Yökerhon iloja
Olen yökerhossa töissä ja siellä kyllä sattuu ja tapahtuu joka ilta, aaseja siis riittää. Tässä muutamia tapauksia.
Tapaus 1:
Parhaimpia ovat nämä tilanteet, kun aasiakas väittää työntekijän olevan väärässä ja hän aivan varmasti itse oikeassa. Työntekijät ovat tietysti myös ammattitaidottomia. Tässä nuori tyttö tulee tiskille tilaamaan:
A: ”Teettex te täällä mojitoja?”
M: ”Ikävä kyllä ei tehdä.”
A: ”Ja minkähän takia, onx ne niinku muka liian vaikeita tehdä vai?!?”
A: ”Ei ole, se johtuu ihan siitä, kun meillä ei ole täällä mintunlehtiä.”
A: ”Aha, no mä otan sit ananasbreezerin.”
Myin tuotteen ja aasiakas poistui tiskiltä. Noin viiden minuutin kuluttua aasi tuli kuitenkin takaisin.
A: ”No ja nyt sä sit vielä myit mulle jonku väärän, tää on joku Tropical!!!”
M: (katsoo pulloa aasin kädessä ja miettii voiko tämä olla tosissaan) ”Niin, siinä pullossa lukee ‘Tropical pineapple’, ja se tarkoittaa ananasta.”
Aasi tajusi sentään hävetä pätemistään.
Tapaus 2:
Yökerhossamme on käytössä asiakaskortti, jolla saa tiettyjä alennuksia. Kortin näyttämisen yhteydessä pyydämme asiakkaalta myös henkkarit, jotta voimme varmistua kortin omistajasta. Jo niiden näyttäminen on usein kuitenkin erittäin vaikeaa… Tässä vanhempi miespuolinen asiakas tulee tiskille. Aasi tilaa juomansa ja näyttää asiakaskorttinsa.
M: ”Olisiko sinulla vielä näyttää henkkareita?”
A: ”Henkkareita?? HENKKAREITA??!!?” (pyörittelee silmiään ja näyttää muutenkin erittäin selvästi halveksuntansa)
M: ”Niin, että voin varmistaa kortin olevan sinun, eikä joku esim. väärinkäytä toisen korttia.”
Aasi kaivaa erittäin vanhan, käpristyneen ja tummuneen henkilöllisyystodistuksen esiin, mutta pitää kuitenkin peukaloaan nimen päällä. Pyydän miestä siirtämään sormeaan, mutta tämä vaan heiluttelee papereita ympäriinsä aggressiivisesti. Alan epäillä, ettei mies itse omista asiakaskorttia.
M: ”En näe nimeäsi kortista. Onko se varmasti sinun omasi?”
A: ”Opettele s**tana lukemaan!! Sinä et osaa mitään!!!”
Niinpä niin… Minä olen vain tyhmä, ja sinä maailmanomistaja olet minua paljon fiksumpi…
Tapaus 3:
Kaksi nuorta tyttöä tulee tiskille ja kertovat tilanneensa kokista, mutta se maistuu väljähtäneelle. Totean uutteen näköjään päässeen loppumaan ja pahoittelen asiaa. Pyydän heti blokkaria vaihtamaan uutteen ja selitän aasiakkaille tilanteen.
M: ”Ihan pieni hetki kestää, uute vaihdetaan välittömästi ja saatte tietenkin uudet tilalle.”
A: ”Siis onko tää nyt niin, et kun me ei tilata alkoholia, niin me ei saada mitä halutaan?”
M: (hämmennyn) ”Ei tietenkään, uute vain loppui ja sitä ollaan jo vaihtamassa.”
A: ”Me halutaan jutella sun myymäläpäällikön kanssa!”
Niin… Uutehan loppuu aina tahallisesti, kun joku ei halua alkoholia. Ja by the way, baarissa on RAVINTOLAPÄÄLLIKKÖ.
———–
Ihmiset osaavat myös usein tilata erittäin epämääräisesti. Näitä tapauksia riittää.
Tapaus A:
A: ”Ottaisin yhden margaritan.”
M: (teen juoman ja vien sen aasiakkaalle.)
A: ”Miksei tää ole punasta?!?”
M: ”Eihän sen kuulukaan olla…?”
A: ”Aina kun mä oon tilannu mansikkamargaritan niin se on ollu punasta!!”
Just. Yritä siinä sitten selittää margaritan ja mansikkamargaritan olevan eri asia.
Tapaus B:
A: ”Ottaisin yhden bacardin.”
M: (otan shottilasin ja kaadan siihen bacardia.)
A: ”Mikä tää nyt muka on? Mä halusin tollasen bacardi breezerin!!”
Aivan niin.
Totta kai useimmat asiakkaista ovat mukavia, tervehtivät ja kiittävät, mutta jostain nämä aasitkin aina tulevat. Ylipäänsä työni on erittäin hauskaa ja viihdyn töissä, onneksi nämä aasiakkaatkin jälkeenpäin vain naurattavat.
T:Ilona
--------------------------------------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...








Tapaus 3. Cociksen ja muiden uutteiden määrä on kyllä ravintoloissa säädetty aivan minimiin sen takia koska känniset eivät sitä maista paljonko sitä kokista siellä on. (Joo, olen itse ollut paikalla kun tälläistä säätöä on tehty joten turha sanoa ettei moista tapahdu)
Heehehehhehe… NIIIIIN tuttua..
Odotan innolla kahteen viimeiseen kohtaan tarttuvia nipottajia.. ”eiks sun niinku pitäs varmistaa et mitä se asiakas sit haluis jos on niinku tommosii vaihtoehtoi vai ooxä niinku semmone niinku näsäviisas huonopaskaitkupotkuvinkuvonku aspa hä? niinku?”
Prkl, margarita on margarita ja mansikkamargarita on mansikkamargarita. Googlettakaa jos ette usko.
Ja bacardi on rommivalmistaja/-merkki. Sama juttu jos joku tilaa että ”yksi Gin” niin se, että onko se lasillinen raakaa giniä vai Gin long drink niin…
Vaikuttaa aika ankeelta juottolalta. Outoa että sellaisessa paikassa joku viitsii valittaa palvelusta, oli sitten aiheesta tai ei.
Jaahas, joku on onnelassa töissä. Ette te kyllä ihan oikeestikaan osaa mitään, tilasin kerran paikallisessa onnelassa jack danielsin ja kysyttiin et miten se tehdään. onneksi on laadukkaampiakin paikkoja!
”tilasin kerran paikallisessa onnelassa jack danielsin ja kysyttiin et miten se tehdään”
Jos kyyppari oli ehkä hieman kokematon? Vaikka Danielssi on perustietoa niin ei aina voi tietää, siitä tarvitse alkaa valittaa.
Osaatko sinä ammattisis täydellisesti heti alkuun?
Ei meikä tajua että miten tästä tarinasta saa kuvan että tyyppi on jossain Onnelassa töissä eikä osaa mitään. Mielestäni aspa on toiminut ihan oikein ja aasit toimineet itselleen ominaisesti. Ettei joku (turhasta natiseva) Onnelan asiakas viittis valaista missä aspa teki väärin?
Noi jutut oli niiiin totta ja ihan joka baarista löytyy näitä
se vaan että kertaakaan ei kukaan vängänny vastaan et mitenniin nehän tehään käsin tms. joten jossai onnelan tyylisessä paikassa asiakas harvemmin tietää edes mitä siin drinksus on. ja ei mua oo koskaan häirinny kysyy asiakkaalta et mitä johki juomaan tulee, varsinki kun usein jotai perusjuomia tilataan eri kaupungis eri nimellä.
Ite tykkäsin baaripirkko vuosinani hauskuuttaa itteeni esim. jos joku tilas hotshotin ni vastasin tyyliin et ”joo ei pysty tekeen, hotshot kone on rikki”…mut kertaakaan ei pokka pitäny loppuun asti vaan toki tein aina
Toki alalla alottelevat on sitten asia erikseen mut jostainhan se on alotettava…
Zemppiä kaikille baarityöntekijöille
ton ginin kanssa on sama ku joku tilaa karpalovotkan.
M: ”niin siis karpalovotka vai votka karpalomehulla?”
A: ”no karpalovotka, karpalovotka”
Minä sit kaadan shotin karpalovotkaa, ni asiakas kysyy et ”mikä tää on?”
Turha sit yrittää selittää et karpalovotka on karpalolla maustettu votka ja votka karpalomehulla on votka karpalomehulla…
noita uusia juomia tulee enemmän kuin kukaan ehtii opettelemaan, joten kukaan ei voi tietää kaikkia.
mutta varsinaisia virheitä tekee meistä jokainen, myöskin tajoilijat, osa jopa tahallaan.
vituttaa kun tarjoilija menee kassalle hakemaan vaihtorahoja 50e seteliin , eikä niitä kuulu kuitenkaan.
kun joku asiakas on juonut todella paljon, niin jotkut tarjoilijat käyttävät härskisti tilennetta hyväksi
olet kyllä melkoisen huono tai tyhmä asiakaspalvelija jos joku tilaa bacardin ja kaadat bacardia shottilasiin, se on jo niin harvinainen tilaus olit missäpäin maailmaa tahansa, kun taas bacardi breezerit ovat jo useita vuosia kuuluneet suosittujen juomien joukkoon joita varsinkin yökerhoissa menee, ainakin säästät itseltäsi paljon vaivaa ettei tarvitse sitten siellä tiskin takana lirutella shottilasista bacardia takas pulloon jos ei mee shotti kaupaksi, jos näkisin sinut jossain kaatavan bacardia lasiin kun tilataan vaan ”bacardia” kävisin ihan tahallaan tilaamassa sulta puolen tunnun välein ”gin” ”bacardi” ”kossu”
”smirnoff” ihan vaan saadakseni sut tajuamaan että vaikka kyyppailet siellä ”ammattitaitoisena” tiskin takana niin et silti ole kaikkitietävä, postistasi haisee että on noussut pissa hattuun jääpalakoneen vieressä.
öö, jos tilaa ‘kossu’, ‘bacardi’, ‘gin’, niin se kyllä käsitetään niin et ko. viina otetaan shottina tauluun. onhan se niin vaikeaa asiakkaan sanoa ‘bacardi breezer’. noi nyt kun sattuvat olemaan kaks täysin eri asiaa.
ihmiset vetävät baarissa myös tiukkoja viinoja shotteina, tuliko yllärinä?
Minä vaan,
Voi jumalauta että kusipää. Pitäisikö joka kerta ottaa kristallipallo esille ja katsoa että mitä se asiakas tilaa. Jos asiakas tilaa bacardia niin sitten tulee bacardia. Ei se ole aspan homma ruveta päättämään että mitä asiakas milläkin kertaa _OIKEASTI_ tarkoittaa. Onko se niin vaikeata oikeasti sanoa mitä haluaa.
Jos asiakas sanoo ”bacardi” niin tottahan tarjoilijan kuuluu tietää, että sillä tarkoitetaan bacardi breezeriä ja kristallipallo kertoo myös sen, minkä makuisen breezerin aasi haluaa
Kylläpä itsekin olen parisen kertaa asiakkaan tilattua ”Ginin” varmistanut, että siis todella tarkoittaa giniä. Vastaus on poikkeuksetta: ”Joojoo, yks sellainen”. Ikinä ei ole tarkoittanut giniä. Aina se on ollut se lonkero. Gin ja Long Drink ovat valitettavasti ihan eri juomia, eikä gin ole jälkimmäisen lempinimi. Turha valittaa taksikuskillekaan, jos sanot osoitteeksesi Purotie, ja sitten perillä vänkäät, että minähän halusin TALVIpurontielle… Ei baarimikko/taksikuski sitä voi tietää. Puhutaan asioista omilla nimillä, kiitos.
Kun minä haluan Breezerin, sanon ”yks [tähän maku]Breezer”.
Ja minkäs teet, kun Gin-lonkerotölkissä lukee isolla GIN, se on helppo, lyhyt sana ja jää mieleen. Kai sä nyt tiiät mitä mä tarkotan, niinku?
Mutta alkuperäiseen tarinaan; tuntuu, että hieman madaltunut aasiksi leimaamisen kynnys. Ymmärrän kyllä, jos kirjoittaja on jossain ikiteinibaarissa (Onnela mainittu), jossa varmaan pinna kiristyy juuri noiden idioottien takia, jotka alkavat vängätä, kun eivät itse osaa juomien oikeita nimiä.
Esim. tapaus 1 (’mojito’) ei kovin suuri aasi ollut, ehkä lähinnä ärsyttävä.
Samoin viimeinen, tapaus B:n (bacardi/breezer) aasius riippuu paljolti asiakkaan äänensävystä sekä tilannetta seuraavasta toiminnasta (ottaako [a]asiakas bacardin vai vaatiiko breezeriä). Kuka tahansa voi inhimillisesti erehtyä tuossa asiassa, jos ekan kerran tilaa.
Ai niin, sekin tuli vielä mieleen, että mahtaako joku mut leimata aasiksi, kun käyn terasseilla tilaamassa mansikkadaiquirin, jota lähes kukaan ei suoralta kädeltä osaa (ainakaan nuoremmat), luultavasti koska sitä tuskin kukaan koskaan tilaa
”Hirveitä aaseja ne, jotka tulee tilaamaan jotain outoja drinksuja ja sit mun pitää kattoo jostain kirjasta miten ne tehdään…”
”olet kyllä melkoisen huono tai tyhmä asiakaspalvelija jos joku tilaa bacardin ja kaadat bacardia shottilasiin, se on jo niin harvinainen tilaus olit missäpäin maailmaa tahansa, kun taas bacardi breezerit ovat jo useita vuosia kuuluneet suosittujen juomien joukkoon joita varsinkin yökerhoissa menee, ainakin säästät itseltäsi paljon vaivaa ettei tarvitse sitten siellä tiskin takana lirutella shottilasista bacardia takas pulloon jos ei mee shotti kaupaksi, jos näkisin sinut jossain kaatavan bacardia lasiin kun tilataan vaan “bacardia” kävisin ihan tahallaan tilaamassa sulta puolen tunnun välein “gin” “bacardi” “kossu”
“smirnoff” ihan vaan saadakseni sut tajuamaan että vaikka kyyppailet siellä “ammattitaitoisena” tiskin takana niin et silti ole kaikkitietävä, postistasi haisee että on noussut pissa hattuun jääpalakoneen vieressä.”
älä tule ainakaan mun baariin asioimaan, tai jos tulet niin tuo sit kristallipallo mukanas et voin ennustaa sun tilauksesi…
Parhaita ovat asiakkaat, jotka turhautuvat, kun heiltä kyselee tarkennusta tilaukseen. Tyyliin:
A: ”Kossukarpalo.”
M: ”Tarkoitatko kossua karpalomehulla vai tätä pullotettua Koskenkorva Cranberrya?”
A: ”Kossukarpalo!”
M: ”Siis drinksua vai pullotavaraa?”
A: ”NO SITÄ KARPALOA!”
Ei aina voi ymmärtää
Eikös ole nyt niin, että yksikään karpalolla maustettu vodka/muu viina ei nimessään kanna suomenkielistä sanaa karpalo?
Eli jos tilaa ”kossu cranberryn” niin ei liene erehtymisen mahdollisuutta. Miksi toisinpäin sitten on? Veikkaan, että monikaan asiakas ei edes tiedä että cranberry tarkoittaa karpaloa eikä siten näe mitään yhteyttä Koskenkorva Cranberryn ja karpalokossun/kossukarpalon välillä.
Jos asiakas turhautuu tarkennuksesta, se johtuu useimmiten siitä ettei ymmärrä kysymystä. Ja jos ei ole koskaan kuullutkaan mistään cranberrykossusta, sitä on vaikea ymmärtää.
Eikä käsite ”pullotavara” liene ihan yksiselitteinen sekään. Sekä edellämainittu cranberrykossu sekä breezer ovat molemmat ”pullotavaraa”, mutta hieman eri merkityksessä.
Bacardi on mulle ollut aina Bacardikola! Ei tulisi mieleenkään tilata Breezeriä nimellä Bacardi!
Gini taas on shotti tai gini Indian tonicilla (=Geetee). Ei todellakaan tulisi mieleenikään tilata lonkkua nimellä gini (tai vielä pahempaa: englanniksi gin!)!
Lienen jonkun vuoden vanhempi kuin keskimäärin tällä palstalla olijat, mutten silti vielä edes keski-ikäinen.
Bacardi on mulle ollut aina Bacardikola!
No etkös nyt jo tajunnut, että on ihan yhtä väärin sanoa bacardicolaa bacardiksi kuin lonkkua giniksi.
Kyllä itsellänikin on aina välillä meinannut mennä tilaukset sekaisin kun on kysynyt mitä asiakas tuolla ginillä tarkoittaa, ja vastaus on ollu v###u etkö sä muka tiedä ku oot täällä töissäkin.Ravintolassamme kun on tuon lonkerohanan lisäksi seitsemää erilaista giniä hyllyssä.
Myöskin juuri kaveriporukan keksimät nimet erilaisille hörpyille ovat turhauttavia, ja nyt trendiin noussut ”Kimi Räikkönen” eli valkovenäläinen on yksi ääripää, miksi jo hyvin tunnetulle kansainväliselle alkoholisekoitukselle pitää väkisin vääntää hauskempi nimi..
Eikä ole ennenkuulumatonta että karpalovodkalla asiakas kolmen nautitun vodkakarpalon jälkeen haluaakin tällä kertaa juuri Finlandian karpalovodkaa, vaikka on kaikki edelliset tilannut karpalovodkana ja kysymykseni jälkeen halunnut juomasekoituksen, paitsi juuri tällä kertaa kun olin jo juoman valmistanut, pääsipä napauttamaan aspaa..
Ja todellakin olisi suotavaa asiakkaiden tilausta tehdessä ilmoittaa mitä juuri Bacardilla tarkoittaa, kun noissa Breezereissäkin on jos jonkinlaista makua ja härpäkettä. Yksi lime breezer kiitos, oliko liian vaikeaa???
Myöskin vanhojen drinkkinimien kaivaminen arkistosta aspaa ärsyyttääkseen on täysin älytöntä, koska asenne etkö muka tiedä tätä ei ole kovin ymmärtäväistä henkilöä kohtaan jonka on jo tiedettävä hurja joukko erilaisia juomia, kaikkea ei voi tietää, mutta toki haluan oppia=) Hieman on kyllä huvittanut kun olenkin osannut reseptiikan juomaan ja asiakas on kynsin hampain joutunut sittenkin juoman maksamaan ja pöydässä kavereilleen todennut ”Se osas sen sitteki eikä tää oo edes hyvää..”
Shakin` n flairing
joskus ennen muinoin opiskeluaikoina toimin viikonloppuisin erään ”maalaiskaupungissa” toimivan yökerhon baarimikon tuuraajana, ilman koulutusta ja nykyään vaadittavia hygieniatodistuksia. Ideahan on, että kuka tahansa osaa laskea oluen (silloin oli nelosolut vielä suosiossaan) ja tehdä sen paukun (99% kossu joko kolalla tai vissyllä). No, eräs ison-maailman-johtajan näköinen mies sitten sattui tiskille asiakkaakseni ja tilasi vaimolleen alkoholittoman tom collinssin! Just. Tom collinssista tuli mieleen joku laulaja, ja sekö vielä pitäisi tehdä ilman alkoholia! En kehdannut asiakkaalta kysyä vaan hädissäni etsin työparini ja tenttasin häneltä tiedon, valmistin juoman ja sain haukut kun ”kesti niin kauan mutta eikai muutakaan voi tällaiselta paikalta odottaa, hmph”. Kiitos kannustuksesta, rakas (a)asiakas.
kimberly sanoi 16/1/2009 :
Kyllä itsellänikin on aina välillä meinannut mennä tilaukset sekaisin kun on kysynyt mitä asiakas tuolla ginillä tarkoittaa, ja vastaus on ollu v###u etkö sä muka tiedä ku oot täällä töissäkin.
Siitä on syyttäminen ulkoasun suunnittelijoita.
Kerro mikä esimerkiksi tästä tuotteessa ensimmäiseksi jää mieleesi:
http://driveinbottleshop.dk/shop/components/com_virtuemart/shop_image/product/6abc65ec81e39b87993da12766617138.jpg
Breezereissä sentään on määräävä tekijä paremmin esillä:
http://www.badel1862.hr/images/tmBacardiBreezer.jpg
”Veikkaan, että monikaan asiakas ei edes tiedä että cranberry tarkoittaa karpaloa eikä siten näe mitään yhteyttä Koskenkorva Cranberryn ja karpalokossun/kossukarpalon välillä.”
Väittäsin kyllä ite ihan toisin, että kyllä varmasti monikin tietää cranberryn tarkoittavan karpaloa. Ei mikään kauheen harvinainen sana kuitenkaan kyseessä.
”Veikkaan, että monikaan asiakas ei edes tiedä että cranberry tarkoittaa karpaloa eikä siten näe mitään yhteyttä Koskenkorva Cranberryn ja karpalokossun/kossukarpalon välillä.”
Ei ole kysekään siitä onko asiakas tietoinen vaihtoehdoista, mutta siinä vaiheessa kun näytän pulloa kaapista ja kysyn että kumpaa, valinta lienee suhteellisen helppo. Tätä pullotettua juomaa tilataan myös ”kossukarpalona”. Jos joka kerta olettaisin automaattisesti asiakkaan tarkoittavan jompaakumpaa, hävikki olisi melkoinen…
”“kesti niin kauan mutta eikai muutakaan voi tällaiselta paikalta odottaa, hmph”. Kiitos kannustuksesta, rakas (a)asiakas.”
No, eipähän haukkunut sinua suoraan :/ on se vaan niin kivaa pitää yllä samoja juomatottumuksia niin New Yorkissa kuin siellä takahikiän pikku-Friida-pubissa ja olettaa että drinksut maistuu samalta…
Oikea aasihan tässä oli kyllä vaimo, Tompastahan menee alkoholittomana maku kokonaan
Toi selkeän tilauksen tekeminen tuntuu olevan uskommattoman vaikeaa myös muualla kuin baarissa, esim. McDonaldsissa, jossa olin aikoinaan kesätöissä. Ihminen tulee tiskille ja sanoo tilaukseksi ”yks BigMac”. No kuinka ollakaan kun laitoin tarjottimelle hampurilaisen ja rahastin, niin johan sieltä naama norsun v***lla tuli takaisin ”tarkotin kylläkin ateriaa…”. Mutta auta armias, kun vahingosta viisastuneena kysyin seuraavalla kerralla vastaavan tilauksen kohdalla, että ”tarkoititko ateriaa vai…?”, niin vastaus oli luokkaa ”voi juma***ta sentäs, puhuinko mä jostain ateriasta sanaakaan..??” ”Juu et puhunut, tarkistin vain, sorry..”
Erittäin kummallista oli mielestäni myös se, että juomille keksittiin mitä ihmeellisimpiä nimiä ja niistä olisi pitänyt päätellä mitä asiakas tahtoo. Esim. sprite ei ollut ”sprite” tai ”sprait”, vaan jokin omituinen ”spirtuspartusspertus” -kyhäelmä, jolloinka sitten ystävällisesti tarkistin, että ”eli sprait, eikö vain..?”. Ja taas naama norsun v***lla tulee feedbackiä, ”no joo joo, on se nyt kumma kun ei täällä edes ymmärretä mitä asiakas yrittää tilata, ihme paikka, teen susta valituksen, jäkä-jäkä-jää…” Hemmetti, paikka saatto olla täynnä jonot ovelle asti ja hirveä älämölö käynnissä niin yritä siinä sitten tulkita että mitä kukin oikein tahtoo.
Voi jessus, että alkaa oikein hiki nousta pintaan kun muistelee noita aikoja!
No oli siellä onneks kivojan asiakkaita, suurin osa..
”Minä Vaan” Taitaa olla sulla huono päivä?
”En kehdannut asiakkaalta kysyä vaan hädissäni etsin työparini ja tenttasin häneltä tiedon, valmistin juoman ja sain haukut kun “kesti niin kauan mutta eikai muutakaan voi tällaiselta paikalta odottaa, hmph”. Kiitos kannustuksesta, rakas (a)asiakas.”
Asiakashan oli tuossa ihan oikeassa: perusjuottolassa, jossa baarimikolta vaaditaan vain kyky painaa nappia kaljahanassa, ei kannata odottaa saavansa kunnollista baaripalvelua. Niin se vaan menee.
Silja: ”joo ei pysty tekeen, hotshot kone on rikki”..
Joo oon kyllä ihan tavallinen kaduntallaaja, en tosiaankaan mikään baarialan ammattilainen, mut jos mulle sanottaisiin noin voisin katsoa baarityöntekijää todella pitkään.. Olipas vitsikästä sulta.
Eniten vituttaa dorkia läppiä viljelevät baarimikot. Ei paljon päteminen kiinnosta, kunhan juoma tulee eteen ja tietty miel. mahd. pikaisesti. Minulta voi ainakin kysyä tarkennusta asiassa kuin asiassa, kunhan palvelu pysyy asiallisena. Samalla tavalla, asiallisesti kohtelen myös baarityöntekijöitä.
Ei ole helppo ala tuokaan. Itse en voisi olla baarissa töissä sekunttiakaan. Kiire, stressi ja paine silmin nähtävissä. Kännisistä aaseista puhumattakaan. Hatunnosto teille baarityöntekijöille
Aina olen baarissa saanut lonkeroni kun olen tilannut ”peruslonkero” Tiukemmat viinakset olen tilannut kossu/bacardi/mikä tahansa viina kola/vissy/battery. – ei ole ollut epäselvyyttä paitsi ehkä mölyn takia.
Koskaan ei ole juomalla baarista juomat loppuneet ja jos joku tietty ananasmangomansikka breezer on tilapäisesti baarimikon kertoman mukaan loppu niin sitten tilataan jotain muuta. Ei siinä tarvitse jäädä kinaamaan, että on sitä jossain kuitenkin…
Erikoisempia drinkkejä täpötäydessä baarissa ja pienessä hönössä kannata muutenkaan tilata. Ei sitä ulkonäköä/makua arvosta kuitenkaan kun sen kiskoo samalla tavalla naamariin kuin sen peruslonkeron.
Kyllä mulla ainakin kuuluu tapoihin kysyä asiakkaalta epäselvässä tilanteessa mitä mahtaa tarkoittaa ettei vahingossakaan tule tehtyä mitään väärää. Siinäkin on sävyeroja miten asiansa esittää, mikäli ylemmyydentuntoisena alentaa asiakkaan ja kysyy tylysti että sävyllä ”kumpaakohan se idiootti mahtaa tarkoittaa, etkö muka tiedä että näitä on montaa eri laatua”, niin varmasti asiakasta ottaa päähän ja säksätystä tulee vastineeksi. Kun esittää tarkentavan kysymyksen iloisesti, harvoin siitä asiakaskaan nokkiinsa ottaa.
Samaten jos multa tilataan jotain drinksua mitä en osaa tehdä, ilmoitan iloisesti että olen täysin ja autuaan tietämätön siitä mitä kyseinen paukku sisältää, ja voisiko asiakas kertoa mitä siihen tulee. Harvoin itsekään osaavat ja tyytyvät sitten johonkin muuhun, tai jos aidosti halusivat sen tietyn, kaivan paukun sisällön nopeasti baarikaappi.netistä. Ja jipii, kaikki ovat taas tyytyväisiä.
Tälläkin alalla on niin monta luonteensa puolesta täysin epäpätevää tyyppiä töissä että huh. Persoonallaan saa vaativiltakin asiakkailta paljon ihan oikeita virheitäkin anteeksi. Jos ne paukut jne vääntää perusv*ttuuntuneen näköisenä ja huokaillen, voi olla varma että kuittia satelee ja kettumaisia pyyntöjä tippuu. Mitä ankeampi siellä tiskin takana olet, sitä ankeampia ovat myös asiakkaasi.
Noh, baarikäyttäytymisestä kun puhutaan, niin pitkään olen jo miettinyt, kuinkahan ärsyttävä (a)asiakas mahdan itse olla; silloin harvoin kun baarissa käyn, tilaan drinkkejä värin perusteella, kun ei nimistä ole tietoakaan.
Milloin hakusessa on punainen, vihreä tai oranssi drinkki (mahdollisesti pienillä tarkennuksilla, esim. ei maitoa tai maidon kanssa). Itse luulisin, että tarjoamani tilaisuus voisi miellyttää työssä olevaa baarimikkoa: iänikuisen kaljan/siiderin/lonkeron sijaan saakin vihdoin käyttää omia taitojaan ja tehdä drinkin oman päätöksen mukaan, kunhan vain väri täsmää.
Mitä väliä sillä on, jos kossu karpalomehulla ja Koskenkorva Cranberry on asiakkaan kannalta hämmentävää? Kukaan sivistynyt ihminen ei silti ala haistattelemaan/huutamaan/”no pitäs sun tietää nih!”.
”Asiakashan oli tuossa ihan oikeassa: perusjuottolassa, jossa baarimikolta vaaditaan vain kyky painaa nappia kaljahanassa, ei kannata odottaa saavansa kunnollista baaripalvelua. Niin se vaan menee.”
Miksi asiakas sitten odotti sitä ja valitti, kun ei saanut samaa palvelua? Hän kuitenkin sai haluamansa drinkin, vaikka siihen menikin vähän kauemmin. Jos itse valitsee huonoksi tietämänsä paikan, kannattaa ehkä alentaa vähän vaatimustasoakin.
Tämä on kyllä tuttua tekstiä
Nimenomaan noi epäselvät tilaukset. Itselleni tuli asiakas tilaamaan ”bacardia limellä”. Totesin hänelle että baarissamme ei ole limeä eikä limemehuakaan, laitetaankos jotain muuta?” Asiakas käski minun luetella muut mehut ja minä luettelin. Hän päätyi sitten appelsiinimehuun ja tein hänelle bacardiappelsiinin. Kun vein drinkin hänelle, toinen oli ihan että ”mikä tää on… siis mä sitä breezeriä!”
Vois sitten sanoa että breezer, bacardi kun itsessään on pelkkää viinaa
”Aina olen baarissa saanut lonkeroni kun olen tilannut “peruslonkero” Tiukemmat viinakset olen tilannut kossu/bacardi/mikä tahansa viina kola/vissy/battery. – ei ole ollut epäselvyyttä paitsi ehkä mölyn takia.”
juuri näin! -taputtaa seisaaltaan-
”Noh, baarikäyttäytymisestä kun puhutaan, niin pitkään olen jo miettinyt, kuinkahan ärsyttävä (a)asiakas mahdan itse olla; silloin harvoin kun baarissa käyn, tilaan drinkkejä värin perusteella, kun ei nimistä ole tietoakaan.”
Olet pahin mahdollinen. Kaukella kunnioituksella kuitenkin
Seurasin taannoin seuraavanlaista tilannetta vierestä baaritiskillä.
A: ”Yks sininen enkeli!”
Baarimikko tekee drinkin, ojentaa aasille ja kertoo hinnan.
A: ”Jumalauta!” Eihän tää oo sininen enkeli!!”
B: ”Kyllä, kyllä se on”
A: ”Mikä helvetti tää oikein on!??”
B: ”Se on sininen enkeli, jonka te tilasitte”
A: ”EIIIII!! Ei tää oo sininen enkeli!!”
B: ”Kyllä se on. Siinä on *luettelee drinkin sisältämät ainesosat* (ilmeisesti 2cl Parfait amour, 2cl Vodka, Sprite jos oikein muistan)
A: ”Mut *#¤*¤* eihän tää oo sininen!!!!!!”
B: ”Te tilasitte sinisen enkelin, tuo on sininen enkeli ja tuon värinen se on”
A: ”Mut tää ei oo sininen!”
Kahta edellistä kohtaa toistelivat jonkun aikaa.
B: ”Mun on nyt palveltava muitakin asiakkaita. Te pyysitte sinisen enkelin, ja minä tein teille sellaisen. Jos väri ei miellytä, teidän ei tietenkään ole pakko sitä juoda. Seuraavalla kerralla kannattaa tilata sitä mitä oikeasti haluaa.”
Aasi kääntyy ympäri, minä seison hänen takanaan. A: ”Kato ny säkin! Eihän tää oo sininen!!!”
M: ”Ei, ei se varsinaisesti sininen ole, vivahde ehkä enemmänkin liila”
A: ”Nonnis! *¤#*#” kun mä tilasin sinisen enkelin niin tällasen toi ämmä teki”
M: ”Et viitsisi ämmitellä. Se on ensinäkin tosi epäkohteliasta ja toisekseen tän paikan henkilökunta on tosi mukavaa ja ammattitaitosta. Ja mitä juomaasi tulee, tuo on sininen enkeli.”
A: ”Mut ei tää oo sininen!”
M: ”Ei olekaan niin, mutta siniseen enkeliin tuleva likööri on tuon väristä, eli juoma näyttäisi olevan juuri sitä mitä pyysitkin”.
Aasi poistui pöytäänsä tuhahdellen jatkamaan samaa draamaansa pöytäseurueelle.
Mirli: Toi värin perusteella tilaaminen oli ainakin mun ja kaikkien tuntemieni baarihenkilöitten mielestä tosi mukava juttu. Sai vähän irrotella ja tosiaan rikkoa sitä kossubattery/bisse/siideri -linjaa. Että jos meille päin satut, niin paa tilaten vaan.
Titiuulle vielä piti: Tuo on niin tuttua. Oikeaoppisestihan Sininen enkeli menee just noin. Jossain päin vain on tapana pudottaa sekaan tippa tahi muutama Blue curacao -likööriä, joka antaa hörpylle sellaisen kivan smurffimaisen värin. Ja appelsiiniin vivahtavan maun.
En muuten kenellekään suosittele enkelin tilausta vaikka mikä olis, ellei sitten pidä juomista joiden pääasiallinen maku on orvokki.
Joo, itellekin on baarimikot sanoneet hyvillä mielin, jos tilailen jotakin pelkän kuvauksen mukaan. Tyyliin ”vihreää ja pirtsakkaa”. Ja joka kerta on tullut tosi hyvää!
^
Äh siis, sanoneet olevansa hyvillä mielin.
Jos drinkki tilataan vain värin perusteella, niin kokemukseni mukaan asiakas on aina saamansa pettynyt
”Viime kerralla Pera teki ihan eri makusen punaisen!”…ylläri, etsi Pera ja pyydä siltä sama punainen kun viime kerralla, katsotaan muistaako Pera mitä teki…
Kummallista muuten, että monien mielestä sen asiakaspalvelijan pitäisi olla joku Jeesuksesta seuraava, joka tietää jo ajatuksesta mitä toinen haluaa? Miksi asiakkaalla ei muka olisi omaa vastuutaan siitä, että saisi mitä haluaa? Kaikki kun ei aina vaan ole jonkun muun kuin aasiakkaan vika…vai mitä?
^ Minä en tunne drinkkejä juuri ollenkaan, enkä drinkki-/ainesosalistaa lukemalla pysty päättelemään, minkä makuinen drinkki on kyseessä. Olen sen verran ronkeli alkoholijuomien suhteen, että tilaan aina baarimikolta drinkin, joka on makea ja maidoton. Kertaakaan en ole huonoa drinkkiä saanut. Värin perusteella tilaaminen on vähän turhan riskaabelia, mutta noilla omilla kriteereillä on onnistunut aina nappiin. Enkä kertaakaan ole saanut samanlaista, edes samalta baarimikolta, tosin se on mun mielestä vain positiivista
Toivottavasti en ole ollut kovin aasiakas, kun pikemminkin olen luullut piristäväni baarimikkojen päivää.
Ainiin, kerran osui kohdalle ilmeisesti vasta työssään aloittanut baarimikko, joka lykkäsi eteeni vain drinkkilistan ja pyysi valitsemaan niistä. Ei osannut baarimikko suositella niistä mitään makeaa ja maidotonta, joten sillä kerralla tyydyin siideriin.
Toisen alan aspana haluaisin tiedustella seuraavaa: lempidrinkkiäni mojitoa saa TOSI harvoin TOSI harvoista paikoista juuri tuoreen mintun puutteen vuoksi. Onko mojito tosiaan niin harvinainen, ettei minttua kannata hankkia vai onko se niin suosittu, että yrtit loppuu heti? Tekeekö baarimikko mulle mojitoni jos kaivan käsilaukusta minttua?
Laura, minttu menee helposti pilalle. Siksi sitä ei juuri ole saatavissa. Tuore minttu nahistuu käsittämättömän nopeasti.
Miten karpalovodka tilataan ihan oikeaoppisesti? Siis X-merkkistä viinaa ja karpalomehua, ei esim. cranberry kossua.
Laura, Tampereelta olen saanut muistaakseni parista paikasta mojitoa
Itse olen kyllästynyt näihin kelkkoihin, marianneihin, ville vallattomiin jnejne. mitä kaikkia perusdrinkkejä onkaan.. Nykyään tyydyn ihan pelkkään kaljaan (senkin sitten tilaan niin selvästi kun voin esim. ”iso vaalea Kukko”, ”iso Fosters”, ”Karhu pullosta” ..
)
Tosin jos juottolossa ei ole pitkiä jonoja ja olen drinkkituulella, saatan pyytää baarimikolta/maijalta jonkun erikoisen juoman, ja sanon, että haluan sen olevan joko kirpeä taikka makea ja luovuuttaan saa käyttää.. En ala kikkailemaan jos jonossa on muitakin kuin minä.
Frizky, miten olisi ”kossu karpalomehulla”?
Eli jos kyyppari ei tiedä jotain, niin se on vaan kokematon eikä aina voi tietää kaikkea, mutta jos asiakas ei tunne kaikkien drinkkien nimiä, joita voi olla samantapaisia eri juomilla, niin se on hirveä urpo kun tilaa niin epäselvästi. No nyt en enää ihmettele toiminnan tasoa eräässäkin juottolassa.
Selkis: ajatuksenlukijako sen baarimikon sitten pitäisi oikeasti olla?
Itse en käytä alkoholia, mutta silloin kun satun noissa paikoissa käymään, minulle on pyynnöstä laitettu oikein mukavia holittomia drinkkejä. Ainut ihmeellisyys mihin olen törmännyt on se kun pyytää kaakaota ja pidetään itsestään selvänä, että tottakai haluan siihen jotakin alkoholipitoista sekaan. Haloo, kaakao on kaakao. (Ja kyllä, sitä oli listalla ihan pelkkänä kaakaona.)
Luin joskus vuosia sitten jostain ledestä drinkistä nimeltä Selventäjä. Se oli sekoitus vodkaa, sitruunamehua, soodaa ja ehkä vielä jotain makeampaa. Oli miten oli, ajattelin heti seuraavalla baarireissulla kokeilla kyseistä drinkkiä, sillä en pitänyt juurikaan makeista juomista. No, näin tein, ja kuinka ollakkaan tilauksesta eteeni laskettiin….. mitäs muutakaan kuin tuopillinen vettä
”Itse luulisin, että tarjoamani tilaisuus voisi miellyttää työssä olevaa baarimikkoa: iänikuisen kaljan/siiderin/lonkeron sijaan saakin vihdoin käyttää omia taitojaan ja tehdä drinkin oman päätöksen mukaan, kunhan vain väri täsmää.”
Niinpä. Ainakin jos on aikaa. Tuossa taannoin olimme isäni ja mieheni kanssa baarissa ainoat asiakkaat ja baarimikko sitten väsäsi siinä illan aikana lähemmäs kymmenet eri paukut mitä vain keksi pyytää, James Bond -martineista sniffereihin ja liekitettyihin viskeihin ja keksi vielä itsekin vaihtoehtoja mitä seuraavaksi voisi kokeilla. Itse tosin kuskina, niin en mitään päässyt maistelemaan.
Ja kovasti kiitteli ja kehui lähtiessämme että mukava kun kerrankin kysellään niiden peruslonkeroiden ja kaljojen sijasta muutakin, kun oli hyvin aikaa perehtyäkin asiaan.
Baarissa käyminen alle 20-vuotiaana oli todella mielenkiintoinen kokemus. Vuosikausiin emme tilanneet muuta kuin siideriä, kun ei ikinä tiennyt, mitä muita juomia baarissa tarjottiin. Vasta pitkän omatoimisen itseopiskelun kautta internetissä uskalsimme tilata jotain muutakin kuin päärynäsiideriä.
Syynä tähän oli se, että valtaosa baarien työntekijöistä piti ääliöinä kaikkia, jotka eivät tienneet jokaisen drinksun nimeä ja kemiallista koostumusta. Toinen ääripää oli tarjoilija, joka ei olettanut nuorten naisten juovan mitään muuta kuin kaupan valmismehulitkuja. Kun tilasimme ravintolassa caipiroscat, tarjoilija ei ensiksikään tiennyt, mitä siihen tuli, ja kun limeä ei löytynyt, hän korvasi asian sitruunalla. Tyyppi toi juomat pöytään ja todella ivalliseen ja limaiseen sävyyn kysyi meiltä ”onks tää hyvääääääää?”
Jos muita ravintoloita olisi löytynyt lähietäisyydeltä, olisimme lähteneet saman tien pois, mutta lähin oli 5 km:n päässä… Eniten vitutti, että tuostakin tapauksesta piti pulittaa täysi hinta, kun tuote ei vastannut odotuksia eikä palveluntasossakaan ollut kehumista.
Pieni kaupunki.
Oo-o… taas yksi syy vähemmän lähteä baariin mulle, kun en siellä muutenkaan roiku ja sitten pitäisi jotenkin tietää että minkä nimisiä drinksuja siellä saa ja että pitää tietää sanoa taikasana ”mansikka” ensimmäisenä, kun tämmöstä noboa ei snobi baarimikko voi avustaa.
Tuleeko nyt sitten vastaus että kyllähän sitä autetaan jos kysytään? Jäi vähän semmonen olo, että sitten ketuttaisi se, että vien työaikaa kysymällä että minkälaista uskaltaisi tilata.
”ei ole lupaa, ei oikeuttakaan, juottaa maljaa näin katkeraa, hei baarimikko, voitko ojentaa, jotain punaista ja makeaa?” Näin Pate Mustajärvi lauloi aikoinaan.
toki asiakkaalta voi aina varmistaa tilauksen.. esim. se kunnon vanha tilauksen toisto ääneen yleensä herättää asiakkaan tarkentamaan tilauksensa.
ja siitä mojitosta..
kyllä tampereella onnistuu useassakin paikassa, roukaravintoloiden yhteydessä olevissa baareissa.
vältä makusiirappi sotkuja!
Veikkaan että suurin osa baarimikoista ja varsinkin baarien omistajista ei allekirjota tän palstan juttuja. Sen verran iso osa baarien asiakkaista karkotetaan tolla ”pitää tietää kaikki ennen kuin voi tilata”-asenteella, että aika moni baari menis samantien konkkaan, jos vain kaikkitietävien asiakkaiten raha kelpais yrittäjille.
(ma vaan totean tahan sille alkupaan Mina Vaan kirjoitukseen, etta esim. tasta loytyy kylla henkilo joka nimenomaan tilaa Bacardin Bacardina, tai Bacardin appelsiinimehulla, tai Bacardin colalla. Niihin limppariversioihin a.k.a. breezereihin en koske pitkalla tikullakaan…)
Aasiakaspalvelijana tunnustan, että kyllä nolotti, kun olutoikeuksin varustetussa baarissa jobbaillessani asiakas tilasi Titanicin tuhon. Selitän sitten, että meiltä ei saa kuin olutta, johon asiakas: ”Mitä, eikö täältä saa jäävettä?”
Ei sitä aina voi kaikkea tietää.
Joo, itsekin alan ammattilaisena olen törmännyt tähän Sinisen Enkelin ”mutta-eihän-tämä-ole-sininen”-ongelmaan. Yritä siinä sitten selitellä kun aasiakas ”tietää paremmin”.
Asiasta mäkihyppyyn, pakko kertoa muutama ”aasiakas”-tilanne omasta ”valtakunnastani” (pienen kylän baari)
3 nuorta tyttöä tilaa tequilat. Myyn ne ja tytöt ovat tyytyväisiä. Nyt tarkennan, että baarissamme on kahdenlaisia shottilaseja. Sama määrä 4,5cl menee kumpaankin, mutta ovat erimuotoisia; toinen on korkeampi ja kapeampi malli ja toinen taas vähän lyhyempi mutta vastaavasti leveämpi. Ensimmäiset tequilat myyn niistä korkeista. Kun tytöt tilaavat vähänajan päästä uudet tequilat, ovat kaikki korkeamman mallin lasit käytössä, joten myyn tequilat matalemmemmista shottilaseista.
Kohta yksi näistä tytöistä tulee ja sanoo erittäin ivallisesti että ”tässähän on vähemmän kuin viimeksi.
Minä: ei siinä ole, lasi on vain eri muotoinen joten määrä kieltämättä näyttää pienemmältä
Tyttö: No tasan ja tarkkaan tässähän on puolet vähemmän!
En jaksa kinastella enempää, vaan haen yhden molempia lasimalleja (korkeamman tiskistä) ja kaadan 4cl mitan täyteen vettä ja kumoan sen ensiksi korkeampaan lasiin ja sitten matalampaan.
Minä: kuten näet, ei siinä ole yhtään sen vähempää.
Tyttö yrittää intää vielä vastaan, mutta kun muut tiskillä olevat asiakkaat alkavat jo naureskella tyttö rukalle, hän tajuaa erheensä ja lähtee pois.
Myös alkuperäiseen aiheeseen liittyviä tapauksia on sattunut (Tämä sattui työkaverilleni, mutta olin vieressä todistamassa tapahtumaa):
Aasiakas: Tiiätkö semmosta paukkua ku hotshot?
Tarjoilija: Joo-o.
Aasiakas: no pistä 1 hotshotti.
Tarjoilija: Valitettavasti meillä loppui juuri Galliano.
Aasiakas: no mitä se muka on?!
Tarjoilija: no sitä likööriä mitä hotshottiin laitetaan.
Aasiakas: Ei siihen mitään galliaanoa laiteta. Et vain osaa tehdä sitä!
Tarjoilija: Niinpä.
Näitä riittää joka lähtöön. Pakko vielä mainita että minäkin pidän piristysruiskeina niitä asiakkaita jota tilaavat ”tee-jotain-hyvää/yllätä minut”-meiningillä.
), kuin portsareillekin. Ilman meitähän ei olisi baarejakaan!
Tykkään työstäni silti vaikka välillä aasiakkaat saavat miettimään alan vaihtoa, mutta onneksi vain harvoin. Ja työn iloa kaikille baarialan aspoille. Niin tiskintakana työskenteleville tarjoilijoille, bloggareille (kirjoitinko sanan väärin?
Olin kerran eräässä vähän paremman luokan baarissa, jossa drinkit maksoivat lähemmäs 10 euroa ja jossa ei minun ja kolmen ystäväni lisäksi ollut sillä hetkellä juurikaan muita asiakkaita. Koska olin autolla liikenteessä ja koska en juurikaan tiedä holittomien drinkkien nimiä, kysyin baaripirkolta mitä alkoholitonta drinkkiä hän suosittelisi. Vastaukseksi sain, että ”Onhan mulla tässä noita limsoja: Colaa, Spriteä ja Fantaa.”
No, mikäs siinä, tyydyin sitten Colaan. Mutta vähän kyllä ihmetytti, kyseessä ei todellakaan ollut mikään teiniräkälä ja asiakkaita baarissa oli sillä hetkellä vain muutamia eli olisin kuvitellut voivani saada jonkun oikein kunnon drinksun…
Heh, multa tilattiin kanssa vähän laadukkaammassa olutravintolassa Titanicin tuhoa. Lauantai-ilta kun oli kyseessä, oli mekkalaa jonkun verran ja meilläpä sattui olutkaapissa olemaan Titanic Stout. Kelpasi kyllä jääveden ystävällekin.
”Olin kerran eräässä vähän paremman luokan baarissa, jossa drinkit maksoivat lähemmäs 10 euroa–”
Mitäs sanotte siihen, kun tilasin kerran kotikaupunkini keskitason baarissa minttukaakaon (eikä ollut edes kovin iso) ja se maksoi 8,50 €? En ollut uskoa korviani, kun baarimikko sanoi hinnan, mutta maksettavahan se oli. =/ Tästä lähtien kysyn drinkkien hinnat etukäteen.
Mulla on suuri karpaloangsti.
Koska suomessa ollaan niin sen marjan nimi on karpalo, ei cranberry.
Tiedän, että tää kuulostaa tosi nuijalta, mutta joka kerta se vaan särähtää korvaan.
Varsinkin kun kyseessä ei koskaan ole se karpalolla maustettu vodka, vaan karpalomehu.
Cranberryvodka, karpalokossu…Argh!
Ensin se viina. Muuten tekis mieli vetää mittasuhteilla 4cl mehua ja loput sitä viinaa
DD
Ja se valkovenäläinen on valkovenäläinen,
ei valkkari (jolla saat valkoviiniä), belarus (joka on täysin naurettavan huono mukahyvävitsi) eikä valkoryssä…
Joo olen huono ja syvältä ja kaikkea muutakin.
Mutta hiljaa pääni sisällä minulla on vapaus ajatella asiasta mitä vaan… Hehe.
”Mitäs sanotte siihen, kun tilasin kerran kotikaupunkini keskitason baarissa minttukaakaon (eikä ollut edes kovin iso) ja se maksoi 8,50 €? En ollut uskoa korviani, kun baarimikko sanoi hinnan, mutta maksettavahan se oli. =/ Tästä lähtien kysyn drinkkien hinnat etukäteen.”
Joo, sama täällä, tosi pieni (silti suht hintava) paikka. Eihän ne kaakaot mitään pieniä ole, mutta silti vähän kirvelee. En tosin siinä paikassa käykään usein, kun parempi (ja isompi!) sadan metrin päässä.
Juu..
Ihan pari asiaa tulee mieleen.. Veljeni jäi joskus kiinni juomisesta (ainahan me joskus) ja sanoi juoneensa ainoastaan yhden ginin.. Siinä oli vanhemmille selittämistä, ettei hän mitään giniä juonut vaan lonkeroa =)
Noista Bacardi Breezereistä sen verran, että appelsiini breezeri on oma suosikkini, mutta aikoinaan sitä oli melkein mahdoton saada. Aina kun sen tilasi, niin vastaukseksi sai: ”Ei ole appelsiiniä. Täällä on ainoastaan tällainen Tropical.”
Tästä viisastuneesa olen tilannut jo vuosia Tropical Breezerin, koska silloin saan mitä haluan..
(Ja tiedän kyllä, että sekä appelsiinissa että ananaksessa lukee pullonkaulussa ”Tropical”, mutta minkäs teet, jos baarimikot eivät osaa)
LadyLilith:
Onhan tuo ihan fiksua..
Itse tilasin joskus kaverille drinksun ja itselleni viskiä. Tilauksen hinta oli 23 euroa.
Kysyin sen jälkeen viskini hintaa ja se oli tuon 20 euroa (!)..
Oli muuten älyttömän hyvää viskiä (ja ostin sitä sen illan aikana useammankin paukun)..
(Mutta on aina hyvä kysyä hintaa, jos ei tiedä)
Mojitoista:
Oma kokemukseni on muutaman vuoden takaa, koska ihan omasta halustani vältän teinihelvettejä viimeiseen asti..
Kuitenkin .. aikoinaan Oulun Onnelasta sai todella hyviä mojitoja. Suosittelen.
Tuc: Ei se joka tilaa drinkkinsä värin perusteella ole paha, ei todellakaan. Semmonen asiakas on ärsyttävä joka tulee tilaamaan ”jotain hyvää” ja kun kysyn että makeaa vai raikasta niin ei osaa päättää. Harvoin oon kuullu asiakkaan valittavan väärän värisestä drinkistä, mutta oikeaan osuminen on huomattavasti vaikeampaa jos ei tiedä kuinka makea drinkki saa olla..
Kiku: Oikein tehtynä Titanicin tuho on vettä, jääpaloja ja suolaa. Eihän se botski järveen uponnu
Välillä v…ttaa, kun joskus satun tekemään ekstrauksia baarissa, jossa on toistakymmentä eri olutta hanassa ja pullotuotteena löytyy about 50 erilaista. Myy siinä sitten pahimmassa ruuhkassa se ”yks kalja”…
”Jaahas, joku on onnelassa töissä.”
”Ei meikä tajua että miten tästä tarinasta saa kuvan että tyyppi on jossain Onnelassa töissä”
”Yökerhossamme on käytössä asiakaskortti, jolla saa tiettyjä alennuksia.”
Tuosta sen pystyy aika hyvin päättelemään
Tuosta sinisestä enkelistä vielä..
Itse maistelin pari kesää sitten Pietarsaaressa kaikkiSia Glasin jäätelöt (jotka on siis hirmuhyviä kaikki) ja siellä yksi suosikeistani oli orvokkikermajäätelö.
Eli omasta mielestäni sellaisessa juomassa ei ole mitään vikaa, joka sattuu maistumaan orvokilta.
JP:
Minä olen joskus jopa tilannut Pate Mustajärven laulun mukaisen drinkin eli jotain punaista ja makeaa..
Sain silloin elämäni parhaan drinkin.. Samalla hetkellä ymmärsin, että lämpimän drinkin ei tarvitse olla kaakaota tai kahvia vaan ihan hyvin lämmintä mehua, jossa on hieman alkoholia. (tällä kertaa muistaakseni vaniljakossua ja jotain muuta viinaa)..
Värin perusteella tilatessa saa muutenkin yleensä tosi hyviä drinkkejä.
Harmiksi niillä ei yleensä ole nimiä, mutta jos löytää saman baarimikon uudestaan niin hän yleensä tekee jotain saman tyyppistä (ehkä jopa parantelee juomaa hitusen, kun on kuullut palautetta ”kuluttajalta”)..
”Välillä v…ttaa, kun joskus satun tekemään ekstrauksia baarissa, jossa on toistakymmentä eri olutta hanassa ja pullotuotteena löytyy about 50 erilaista. Myy siinä sitten pahimmassa ruuhkassa se “yks kalja”…”
”Yks kalja” tarkoittaa 0,5l bulkkilageria. Et oikeasti tätä tiedä?
Joo-o, vielä enemmän v…ttaa noi baarit jossa on toistakymmentä olutta hanassa ja pulloissa 50 erilaista ja snobi-aspan mielestä kaikkien pitäisi asiantuntevasti valita joku fiini ambomaalainen keltaviherpaahtopohjahiivalitku, kun oikeasti asiakas haluaa vain ison tuopin mitä tahansa peruskaljaa…
”niki sanoi 18/1/2009
“Jaahas, joku on onnelassa töissä.”
“Ei meikä tajua että miten tästä tarinasta saa kuvan että tyyppi on jossain Onnelassa töissä”
“Yökerhossamme on käytössä asiakaskortti, jolla saa tiettyjä alennuksia.”
Tuosta sen pystyy aika hyvin päättelemään ”
Sori, eipä ollut kovin aukoton selitys. Minunkin vakiokapakassani on käytössä asiakas(alennus)kortti, vaikkei kyseistä baaria löydy mistään muualta kuin tästä kylästä.
”“Yökerhossamme on käytössä asiakaskortti, jolla saa tiettyjä alennuksia.”
Tuosta sen pystyy aika hyvin päättelemään ”
Sori, eipä ollut kovin aukoton selitys. Minunkin vakiokapakassani on käytössä asiakas(alennus)kortti, vaikkei kyseistä baaria löydy mistään muualta kuin tästä kylästä.
”
Sama myös minun entisessä kotikaupungissa. Kahdessa eri baarissa (sama omistaja) sai etuja asiakaskortilla, eikä kumpikaan todellakaan ole sedula, kaukana siitä.
2009: Jos ei osaa sanoa haluavansa tuopillista kotimaista peruskolmosta tahi nelosta, niin kannattaa varmaan pysyä vielä vähän aikaa äidinmaidon parissa.
Toiveajattelua todellakin
Ja se baarimikko, joka ei käsitä mitä tarkentamaton ”iso tuoppi” tmv. noin yleisesti ottaen asiakkaan suussa tarkoittaa, sopii puolestaan paremmin niitä baarin vessoja siivoamaan kuin kaljaa myymään.
Ai että Breezerit olleet vaikka kuinka kauan…
Kyllä itse tilaan useinkin Bacardia ja aina olen haluamani aineen saanut. Ja oisin ollu kyllä tosi hämmästynyt, jos joku olis ruvennut sellaista limpparia tarjoamaan. Breezeria maistoin ensimmäisen kerran tämän vuoden puolella. Ei noihin uusiin juomiin aina niin nopeesti kerkiä mukaan…
Tsemppiä aspoille, meitä aaseja on liikkeellä niin monenlaisia.
titiuun jutusta tuli mieleen taannoin ystäväni joka oli hyvin tuohtunut kun se laivalla tilattu sininen enkeli oli violetti
Omasta puolesta voin sanoa että onhan niitä ”jotain hyvää” paukkuja mukava tehdä kunhan saa vähän tarkemmat ohjeet kuten ”makeeta” tai ”kirpeetä” muuten on aikamoista hakuammuntaa ja hyvin harvoin lopputulos miellyttää asiakasta.
Ja tohon sinisen enkelin keskusteluun lisätäkseni kerran asiakas tilasi multa ”2sinistä enkelii mut toinen punasena” lisä ohjeita asiakkaalta yritin kysellä ja selittää että jos yrittää väriä muuttaa muuttuu myös maku ja siinä samalla paukun nimi… tämä ei mennyt millään asiakkaalle jakeluun ja tein vain jonkun makean punaisen paukun siihen sinisen enkelin rinnalle ja asiakas oli erittäin tyytyväinen..
Kerran yksi asiakas alkoi kinaamaan kanssani siitä mitä whisky sour:iin tulee ja sillon meinas palaa kääpä ihan huolella mutta siitäkin vaan selvittiin..huvittuneena ollaan sitä kyllä työkavereiden kanssa muisteltu…
ja mitä noihin tilausnimiin tulee ni toki ymmärrän että asiakas ei tiedä kaikkia pulloja ja vaihtoehtoja ja siksipä kysynkin aina ja tarkistan asian mutta valitettavan usein asiakas ei tahdo ymmärtää ei hyvällä eikä pahalla siitä olisi tuhansia esimerkkejä mutta viimeksi tuli tää vastaan kun asiakas tilasi yhden lonkerosiiderin, yritin tiedustella että jaa lonkero vai siideri vai kenties molemmat mutta asiakas vain intti että no ei kun 1 LONKEROSIIDERI, annoin lonkeron ja asiakas oli tyytyväinen. että kyllä niitä ennustajaeukon lahjoja saa käyttää välillä.
Mutta kaikesta huolimatta suurin merkitys on sillä kuinka asiakas asiansa esittää tiskillä ja millä äänensävyllä… Omasta mielestäni kaikispa pahimmat aasiakkaat on sellaiset ketkä on tehnyt baarityötä hetken ja pitää itseään täysin ammattitaitoisena baarimikkona ja myös muistavat tämän kertoa suureen ääneen tiskin toisella puolella.
No tulipahan taas avauduttua..
J-P: Voitko/muistatko mistä whiskeystä oli kymysys? Haluaisin ihan vain tietää onko multa mennyt joku kokeilemisen arvoinen ohi.
Eipä sillä, että olisin ihan niitä kaikkia muita vielä ehtinyt maistamaan
marley:
Se viski oli Johnnie Walker Blue Label. Voin oikeasti suositella varsinkin, kun en yleensä pidä mistään Johnnie Walkereista (Red/Green/Black) lainkaan.
Ostin viskiä myös omankin pullon. Se ei ollut Alkon hinnoilla kovin paljoa kalliimpaa kuin mitä sama pullo maksaisi Briteissä. Ja varmsti halvempaa kuin juoda se pullo baarissa =)
J-P: Kiitoksia. Tuota Blueta ei olekaan koskaan sattunut sopivasti eteen maistettavaksi. Pitää testata ja jos toimii, niin hommata pullo valikoimien jatkoksi.
viime viikonloppuna oli naurussa piteleminen, kun viereinen aasiakas tilasi karpalon, baarimikko sitten yritti tivata, että vähän tarkempia tietoja tarvitsee. asiakas hetken mietittyään totesi että v*ttu sitä viinaa, känniin tässä pitäis päästä (tällä hetkellä tosin promilleja oli varsin mittavasti). baarimikko vielä kysyi että votkaa vai mitä. vasta tässä vaiheessa aasiakas muisti täydentää että joo laita sitä v*tun votkaa ja pistä joukkoon karpalomehua, ei se nyt voi olla noi v*tun vaikeeta.
seuraavaksi tulikin vuoroni, jolloin tilasin karpalon, lonkerolla varustettuna. baarimikko repesi tämän jälkeen yhtä aikaa itseni kanssa.
onhan niitä eri kombinaatioita karpalolle, mitkä sisältävät viinaa.
marley..
Se baari, josta silloin tuota viskiä tilasin oli jokin Kirkkonummen perusteinikapakka. Alkuperäinen aikomukseni oli silloin juoda rommia, mutta sain kuulla, että ainoa vaihtoehto oli Bacardi (joten jätin romin juonnin sitten siihen). Ihmettelen vieläkin miksi heillä oli valikoimissaan tuota viskiä..
Blue Label ei kuulu Alkon normaaliin hyllyvalikoimaan, mutta sitä saa kyllä erikseen tilattua..
(kannattaa tosin maistaa ensin yksi paukku baarissa, sillä se pullohinta on melko suolainen)
J-P: No se on toisaalta vain rahaa. On sitä joskus tullut huomattavasti typerämpäänkin käytettyä. Ja pitäähän sitä joku pahe olla, täydellisistä tyypeistä kun ei pidä kukaan
Köh köh…
Mutta pitää ottaa jossain maistiaisit ja katsoa mistä on smurffi-Walker tehty…
Tosiaan tosi yllättävää, että moista yleensä löytyy jostain ns. perusmeininkipaikasta ja että jos menet ja tilaat viskin sanoilla ”viski, kiitos”, niin sinulle löydään eteen Walkerin Sinistä.
Normitilanteessa voisi kuvitella, että se vaihtis olis se hyllyn halvin pullo jo pelkästään sen takia, että peruskaljoitelija tuossa tilanteessa voi perääntyä tilauksestaan, kun yhtäkkiä eteen tuodaankin parinkympin huikka, ja tämän jälkeen ainekset saakin lirutella takaisin pulloon.
Toisaalta kyllä ihmettelen sitäkin ettei baarimikko näyttänyt pulloa tai edes ja kysynyt ennen kaatamista, että käykö tämä vaihtoehto? Siinä tilaaja kuitenkin saa mahdollisuuden kieltäytyä olettaen että on edes hajulla siitä mitä on tilaamassa.
Mutta en olettanutkaan, että tuota Alkosta välttämättä löytyisi, jo senkin perusteella, etten muista siihen koskaan missään käymässäni Alkossa törmänneeni.
Ja ihan sivujuonteena yllättävänä havaintona huomasin tuossa joku aika sitten Kuopiossa poiketessani, että siellä oli ainakin yhdessä keskustan Alkossa yllättävänkin suuret viski valikoimat. Harvoissa etelän isommissakaan kaupungeissa olen vastaavaan törmännyt ja voisi kuitenkin kuvitella, että isoimmissa kylissä pelkästään kysynnänkin vuoksi on tavaraa. Tosin voi olla, että olen sattunut käymään juuri niissä väärissä myymälöissä.
Eipä sillä mitään, kyllähän tuota Alkon tavaraa saa tilattua joko ihan yksityisesti tai tiedustella olisiko jotain tuotetta mahdollista saada tietyn myymään valikoimiin, mutta huomasi kyllä selvästi, että onni meillä vaihtelee. Joillain jopa myymälä/kaupunki kohtaisesti
Nimimerkille ”Oxygen2 sanottakoon sen verran, että kyseisessä olutravintolassa ei ole Y H T Ä Ä N kotimaiseksi luokiteltavaa bulkkilageria hanassa. Muutamia kotimaisia pienpanimotuotteita kylläkin, eivät ole tosin lageria. Oxygen omaa todennäköisesti enemmän selvänäkijän kykyjä kuin minä… Ymmärrän toki, jos hänen kylässään kalja mielletään Olviksi tai sitten muuksi monikansallisen yhtiön omistamaksi ”kotimaiseksi” lager-olueksi. Kannattaa pysyä siellä Peräjepualla ja ryystää sitä ainoaa oikeaa K A L J A A. Idiootti.
Esla:
”Jos drinkki tilataan vain värin perusteella, niin kokemukseni mukaan asiakas on aina saamansa pettynyt”
Aika luonnollista, sillä suurin osa kaikista drinkeistä ei maistu paremmalta kuin olut/lonkku/siideri/kossukola/bacardikola. Sama juttu hinta-laatu-suhteen kanssa. Siksihän ne suosituimmat juomat ovat suosituimpia, en minä kaljaa juo raflassa siksi että se on coolia vaan siksi, että yleensä hyvä olut on ylivoimaisesti parhaimman makuinen vaihtoehto.
Suurin osa drinkeistä maistuu pahalle ja nekin jotka maistuvat hyvälle, ovat melkein järjestään ylihintaisia makuunsa nähden.
marley:
Tuosta minun kirjoituksestani sai ehkä vähän väärän kuvan..
Oli siellä baarissa myös punaista Walkeria ja sitä olisin kai saanut, jos olisin tilannut viskiä. Huomasin kuitenkin vähän sivummalla toisen Walker pullon, joka näytti Black Labeliltä. Kysyin mitä se on ja sain vastaukseksi, että se on Sinnen.
Kysyin, minkä ikäistä viskiä siihen oli käytetty ja baarimikko yritti lukea pulloa, mutta ei löytänyt (Bluen sekoituksessa käytetään monenikäisiä viskejä – opin tämän vasta myöhemmin)..
Niinpä päätin maistaa sitä. Enkä kysynyt hintaa.
Tarkoitin sillä, että sitä ei löydy Alkon valikoimasta, että sitä ei löydy esimerkiksi Alkon hinnastosta lainkaan..
Alkolla on myös toinen lista tuotteista, joita saa erikseen tilaamalla hinnaston ulkopuolelta. Sieltä Blue Label löytyy helposti.
Maake:
Minä en ole kanssasi samaa mieltä. Monet juomat oikeasti maistuvat jollekin muulle kuin kaljalle tai siiderille. Itse esimerkiksi pidän happamista drinkeistä. Kun drinkkiin lisätään tarpeeksi sitruunaa/limeä jne. niin ei se enää miltään oluelta maistu..
Enkä oikein ymmärrä, että miten kirjoituksesi perusteella on huono idea tehdä drinkki värin perusteella.
Jos suurin osa drinkeistä maistuu ihan samalta kuin kaikki muutkin drinkit niin luulisi, että asiakas on ihan yhtä tyytyväinen mihin tahansa drinkkiin..
Pitäisi tilata tuotteet niiden oikeilla nimillä kuten cola, sprite jne….. mutta yksi on joka saa baarimikot useasti sekaisin (ei toki kaikkia), tilatkaapa russian (juu, juuri se limonaadi jota myös käytetään viinan joukossa) niin jo on helposti baarimikko sekaisin. Ja miksi se loppujen lopuksi pitää tarjoilla kommenttien kera: eihän tuota kukaan raakana juo – juurihan minä sellaisen tilasin! (Syystä, että olen kuskina ja alkoholia en silloin juo)
Paras kerta oli kun baarimikko kysyi, että musta ryssä…vastasin, että pelkkä russian, jolloin tuli vähän ajan päästä lasissa nenän eteen musta ryssä…..katoin hieman hitaasti baarimikkoa, jolloin se kyllä hokasi äkkiä että väärä drinkki…..meni puoliminuuttia niin jo löytyi russiania… *heh*
Näitähän riittää.
Kaverillani oli myös vuosia sitten eräässä kiireisessä yökerhossa hirveä hässäkkä tiskillä, kun joku n.18 v. tytteli tulee tiskille hetken miettimään ja sanoo sitten että ”Tee mulle jotain kivaa”. Sanavalmiina veijarina kaverini tokaisee että ”Mä pääsen neljältä, mitä otat odotellessa?”
Sanavalmiina veijarina kaverini tokaisee että “Mä pääsen neljältä, mitä otat odotellessa?
Vastaavia esimerkkejä aasiakaspuolelta löytyy otsikolla ”Niin vanha vitsi” useampiakin. Sillä erotuksella tietysti että niissä asiakas on aasi, kun tässä taas baarimikko oli sanavalmis. Hohhoijjaa.
Voin näin asiakkaana (olen kyllä ollut myös baarimikkona) sanoa että välillä kyllä menee väärin vaikka asiakas kuinka tilaisi oikein. Tilasin kerran margaritan, ja baarimikko kysyi halusinko siis mangomargaritan. Tarkensin että ei, vaan ihan sen tavallisen, perinteisen. Hetken päästä eteeni ilmestyi jotain oranssia mömmöä. ”Mikä tämä on?”, ihmettelin. ”No se on se mangomargarita”, baarimikko vastasi.
Se oli hyvää palvelua!
No joo lopuksi sain aidon margaritan ja sen mangon lisäksi ilmaiseksi
En jaksanut lukea kaikkia kommentteja läpi, joten joku on saattanut todeta saman. Muutama paukku pohjilla ja aivot alkavat tehdä tepposiaan. Eli ei välttämättä kaikki jutut olen ihan järkeviä. Ei nuo antamasi esimerkit ole varmasti edes pahimmasta päästä. Sattuuhan sitä, paremmissakin piireissä.
Margaritoista…
Mulllakin tuli kaksi vanhempaa naista tilaamaan mansikkamargaritaa. Tein ne heille niinkuin kuuluukin ja annas olla kun ne otti ryypyt niin sit kuuluu:
”…hyi helvetti minkä makusta, ei nää mitään mansikkamargaritoja ole!!!”
Minä: ”Ihan on kyllä sitä, mitä tilasitte, mut en voi mitään jos ette pidä tequilan mausta (en muuten pidä itsekään , joten en myöskään koskaan tilaa margaritoja).”
A: ”Sä et osaa mitään, helvetti, jotain vaan oot roiskinu näihin. Rahat pitäs saada takas.”
Akoilla ei ollu mitään käsitystä mitä ne ees tilas, silti ne joi ne, enkä todellakaan mitään rahoja tollasessa tapauksessa takas anna.
siis kaikkeen vastaus asiakas tilanteessa on jos asiakas alkaa kyselee jotain sanot vaan KVG!!! Katso Vittu Googlesta!!!
Itse oon minimoinnu ns. kertapullotuotteiden (usein esim karpalolonkerot, breezerit, smirnoff icet ym) hävikin sillä et näytän sillee fiinisti sitä pulloa asiakkaalle ennen kuin menen sen avaamaan. muuten ne on kuitenkin sillee ”eikumätarkotin” ja sitä avattua pulloa on vähän hankala myydä myöhemmin enää kellekään
bruce sanoi 15/9/2009:
siis kaikkeen vastaus asiakas tilanteessa on jos asiakas alkaa kyselee jotain sanot vaan KVG!!! Katso Vittu Googlesta!!!
Voinko sanoa baarimikolle samoin, jos haluan drinkin jota hän ei osaa tehdä?
Hmm, jotenkin näitä kirjoituksia täällä lukiessa tulee sellainen tunne että suomalaiset aspat oikein odottavat ongelmia ja toivovat niitä. Eiköhän joka alalla ole omat käytäntönsä ja aika nopeasti oppii tietämään mitä asiakas tarkoittaa vaikka käyttääkin ”väärää” nimitystä.
Hyvä aspa osaisi ehkä hauskallakin tavalla pyytää tarkennusta asiakkaalta jos sellaiseen on tarvetta. Jos sellaista jaksa niin sitten taitaa olla väärällä alalla, koska jos asiakaspalvelu jotain on niin toistoa-toistoa-toistoa.
Tuntuu että Suomessa keskinäinen uho on vallalla ihan joka paikassa. Niin liikenteessä kuin asiakaspalvelussa. Ymmärretään tahallaan väärin ja lopputuloksena paha mieli molemmilla. En ymmärrä.
”Erneo 15/1/2009
Tapaus 3. Cociksen ja muiden uutteiden määrä on kyllä ravintoloissa säädetty aivan minimiin sen takia koska känniset eivät sitä maista paljonko sitä kokista siellä on. (Joo, olen itse ollut paikalla kun tälläistä säätöä on tehty joten turha sanoa ettei moista tapahdu)”
Kyllä, juuri vain ainoastaan näin. Se on se syy.
Ei se baarimikko oikeasti oleta, että asiakkaan kuuluu tietää mitä tilaa. Lähtökohta on, että perus asiakas ei tiedä mitä haluaa ja juokin yleensä vain siksi sitä olutta/siideriä/gintonicia. Tämä johtuu siitä että Suomi on hyvin nuori Cocktail kulttuuri maa. Mutta olisi suotavaa, että jos tilaat jonkun juomasekoituksen nimellä niin tietäisit suurinpiirtein mitä siihen tulee. Tämä auttaa baarimikkoa hirveästi työssään, joka on palvella sinua ja tarpeitasi