Liian leveä pelastustie
Toimipisteemme pysäköintialueella on pysäköinninvalvonta. Asiasta on ilmoitettu liikennemerkein sekä useammalla muistutuslapulla. Tästä huolimatta asiakkaat eivät ”huomaa” ilmoitusta pysäköinninvalvonnasta, pysäköivät väärin, saavat sakot ja syyttävät tästä asiakaspalvelua.
Huvittavin tapaus oli, kun eräs aasi pysäköi pysäköintikieltomerkin viereen paikkaan, jossa ei ole pysäköintiruutua ja sai sakot. Tokihan tämä oli aiheeton sakko, sillä:
a) aasi oli pysäköinyt kieltomerkin viereen, eikä suoraan merkin alle, joten kyllähän tyhmempikin tajuaa, että se on sallittua, vaikka paikalla ei ole parkkiruutua
b) pysäköintialue oli täynnä aasin tullessa, eikä hänellä ollut mahdollisuutta jättää autoa kauemmas, jossa paikkoja olisi ollut, sillä tuolloin hän olisi myöhästynyt tapaamisesta
c) aasi ei voi lähteä kotoa aiemmin sovittuun tapaamiseen siitä huolimatta, että tiedostaa kyseessä olevan ruuha-ajan
d) kyseinen alue on myös pelastustie, mutta aasin mielestä tila on laskettu väärin ja liian suureksi ja kaiken lisäksi ”eihän tänne kuitenkaan koskaan tule paloauto”. Asian varmentamiseksi hän vaati henkilökuntaa mittaamaan alueen ja osasi myös kertoa, ettei ambulanssi missään nimessä ajaisi juuri siihen, missä hänen autonsa oli ollut
Kaiken tämän palautteen jälkeen aasi oli sitä mieltä, että sakko tulee perua, hän ei aio sitä maksaa ja jos näin ei tapahdu, hän ei enää koskaan asioi toimipisteessä. Mikä menetys yhteiskunnalle tämä olisikaan! Voi kyynel!
Asiakkailla on kyllä toisinaan maaginen kyky poistaa itsensä yhtälöstä. Säännöt, kellonajat, todennäköisyydet ja fysiikan lait koskevat aina niitä ”muita” asiakkaita, mutta eivät The Asiakasta.