30/01
2009
22

Piuhat ristissä

Minä: ”Huomenta, nettimyymälä xxx asiakaspalvelu, miten voin auttaa?”

Aasiakas: ”Onko siellä ihan oikea ihminen?”

Minä: ”Kyllä on. Miten voin auttaa?”

*BEEEEEEEEP*

Minä: ”Ööh… niin miten voin auttaa?”

*BEEEEEEEP*

Minä: ”Anteeksi, voisitteko kertoa minulle miten voin auttaa?”

Aasiakas: ”No yritän painaa kakkosta tohon palautuksiin.”

Minä: ”No se toimii meidän automaatissa; te soititte asiakaspalveluun, mutta minä voin hoitaa sen asian kyllä. Mikä tuotteessa on ongelma?”

Aasiakas: ”No kun tämä paita on väärää kokoa.”

Minä: ”No sen voi kyllä vaihtaa, mikä teidän asiakasnumeronne on? Se näkyy siinä laskun yläreunassa.”

*BEEP BEEP BEEEP BEEEEEEP….*

(Ja korvissa vinkuu…)

Minä: ”Rouva, teidän pitää kertoa minulle se numero.”

*BEEP BEEP BEEEP BEEEEEEP….*

Minä: ”Rouva, teidän pitää kertoa minulle ihan sanoin se numero, ei näppäillä puhelimen numeroilla!”

Aasiakas: ”Ai jahas, no joo…”

*BEEP BEEP BEEEP BEEEEEEP….*

Lopun puhelusta saatte päätellä itse…

T:Asiakaspalvelija

Jaa Facebookissa
Laita Twitteriin
Google Buzz

--------------------------------------------


Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

  1. kirjastontäti 30/1/2009

    Tämä oli kyllä hauska :D

  2. Noaidi 30/1/2009

    Olisi vielä hauskempi jos ei olisi lähes suora suomenkielinen käännös eräästä computerstupidities-sivuston tarinasta.

  3. itku iita 30/1/2009

    ahhhahaaa! ei oo todellista.. :D

  4. Dilperi 30/1/2009

    Tuli kans computerstupidities sivuston juttu tosta mieleen. http://www.rinkworks.com/stupid/cs_listen.shtml, 5. juttu ylhäältä. Aika samaa linjaa, oliskohan nyt vähän sovellettu vaan tota. Hauska jos tosi.

  5. copycat 31/1/2009

    Jep, ei olekaan todellista. Kuten yksi edellinen kirjoittaja totesi, kopioitu ja käännetty suoraan englanninkielisestä versiosta.

    Tiedä sitten onko ylläpidolla ongelmia saada uusia tarinoita vakkareiden pitämiseksi, ja siksi itse näitä tekaisevat, vai onko kyseessä vain jonkun ulkopuolisen muualta kopioima juttu. Jälkimmäiselle on kyllä aika hankala löytää mitään motiivia.

  6. Sintti 31/1/2009

    Tai sitten ihmiset on yhtä tyhmiä kaikkialla.

  7. LadyLilith 31/1/2009

    Itse oon lueskellu tuota customerssuck.com -sivustoa ja tää on just samaa sarjaa :D

    On käynyt mielessä, että olisiko mahdollista saada tänne suomennoksia (parhaita paloja) noilta englanninkielisiltä saiteilta? Voisiko niille tehdä vaikka oman osion, varmaan jotkut haluaisivat lukea niitäkin, jos ei oma enkuntaito riitä.

  8. ellu 31/1/2009

    Samaa kaavan kyllä näyttäs olevan kuin ylhäällä olevan linkin juttu, mutta ei kyllä sama tarina. Miksi ihmiset suomessa eivät voisi olla yhtä tyhmiä samassa asiassa kuin ulkomailla?

  9. Rahasta netissä 31/1/2009

    Ihmisten tyhmyydellä ei ole rajoja. Sen paremmin Suomessa kuin ulkomaillakaan…

  10. asseri 31/1/2009

    no ei nuin tyhmä oo etes siwan kassa.

  11. C.C. 1/2/2009

    Olen itse työskennellyt n. 10 vuotta callcenterissä. Ja voin vakuuttaa, että samantapaisia puheluita tulee viikoittain.

    Tuo kysymys ”Onko siellä oikea ihminen?” on tosi tuttu. Välillä aasiakkaat käyttävät myös hieman erilaista muotoa ”Oletteko ihminen?”. Siihen olen vastannut, että olen. Ja tuo näppäinten naputtelu kesken puhelun on hyvin yleistä, esim. asiakasnumeroa kysyttäessä.

    Olen monasti ajatellut kirjoittaa tänne mitä kaikkea sitä on vuosien varrella kuullut, mutta ne jutut ovat sen verran uskomattomia, että kukaan ei jaksa uskoa, että ihmiset ovat oikeasti niin tyhmiä.

    Välillä mietin miten ne aasiakkaat selviävät elämästään, kun esim. asiakasnumeron antaminen tuottaa valtavia vaikeuksia. Jos aasiakas on niin avuton, että ei löydä asiakasnumeroaan, vaikka se
    laskussa lukee kissan kurkuisin kirjaimin. Voitte vaan arvata millaisia vaikeuksia oman osoitteen antaminen tuottaa…. Luulisi aasinkin tietävän missä asuu, mutta ihan oikeasti kaikki eivät tiedä missä asuvat :(

  12. Niinpäniin 1/2/2009

    Suomessa ei ole beep, se on piip ;)

  13. Titiuu 1/2/2009

    Oman puhelinnumeron muistaminen tai valmiiksi etsiminen se vasta haastavaa onkin.. Ei yllätä kyllä yhtään asiakkaan ”onko siellä muka ihminen”-tyyli. Meilläkin vaikka ihan nimellä vastataan ja muutenkin ollaan kovin epäkonemaisia, ihmiset joskus automaatiksi luulevat..

  14. voe voe 1/2/2009

    ”Suomessa ei ole beep, se on piip” meinasin tulla mainitsemaan samasta asiasta, mutta joku olikin jo tarkkana :)

    En ihmettele yhtään, kuinka jotkut epäilevät onko asiakaspalvelija oikea ihminen vai ei. On itsekin tullut soiteltua asiakaspalvelunumeroihin, joissa on vastannut niin robottiääninen aspa että vähemmästäkin joutuu hämmennyksiin.

  15. Mes 1/2/2009

    Täällä yksi joka on myös kerran kysynyt, onko siellä linjalla oikea ihminen. Tämä siis n. viiden automaattisen viestin ja numeroiden painamisen jälkeen. Siinä kohtaa alkoi jo usko loppua siihen että mikään asiakaspalvelija oikeasti vastaisi :D

  16. Piippaaja 2/2/2009

    Mutta hei, muistanpa että jonkin firman puhelinpalvelussa, taisi olla pankkini, asiakaspalvelija siinä kesken puhelun ohjasi minut automaattiin näpyttelemään asiakasnumeroni tms. (niin ei edes asiakaspalvelija saanut tietää sitä, vaan vain varmistuksen henkilöllisyydestäni), ja sitten taas jatkettiin puhelua. Jos se tätikin oli viimeksi soittanut tuollaisen puhelun?

    Tosin missään vaiheessa ei syntynyt epäilyksiä, kumman kanssa missäkin vaiheessa asioin, automaatin vai ihmisen. Ja voisi sitä ehkä ekalla huomautuksella tajuta…?

  17. Asiakkaita palvellut 3/2/2009

    Jes! Nauroin tälle ihan kipeenä.

  18. vakuuttaminen 4/2/2009

    Hahahaha! Ei voi olla todellista jos joku oikeasti joutuu tällaiseen tilanteeseen. On niitä separeita joka lähtöön. :D

  19. lehmä 6/2/2009

    Hahaha, aika hauskaa. Toiset vaan eivät kertakaikkiaan pysy tekniikassa mukana vaikka kovasti näemmä yrittävät.

  20. satukeiju 8/2/2009

    Oli sitten käännetty joltain toiselta sivustolta tai ei, tämä kirvoitti kyllä kunnon naurut :D D Ja minä kun luulin, että itselläni menee huonosti… :D

  21. Jugemon 19/11/2009

    Meillä on yksi heppu, jonka ei luulisi soveltuvan asiakaspalveluun, kun jo yksikin asiakas totesi, että ”siellä oli joku robocop, jonka puheesta ei saanu selvää” xD

  22. GoodStuff 14/1/2011

    Tiedä tuosta -onko kopioitu juttu vai ei- mutta eräänkin nimeltämainitsemattoman suomalaisen puhelinoperaattorin robovastaajan höystämän valikkoviidakon läpi joskus rämpineenä en kyllä yhtään ihmettele jos sen seitsemännen robokierroksen jälkeen soittajalle tulee vallan yllätyksenä, että nyt onkin luurin päässä ihan OIKEA ihminen.



Jätä kommenttisi



Ottaako meno täällä päähän? Siirry toiselle puolelle, Aasipalveluun!