30/07
2007
7
Narikka-käyttäytyminen
Vaikka ollaankin baarissa jne, niin silti luulisi aivojen toimivan sen verran, että tajuttaisiin ottaa röökit/lompakko/puhelin valmiiksi talteen kun viedään takkia narikkaan. Ja kun takki noudetaan narikasta, otathan narikkalapun valmiiksi esille. Jonot liikkuisivat paljon nopeammin jos nämä perusasiat saisi taottua ihmisten kaaleihin.
T:KingKong
--------------------------------------------
Seuraavat jutut saattavat myös kiinnostaa...
Jätä kommenttisi






Niin sehän menee sillätavalla, että rutistaan kun jono kulkee hitaasti, mutta kun tulee oma vuoro ei piitata takanatulevista.
Kyllähän sitä nyt lompakko ja puhelin nyt pitäis muistaa mukaan ottaa, mut röökit saattavat helposti unohtua, jos henkilö on sellainen, ettei muuten niin hirveesti sauhuttelisi…
Eilenkin Tavastian narikkajonossa takin jonotus kesti poislähtiessä varmaan puolituntia kun edessä olevat juntit kaivoivat niitä narikkalappujaan taskuista vasta narikan edessä.
Noita narikkalappuja ihmiset ei tunnu kyllä koskaan osaavan kaivaa valmiiksi. Eikä ole pelkästään kännisten ihmisten vaiva, vaan ihan konserteissa joissa ihmiset ovat selvinpäin, alkaa lappujen kaivaminen siinä vaiheessa kun lappusi oltaisiin valmis ottamaan vastaan.
Ja tietty jos siinä vaiheessa ottaa vieressä olevalta lapun joka on valmiiksi esillä, niin alkaa kauhea meteli, vaikka oma lappu olisi viellä siinäkin vaiheessa jossain lompakon/laukun syövereissä kun on toinen palveltu ja sinun lappuasi odoteltu taas hetki.
Kaikki kannatta ottaa talteen, ettei Portsarit varasta
Kyllä sitä parin pohjajuoman jälkeen alkaa tavarat unohtua taskuihin…
Niin, Ja itse otan mielelläni tavarat vasta tiskillä pois taskuista, koska saan ne kätevästi siihen tiskille ja portsari näkee samalla mitä sieltä takin taskuista otan ja housuntaskuihin laitan (taskumatinko sä sinne taskuun äsken laitoit tossa jonossa? hä?! ). Tämähän olisi huomattavasti helpompaa jos sen kassin kanssa saisi mennä sinne sisälle, jolloin ne kaikki tavarat kulkisi siellä helposti, mutta tämä ”etuoikeus” on varattu vain naisille. Itse en mielelläni pidä housujen taskuissa mitään muuta kun avaimia ja sytkäriä.
Narikkalapun kaivan mielelläni hyvissä ajoin esiin ennenkuin menen sitä rotsia sieltä hakemaan, mutta esim. Tavastian loppuunmyydyn keikan jälkeen en kaiva sitä lappua valmiiksi käteen kuin vasta siinä vaiheessa kun tiskille pääsen. Joskus jurrissa on tippunu lappu siinä tungoksessa kun kaikki tuuppii ja siinäkös sitä on sitten kiva ruveta ettiin lattialta. Joskus sieltä on pakko päästä lähteen ensimmäisessä aallossa kun dösät ei välttämättä mene enään myöhemmin.
Mutta onhan nuo hyviä neuvoja, aina ei vaan pysty.