstapoja?!”.

T:Kaisa


------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

38 kommenttia
  1. Laura sanoi 28/6/2008

    Niin no, tuo on aika vaikeaa aina päätellä ihmisestä, kenelle uskaltaa sanoa tervehtimiseksi hei tai päivää.
    Itse kerran sanoin edelliselle asiakkaalle hyvästiksi hei-hei ja oikeastaan samaan hengenvetoon tervehdin seuraavalle vanhemmalle miehelle päivää, niin tästäkös sitten tämä herra veti herneet nenään ja sain kuulla olevani huora. kiva kiitos sulle.

  2. Minä vaan sanoi 28/6/2008

    Itse olen pitänyt tervehtimisissä ja muissa linjana vastata samoin kuin a(a)siakas tervehtii minua. Eipä ole tullut sen suhteen ongelmia.

  3. jep jep sanoi 28/6/2008

    eipä sekään ole taku varma asia “minä vaan”, itse kun oli kaupalla töissä tein näin niin eräs asiakas alkoi raivoamaan kosa minä “matkin häntä”

  4. Rita sanoi 28/6/2008

    Minä ajattelen näin: Ainoa minkä voi hallita ja valita on oma käytös ja se mitä itse sanoo. Toisen puheita ei voi ennakolta määrätä. Jos vastapuoli ottaa tavallisen käytöksen vattuiluna tai epäkohteliaana, vaikka se ei sellaista ole, hänellä on ongelma, ei minulla. Missään tapauksessa en ala anteeksi pyydellä. Sehän olisi sama kuin myöntäisin olleeni epäkohtelias törttö, mitä en takuuvarmasti ole. Noista tyypeistä kannattaa hankkiutua eroon mahdollisimman nopeasti. Heihin ei järkipuhe tepsi. Se on minun kokemukseni.

  5. Hein puolesta sanoi 28/6/2008

    Stockmannilla hei-sanan käyttö tervehdyksessä on jopa perusteltua, se kun sattuu olemaan kaksikielinen, sama suomeksi ja ruotsiksi. Itse käytän sitä aina, todellisille tutuille “moita” ja aamulla saatan sanoa “huomenta”

  6. Myyjänen sanoi 28/6/2008

    Ja sitten jos tulee ulkomaalainen ja sille sanoo päivää, reaktio on yleensä “excuse me?” (tai “what?”) Hein ymmärtää englanninpuhujakin.

  7. jep jep sanoi 28/6/2008

    meidän kaupan lihatiskin pitäjän vitsinä on sanoa jokaiseen “päivää” tervehdykseen “päivällinen”. Mitähän nämä aasit tästä tykkäis

  8. Nina sanoi 28/6/2008

    Menin ja sanoin asiakkaalle että “terve”. Tästä meni herne nenään. “En minä mikään sairaskaan ole!!!”
    Joo anteeksi. Sitten kun sanot loppupäivän kaikille sitkeästi “päivää” niin vastaus on “terve” tai “moi” tai “hei”. :)

  9. oquo sanoi 28/6/2008

    Kummallista logiikkaa, jos “kohteliaisuussyistä” teititellään mutta samalla on ihan ok heittää tervehdykseksi epävirallinen “hei”. Kukahan valopää on tuonkin säännön keksinyt? Näin kolmekymppiselle se teidän teitittely tosiaan tuntuu lähinnä v*ttuilulta, vaikkei me kaikki sitä ääneen sanotakaan ;) Onneksi Stockalla eivät silti kaikki teitittele, vaan on siellä töissä niitäkin joilla on tilannetaju jotenkin kohdallaan ja osaavat vähän katsoa mitä ikäluokkaa asiakas mahtaakaan edustaa.

  10. Nappi sanoi 28/6/2008

    Siis tuo teitittelyhomma on kyllä yksi… Jotkut asiakkaat haluaa että sinutellaan, no fine ei siinä mitään mulle kyllä käy kumpi vaan. Mutta annas olla kun vanhemmat ihmiset sitten saattaa suuttua siitä kun ei satu teitittelemään tai jos sanoo jotenkin vääränlaisen tervehdyksen. Varmaan heidän juuri ostamansa maito hihnalla happanee kun myyjä rohkenee sanoa “hei” heidän korkeudelleen.

    Minulle on yksi herttaisen sama mitä tervehdystä käytän töissä ja yhtä sama miten minua tervehditään kun olen asiakas, ei minun päiväni ole kiinni moisista pikkujutuista mutta ilmiselvästi joillekin se on.

    Jälleen kerran pitäisi olla aspalla se kuuluisa ajatustenlukukyky että osaisi katsoa kuka suuttuu teitittelystä ja kuka sen puutteesta.

  11. Arawn sanoi 28/6/2008

    Minä en kyllä ymmärrä, mitä vittuilua teitittelyssä on. Sehän on nimenomaan kohteliaisuutta. Tiedän, ettei nyt olla Venäjällä, mutta siellä minua kyllä miellyttää kaikkien tapa teititellä kaikkia - sinunkaupat tehdään sitten erikseen. Yhtä lailla minusta on ok, jopa miellyttävää, jos minua teititellään kaupassa. KOska Suomi nyt on Suomi, en vaadi enkä edellytä sitä (Venäjällä kyllä loukkaantuisin, jos ei teititeltäisi), mutta mieltä kohottaa, jos ja kun teititellään.

  12. mielipide sanoi 28/6/2008

    Juu en mäkään tajua miten teitittelystä voi loukkaantua. Itsellä kassalla oli tapana arviolta kaikkia itseäni vanhempia teititellä mutta kyllä siitäkin joskus joku repi pelihousunsa.
    Lisäksi jos on tottunut sanomaan vaikka “hei” tai “päivää”, on sitä tapaa hirmu hankala lähteä muuttamaan. Miettii siinä sitten kello neljän ruuhkassa että tuolle piti sanoa sitten moi, tuolle päivää ja tuota ei saanut teititellä. Huh :D

  13. Rita sanoi 28/6/2008

    Teitittelyn pystyy tarvittaessa kiertämäänkin. Viimeksi Stockan kosmetiikkaosastolla oli sen verran nuori myyjä että en halunnut teititellä, mutta en liioin sinutella koska hän teititteli minua. Siitä olisi tullut hassu eriarvoisuuden tunne. Halusin kysyä mitä tuotesarjaa hän itse piti parhaana ja verhoilin kysymyksen tähän muotoon: “Mitä tuotesarjaa te ammattilaiset itse suositte vai kokeiletteko vaihtelevasti eri valmistajien kosmetiikkaa?” Vastaus oli tuo jälkimmäinen vaihtoehto, jos jotakuta kiinnostaa. Keskustelusta tuli hyvä ja sain kaupan päälle paljon näytteitä.

  14. dfg sanoi 28/6/2008

    Jos ei tiedä pitäisikö teititellä vai sinutella, voi ongelman kiertää kätevästi passiivin käytöllä.

  15. Baaripirkko sanoi 28/6/2008

    Itse en koskaan tiedä miten asiakkaita kuuluisi tervehtiä, ja suustani tulee ihan fiiliksen mukaan välillä hei, välillä moi ja välillä terve. Eräs vanhempi miesasiakas vastasi viimeiseen näin: “Kyllä, kutakuinkin, ja ottaisin yhden oluen, kiitos.” Hän sanoi sen hymyissä suin ja sai sillä minutkin hymyilemään.. Onneksi kaikki asiakkaat eivät ole aasiakkaita :) Kukaan ei ole onneksi koskaan valittanut minulle tavastani tervehtiä.

  16. myyjätär sanoi 28/6/2008

    minä olen kyllä käyttänyt koko tämän 11 kuukautta, mitä yhteensä olen kaupassa työskennelly tervehdyksenä “terve”-sanaa. välillä tulee sanottua “hei” ja silloin tällöin “huomenta” ja “päivää”. tutuille sitten “moi”, samoin kun nuorille ja lapsille jos ne sanoo sen ekaks.

    kertaakaan ei ole tullu kukaan valittamaan tervehtimistavoista, ei ne nuoret, ei vanhukset eikä myöskään nämä nenä pystyssä kulkevat itsestään liikoja luulevat (ei sillä, joskus eivät puhu mitään ;)) henkilöt.

    eniten ärsyttää asiakkaat, jotka ei puhu sanaakaan siinä koko palvelutilanteessa. ja ei lapsetkaan! eikö niitä oikeesti kukaan oo kasvattanu ja opettanu hyville tavoille! sitten kun tulee tämä pikku-liisa, joka ei ainoastaan puhu ne tavalliset, vaan jopa sanoo “ole hyvä” kun olen kiittänyt rahasta ja muutenkin heittää jopa jotain ylimääräistä, niin sitten on siinä ite ihan tippa linssissä ja ihmeissään, että kun kyllä löytyy vielä noita kohteliaitakin nuoria :) pelastavat päivän varsinkin tämmösen asiakkaan jälkeen, joka ei ole pukahtanut sanaakaan.

  17. mainde sanoi 28/6/2008

    Jälkimmäisessä kaivattaisiin kyllä hieman tilannetajua. Minusta on jotenkin typerää vastata epävirallisesti viralliseen tervehdykseen tai toisinpäin. Itse tulee aina sanottua asiakkaille päivää, paitsi jos he ehtivät ennen minua sanoa “heimoiterve”, jolloin vastaan takaisin ei niin virallisella tavalla.

    Mutta toki, kaikilla on erillainen käsitys kohteliaisuudesta. Tänään sain asiakkaalta valitusta siitä kun kysyin henkilöllisyystodistusta sanomalla “henkkarit?”. Kuulemma olisi pitänyt sanoa “saisinko nähdä teidän henkkarinne?”, mikä minusta kuulostaa vähän hassulta, sillä “saisinko” viittaa vapaaehtoisuuteen. Itse en ole koskaan tullut ajatelleeksi pelkän “henkkarit”-sanan olevan epäkohtelias.

  18. Annuska sanoi 28/6/2008

    Tulipa mieleen parin vuoden takainen melko mielenkiintoinen kohtaaminen erään asiakkaan kanssa.

    Noin kolmissakymmenissä oleva mies tuli kassalleni ja tervehdin iloisesti sanomalla “moi”. Noh, äijä veti aivan uskomattoman määrän herneitä nenäänsä tästä ja huusi naama punaisena että vähän enemmän pitäisi kunnioitusta olla tärkeitä ja hienoja ihmisiä kohtaan jne. Otsasuoni sykki, sylki lensi ja sain kuulla olevani hirvein huora maan päällä.

    Mistä olisin voinut tietää että suoraan sanottuna rönttäisen näköinen äijä, joka ostaa röökiä, kaljaa ja makkaraa onkin jonkin sortin kuninkaallinen, jolle pitää sanoa HYVÄÄ PÄIVÄÄ HERRA ISO HERRA!!! :D :D :D

  19. Mehi sanoi 28/6/2008

    Olen ulkomaila toissa, ja kaytan paivittain puhekielena englantia. Tyonkuvaani kuuluu se, etta ollaan mahdollisimman kohteliaita, olematta kuitenkaan tikkujaykkia ja supermuodollisia.
    Piipahdin sitten Suomeen lomalle vahan aikaa sitten, ja omasta mielestani olin ystavallinen esim.kohtaamilleni myyjille (eli itse asiakkaana), ja totuttuun tapaani teitittelin ja olin kohtelias - nain teen aina taalla missa asun asioidessani muiden kanssa. Saamani reaktiot Suomessa vain olivat yllattavia - myyjat tosiaan kayttaytyivat niin kuin olisin vittuillut heille?? Hymy hyytyy, sanat vahenevat jne. Olisiko kyse tottumattomuudesta vai mista… tuli kuitenkin omituinen olo itselle, kun ei tosiaan tarkoittanut mitaan negatiivista :/

  20. Eikka sanoi 28/6/2008

    Ihan outoja noi ihmiset, ei mua töissä eikä vapaa-ajallakaan haittaa jos teititellään, moikataan tai sanotaan “terve”, yhtäkaikki ne ovat tervehdyksiä ja toiminnoiltaan samanlaisia ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa. Mut ehkä se on joku sananeuroosi, mulla on semmonen kaveri joka jatkuvasti korjaa meidän muiden kielenkäyttöä koska kaikelle on vain yksi oikea sana ja joka sanalla vain yksi oikea käyttötarkoitus… elä siinä ny sitte. Onneks ei oo mun neuroosi. ;)

  21. O Tempora O Mores sanoi 29/6/2008

    Nykyisen ajan nuoret aikuiset ja nuoriso ei todellakaan noudata samaa käytösetikettiä kuin nuoriso vuonna 1930. Mutta tämä ei tarkoita että ei olisi käytöstapoja. Jos aasiakas ei tätä ymmärrä, se on todellakin vain hänen ongelmansa.

  22. myyjätär sanoi 29/6/2008

    mainde, siis totta kai tervehdin virallisemmin, jos asiakas ehtii sanoa ennen minua “päivää” tai muuta virallisempaa.

    mutta ite olen ihan kokemuksesta huomannut, että asiakkaat ottavat sen “terve”-sanan jotenkin paremmin kuin jos sanon “päivää”. terve kuulostaa tuttavallisemmalta ja usein saakin takaisin tervehdyksen hymyn kera :)

    omasta mielestäni käytöstapoihin kuuluu kyllä esimerkiksi juuri tämä myyjälle puhuminen, tervehdykseen vastaaminen ja yleinen kohteliaisuus siinä. mutta minun mielestä se ei ole kohteliasta olla tuppisuuna siinä kun myyjä yrittää puhua. ja sitten kun sattuu kysymään jotain, niin ei sanota sanaakaan. ei kait siinä, vastaus kysymykseen onkin yleensä vaitonainen hiljaisuus.

    onneks näitä hiljaisia asiakkaita on vähemmistö. ainakin meillä.

  23. Vaapu sanoi 29/6/2008

    “Mutta toki, kaikilla on erillainen käsitys kohteliaisuudesta. Tänään sain asiakkaalta valitusta siitä kun kysyin henkilöllisyystodistusta sanomalla “henkkarit?”. Kuulemma olisi pitänyt sanoa “saisinko nähdä teidän henkkarinne?”, mikä minusta kuulostaa vähän hassulta, sillä “saisinko” viittaa vapaaehtoisuuteen. Itse en ole koskaan tullut ajatelleeksi pelkän “henkkarit”-sanan olevan epäkohtelias.”

    Aiemmin täällä on aspat valittaneet siitä, kuinka tökeröä on sanoa vaikkapa “muovikassi”. Mielestäni tuo “henkkarit” on ihan yhtä tökerö. Eikö voisi muotoilla tuon pyynnön vaikkapa että “voisin katsoa vielä paperit” tms.

  24. asssari-aspa sanoi 29/6/2008

    Muistanpa kun mummini ja äitini olivat ulkona syömässä. Paikalle tuli abt. 25v. tarjoilijaneito joka sanoi mummilleni “hei, mitäs sulle?”. Törkeetä.

    Ei kyllä käy kateeksi suomen asiakaspalvelijoita. Asun saksassa ja täällä teititellään kaikkia, helppoa ja mukavaa. Aasiakkaita on vain 1/1000, muuten ihmisillä erinomaisesti yleiset käytöstavat ja vieraiden ihmisten kanssa kommunikoinnit hallussa.

    Itse siis hotellissa duunissa.

  25. Cath sanoi 29/6/2008

    Aika turha huudella tänne, kuinka Saksassa ja vaikkapa Jenkeissä tehdään asiat eri tavalla. Kuitenkin kyse kulttuurieroista ja varmasti on mummolla liikaa aikaa, jos “hei, mitä sulle” kommentista voi laittaa palkokasvin nenään. Tietysti fiinimmät ravintelit erikseen, mutta Suomessa kun ei ole ollut tapana olla kovin pikkutarkka näissä etikettiasioissa.

  26. Dea sanoi 29/6/2008

    Minusta on omituista, jos minua nuorempi/suurinpiirtein samanikäinen teitittelee tai sanoo “päivää”. En toki pidä sitä kettuiluna, mutta olenpa joskus sanonutkin, että minulle voi sanoa ihan hei… Stockmannilla nuo käytössäännöt on vähän veteenpiirretty viiva; jossain tietyssä iässä aletaan sanoa hei-sanan sijaan päivää ja teititellä. Minä toivoakseni en sitä kohtelua saa vielä 24-vuotiaana; onneksi suurinosa myyjistä ei tätä teekään, kun nuori ihminen on kyseessä. Teitittelyn ymmärrän täysin, mikäli kyseessä on vanhempi ihminen.

  27. minä sanoi 30/6/2008

    mun mielestä on yksinkertaisesti TÖRKEÄÄ loukkaantua tervehdyksestä - se on pöyhkeää ja ylpeää.

  28. zlt sanoi 30/6/2008

    Sama päivää-mies vierailee säännöllisesti myös Herttoniemen suunnalla. Käsittämätöntä, kun pitää jokaista oikaista..

  29. John Doe sanoi 30/6/2008

    Minä tervehdin asiakkaita aina hei-sanalla. Se on sopii kaikkiin ajankohtiin aamusta iltaan, ja sen ymmärtää niin suomea, ruotsia kuin englantiakin puhuvat. Jos joku sitten kilahtaa hänen mielestään väärästä tervehdystavasta, niin se on sitten hänen henkilökohtainen ongelmansa.

  30. mainde sanoi 30/6/2008

    “Aiemmin täällä on aspat valittaneet siitä, kuinka tökeröä on sanoa vaikkapa “muovikassi”. ”
    Eiväthän ole. Täällähän valitettiin kuinka tervehdyksen ohittaminen sanomalla vaan “muovikassi” on törkeää, ei sitä että ilmoittaa ostavansa yhden muovikassin yhdellä sanalla.

  31. Tk sanoi 30/6/2008

    OMG! Tuo tyyppi on lähes takuuvarmasti sama, joka tekee töitä samassa työtilassa kuin minä. Jatkuvaa dokumenttien kieliopin arvostelua, samoin kokouksissa hän saattaa keskeyttää kenet tahansa koska esim. inessiivi oli äskeisessä lauseessa väärin. Arvatkaa onko kiva olla töissä…

  32. Niina sanoi 30/6/2008

    Uskomatonta, mulla on ollut lähes samankaltainen juttu! Sanoin vanhemmalle Oikein Hienolle Rouvalle selkä ryhdissä ja katse silmissä “Hei!” ja siitähän se alkoi: “Pitääkö minun vaihtaa kieltä, jos täällä puhutaan ruotsia?” ja muistaakseni tuli myös nuo muistutukset siitä, että pitäisi sanoa Päivää ja Näkemiin. Hoh hoh, tätä nykyaikaa! =)

  33. lillipelli sanoi 30/6/2008

    “Muistanpa kun mummini ja äitini olivat ulkona syömässä. Paikalle tuli abt. 25v. tarjoilijaneito joka sanoi mummilleni “hei, mitäs sulle?”. Törkeetä.”

    WTF? :D

    Olihan tuo nyt pienoinen etikettivirhe, mutta että ihan törkeetä? :D

    En itse henkilökohtaisesti pidä ikää minään meriittinä. Kaikki tasa-arvoisiksi, iästä ja statuksesta riippumatta.

  34. mie sanoi 4/7/2008

    Ja kun sanoo päivää, niin parhaassa tapauksessa “käytöstapaoppiaasi” onkin korjaamassa, että tähän kellonaikaan kuuluu sanoa huomenta/iltaa… :)

  35. Aimee sanoi 11/7/2008

    Itse aina sinuttelen alle 25 näyttäviä asiakkaita :D.itse en ainakaan pitäisi jos minua teititeltäisiin kassalla

  36. kyllä sanoi 17/7/2008

    Kyllä teititteleminen on vanhanaikaista ja joutaisi jäädä jo palvelutilanteista pois. Jos asiakas on selkeästi sen ikäinen ja näköinen että hän on tottunut taatusti teitittelyyn (lue= kuudenkympin ja kuoleman väliltä minkkiturkki päällä) niin sellaista saa teititelläkin. Mutta on se nyt typerää että joku parikymppinen myyjä teitittelee meikäläisti, 24v.

  37. Nuori 16v sanoi 10/8/2008

    Mua on teititelty yhteensä 4 kertaa ruokakauppojen kassoilla!! …nyyh, :(sit on päivä pilalla. On oikeesti tosi typerää ku 16vuotiasta teititellään. VANHOJA IHMISIÄ kuuluu teititellä, EI NUORIA.
    No jos joku myyjä (MUA VANHEMPI) sanoo vielä mulle:esim. “olkaa hyvä”, vastaan että: “Kiitos Teille setä/täti, ja hyvää päivän/illanjatkoa Teille”..
    En näytä vihaiselta vaikka sisälläni kiehuu, hymyilen ja vi***ilen takaisin.

  38. jepu sanoi 12/8/2008

    Eipä teitittelyssä mitään vikaa ole, mutta kyllähän se vähän korvaan särähtää, jos parikymppistä meikäläistä teitittelee joku lähes samanikäinen tai vähän vanhempikin aspa. Hassua, outoa, ei muuta.

Jätä kommentti