8/07
2010
23

Raivoisaa joulua

Työskennellessäni eräänä joulukuisena päivänä kassalla, kuulin kun ovella joku karjaisi toisille asiakkaille ”painukaa v*ttuun niiden kärryjenne kanssa!”. Ensin ajattelin, että se olisi ollut vitsi, kuka noin äreänä olisi toisille asiakkaille. En ehtinyt nähdä valittajaa, mutta jonkin ajan päästä selvisi kyllä, kuka hän oli, kun kassajonoon ilmestyi pariskunta.

Hysteerinen nainen ja nolon oloinen mies punertavine poskineen. Nainen karjui täyttä kurkkua miehelleen: ”Mä oon niin vihanen! NIIN VIHANEN! Mä tapan sen naisen… prkl… OMIN KÄSIN! Niin teen. TAPAN SEN JOULUAATTONA! OMIN KÄSIN! OON NIIN VIHANEN!”, ja runsasta kiroilua päälle. Mies oli suurimman osan ajasta hiljaa ja selvästi hyvin vaikeana, yhtäkkiä hän vain huudahti ”TURPA KIINNI AKKA” ja sitten taas painoi päänsä alas ja keräsi ostoksia.

Kaikki seurasivat tilannetta hiljaisuuden vallitessa. Nainen vain karjui tappouhkauksiaan, kunnes yhtäkkiä hän hymyili ja sirkutti oikein ystävällisellä äänellä kassalla istuvalle myyjälle (en siis ollut minä) ”voi suo anteeksi että olen hieman vihaisella päällä, tämä on niiiiin ihana tämä teidän uusi myymälä”, ja sitten jatkui huuto.

Piti siinä vähän aikaa miettiä, että nauraako vai itkeä… Pariskunta häipyi, mutta huuto kuului jatkuvan.

T: kassalla kuulee

Jaa Facebookissa
Laita Twitteriin
Google Buzz

--------------------------------------------


Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...

  1. Nortti 8/7/2010

    Juu, mää olin kassalla töissä nii joulupukki tuli kk:n kanssa heilumaan ja sitten kun se tuli kassalle niin se sano et haluu ostaa 2 mandariinia :::::::::::::::::::::::D

  2. Ärripurri 8/7/2010

    Heh, melkein tunnistin itseni ;) En tosin käyttäydy noin, mutta usein, esim. 10 h työpäivän jälkeen väsyneenä ja nälkäisenä, kun joku hitaastiliikkuva, lihava nainen kiljuvan lapsen kanssa tukkii kaupan käytävän, tekisi mieli huutaa, että v***uun siitä edestä, s**n läski! No, en huuda kuitenkaan.

  3. ho 8/7/2010

    Nortti, minkä kanssa? kk:n? kuukauden?

  4. ehkä..? 8/7/2010

    kk = konekivääri?

  5. ehkä...? 9/7/2010

    kk = kukkakaali?

  6. ehkä...? 9/7/2010

    kk = karhukopla?

  7. Kupitus 9/7/2010

    kk=kuukuppi?

  8. ehkä...? 9/7/2010

    kk = kukkakeppi?

  9. ehkä...? 9/7/2010

    kk = kesäkissa?

  10. ehkäpä...? 9/7/2010

    ehkä…? = väsynyt!

  11. Nortti 9/7/2010

    sori, tarkotin konekiväärii RATATATATATATATA

  12. n00b 9/7/2010

    hölmöt, kk = kirkonkylä.

  13. Eiruli 9/7/2010

    Voi täti parkaa, tätillä napsahti. Joulu on kyllä sinänsä mainoo aikaa napsahtelulle. Onneksi ei karjunut kassoille, karju vaan muille asiakkaille, ja ne ansaitsee sen kuitenkin. :P

  14. huuppa 9/7/2010

    nOOb kk= kestokatetri ^_^

  15. Absolutisti 10/7/2010

    kk = kuukausi, kuukautta
    kk. = 1) kirkonkylä; 2) kihlakunta; 3) keittokomero; 4) konekivääri

  16. LeCianne 10/7/2010

    Joo apua, jouluaikaan on kyllä kaiken maailman aasit aina liikenteessä :D Varsinkin ihan pari päivää ennen aattoa tulee nää kiukkupussit ketkä huutaa kaikille (muille asiakkaille sekä aspoille) että ne on ihan perseestä ja kaikki on tiellä ja kaikki tavarat on loppu miten voi olla mahdollista että joulun suosituin lahjaidea on loppu päivää ennen joulua ja liian pitkät jonot miksei teille oo rakennettu enemmän kassoja yms. :D
    ja itseasiassa viime pyhinä olin ensimmäistä kertaa myymässä ilotulitteita, en tiedä onko täällä jollain muulla kyseisestä myynnistä kokemuksia, mutta mulle ainakin tosi moni vanhempi yritti tulla lasten kanssa ostamaan ilotulitteita niin, että lapsi valitsi tulitteet SEKÄ olisi maksanut ne itse. Tiedän, että se on pyllystä että niissäkin on ikäraja kahdeksantoista mutta ei se vissii aspan vika ole. Hyvät huudot sain aina niskaani kun kieltäydyin myymästä, kummasti hiljenivät aina kun totesin että ”et sä varmaan ton kahdeksan vuotiaan antais alkoholia tai tupakkaakaan ostaa ihan vaan siksi että sä olet siinä vieressä vahtimassa ja kun se niin kovasti tahtoo ostaa?” :)

  17. punatukkanen tyttö 10/7/2010

    Haha! Mä haluisin nähä ku joulupukki tulis kukkakaalin kanssa kassalle riehumaan ja päättäiskin vielä viime hetkellä vaihtaa vihanneksensa mandariineihin! :D

  18. Hemuli 10/7/2010

    Ja sitten vielä aasiakkaat ihmettelevät miksei aspat jaksa aina hymyillä…tarttuu se kiukkuilu meihinkin :)
    Ja joulun lisäksi kesä on aikamoista aikaa,kun kaikki ihanat kaikentietävät lomalaiset ovat liikenteessä.

  19. Octopus 19/7/2010

    Kyllä tuli omat automarkettiaggressiot mieleen tästä tarinasta :D Monesti olisi tehnyt kyllä mieli kiljua ja rähistä ruuhka-aikoina holtittomasti kärryjen kanssa meneville, epäloogisesti kulkeville ja keskelle käytävää pysähteleville kanssaeläjille ja heidän jälkikasvulleen, itse kun aina käyttäytyy mallikelpoisesti ja vie mahdollisimman vähän tilaa ja on muutenkin miltei täydellinen ;) Kyllähän siellä joutuu hokemaan goosfrabaa tämäntästäkin, että selviää kaupasta kotiin ilman kunnianloukkaus- ja pahoinpitelysyytteitä!

  20. Sallulah 27/7/2010

    Joo, kyllähän ne kaiken maailman idiootit päätyy kauppaan juuri ennen joulua… Aivankuin niitä lahjoja ja ruokia ei suurinta osaa saisi ostettua jo 2 kk (tarkoitetaan nyt tässä kuukautta) aiemmin. Ihmisistä tulee muutenkin avuttomia nykyään, jos kaupat ovat kiinni vaikka pyhäntakia päivän. Sama homma jouluna, pääsiäisenä, juhannuksena…

    Noista edessä seisovista voisin sen verran sanoa, että eäs päivä tässä meinasi mennä rollaattori mummoon hermot paikallisessa isossa marketissa. Olin ensin aulassa seisomassa melko tyhjällä alueella, kun mummo päätti kävellä juuri siitä missä seisoin. Kohteliaasti päästin ohi, mutta hetken päästä sama tapahtui kaupan sisällä, kun seisoin pääväylän sivussa. Ehei, suoraan siitä vain, vaikka mitään erityistä katsottavaa ei mummolla ollut. Ja seuraavaksi seisotaan poikittain käytävällä, ettei kukaan päässyt kärryjen kanssa ohi.

    Taisi mummolla olla omat huvit matkassa…

  21. WTF 16/11/2010

    En näe ongelmaa. Ei asiakas ole aasiakas ellei se ole ilkeä aspaa kohtaan.

  22. Crishelle 6/12/2010

    Jos haluat vittuuntua, mene jättimarkettiin 23.12. ja koita selviytyä vartissa ulos ostoksinesi. Et taatusti onnistu ilman hirttämishaluja. Minä en ainakaan.

    JA PAINUKAA TE VITUN KÄYTÄVÄNTUKKIJAT, HITAAT PERKELEEN LÄSKIKASAT VITTUUN MUN EDESTÄ!!! MINÄ EN TULE KAUPPAAN ODOTTAAKSENI TEIDÄN TAKANA JA VOITTE PERKELE VIEKÖÖN PÄÄTTÄÄ JO KOTONA MITÄ OSTATTE ETTEI TARVII NOPEITA KAUPASSAKÄVIJÖITÄ HIDASTAA KUN ON NÄLKÄ, VÄSYMYS JA VITUTUS!!!

  23. Mefisto cashier 3/3/2011

    Itselle tuli tuosta mieleen joku mustasukkaisuus draama, ettei vaan olis mies ollu häpeissään omien tekojensa vuoksi.
    Kyllä joskus sattuu omallekkin kohdalle mielihalu järjestää oikein hervoton kohtaus keskellä ihmislaumaa, siinä yleensä kohtauksen kohdetta hävettää enemmän. Sais oikein purkaa vitutusta yleisön edessä.

    Kun vielä olin palvelutyössä mulla oli aina tapana (varsinkin hiljaisempaan aikaan) miettiä asiakkaiden taustoja, vaikka viilipurkkien määrän perusteella. Varsinkin silloin piti miettiä oikein kovasti että ”kyllä sillä on varmaan raskas elämä” kun sattui aasiakas omalle kohdalle :)



Jätä kommenttisi



Ottaako meno täällä päähän? Siirry toiselle puolelle, Aasipalveluun!